Lammaspaimenet

Epäjumalienkieltäjä

Miten jalostus kreationismin mukaan toimii?

Oletetaan, että on lähtötilanne, jossa sama lammaslauma jaetaan sattumanvaraisesti kahden lammaspaimenen kesken. Toinen paimen haluaa lampaistaan mahdollisimman paljon villaa tehdäkseen huopia ja toinen haluaa mahdollisimman paljon maitoa tehdäkseen juustoa.

Miten lammaspaimenten tulisi menetellä, että lammassukupolvien myötä heidän lammaslaumansa olisi parempi juuri sen ominaisuuden suhteen joka kullekin lammaspaimenelle on tärkeää. Miten heidän käytännössä tulisi toimia?

Riittäisikö rukoilu? Olisiko heillä keinoa saada aikaan lampaissa joku epigeneettinen muutosprosessi? Pitäisikö heidän valita siitokseen lampaita näiden ominaisuuksien (villan tuotanto vs. maidon tuotanto) mukaan?

14

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaarukoilla

      Rukoilu on hyvä ja riittävä keino.

    • Epigenetiikka on paras ratkaisu. Villaa tuottavia lampaita silitellään villasta kudotuilla lapasilla. Maitoa tuottaville juotetaan maitoa.

      • lammasparka

      • lammasparka kirjoitti:

        Mitähän tälle ilmeisesti uskovalle lampaalle on tehty?

        http://aijaa.com/G5VZzW

        No sitä on paimentaneet luppakorvaiset paimenkoirat.


      • Voi hyvinkin olla vuohi, mutta joku luppakorvainen on epigeneettisesti vaikuttanut tähän eläimeen. Olisiko luppakorvainen paimenkoira?


    • seststs

      Ei sitä epigenetiikkaa kannata pilkata vaikka Rot valehtelee siitä koko ajan!

      http://journal.frontiersin.org/researchtopic/1319/understanding-livestock-epigenetics-towards-a-more-sustainable-animal-production-systems

      • Epäjumalienkieltäjä

        Juu tiedän toki, että ei epigenetiikka oikeasti ole mitään huuhaa magiaa, vaikka ROT teksteissään siitä sellaista yrittää tehdä.

        Kysymys oli kuitenkin se, että mitä paimenten tulisi käytännössä toimia? Otetaan nyt vielä sellaine rajoitus, että paimenilla ei ole kyvykkyyttä geenitesteihin eikä geenimanipulaatioon.


    • Kreationistisesti oman villantuotannon saa kaksinkertaistettua syyttämällä toista noituudesta ja takavarikoimalla itselleen hänen lampaansa.
      Maidon kanssa saattaa ilmetä katkoksia, mutta sehän on jumalan rangaistus siitä, että muut sietivät noitaa.

      • Epäjumalienkieltäjä

        Kyllä taas täytyy tunnustaa näyrästi oma tyhmyyteni ateistina ja loogisen ajattelun kannattajana. Noin kristitillinen ratkaisu ei tullut minulle edes mieleen, mutta tuohan se nopein konsti on.


      • Kaaos24
        Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        Kyllä taas täytyy tunnustaa näyrästi oma tyhmyyteni ateistina ja loogisen ajattelun kannattajana. Noin kristitillinen ratkaisu ei tullut minulle edes mieleen, mutta tuohan se nopein konsti on.

        Jep. Mutta mites siitä eteenpäin? Onkohan kreationisteilla vastauksia. Kumman hiljaista on ollut tähän mennessä sillä saralla.


      • Uhrilampaiksi voisi valita heikoimmin villaa tai maitoa tuottavat ja jättää parhaat sukua jatkamaan. Siinä on tietysti riskinsä. Jahve voisi huomata, että hänelle tarjotaan huonoa laatua ja suutuspäisään taikoa esimerkiksi tulvan tai tulikiviä niskaan.


      • Kuulostaa aivan yhtä uskottavalta kuin se tarina, jossa etäinen sukulaiseni luikertelee nurmikollanukkujan suusta sisään, pysyy elossa tietämättä mahahapoista mitään ja saa nurmikollanukkujan tekemään kaikenlaista pahaa.

        https://i.ytimg.com/vi/2Z6SKKuhwIU/hqdefault.jpg


    • Epäjumalienkieltäjä

      Tulipa taas selvitettyä miten helppo on soveltaa käytäntöön niin perinteistä kuin epigenetiikka-kreationismia. Kaikki kreationistit jättivät vastaamatta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3374
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1964
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1719
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1507
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1498
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1381
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1217
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1115
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1092
    Aihe