Miten jalostus kreationismin mukaan toimii?
Oletetaan, että on lähtötilanne, jossa sama lammaslauma jaetaan sattumanvaraisesti kahden lammaspaimenen kesken. Toinen paimen haluaa lampaistaan mahdollisimman paljon villaa tehdäkseen huopia ja toinen haluaa mahdollisimman paljon maitoa tehdäkseen juustoa.
Miten lammaspaimenten tulisi menetellä, että lammassukupolvien myötä heidän lammaslaumansa olisi parempi juuri sen ominaisuuden suhteen joka kullekin lammaspaimenelle on tärkeää. Miten heidän käytännössä tulisi toimia?
Riittäisikö rukoilu? Olisiko heillä keinoa saada aikaan lampaissa joku epigeneettinen muutosprosessi? Pitäisikö heidän valita siitokseen lampaita näiden ominaisuuksien (villan tuotanto vs. maidon tuotanto) mukaan?
Lammaspaimenet
14
319
Vastaukset
- kannattaarukoilla
Rukoilu on hyvä ja riittävä keino.
Epigenetiikka on paras ratkaisu. Villaa tuottavia lampaita silitellään villasta kudotuilla lapasilla. Maitoa tuottaville juotetaan maitoa.
lammasparka kirjoitti:
Mitähän tälle ilmeisesti uskovalle lampaalle on tehty?
http://aijaa.com/G5VZzWNo sitä on paimentaneet luppakorvaiset paimenkoirat.
Voi hyvinkin olla vuohi, mutta joku luppakorvainen on epigeneettisesti vaikuttanut tähän eläimeen. Olisiko luppakorvainen paimenkoira?
- seststs
Ei sitä epigenetiikkaa kannata pilkata vaikka Rot valehtelee siitä koko ajan!
http://journal.frontiersin.org/researchtopic/1319/understanding-livestock-epigenetics-towards-a-more-sustainable-animal-production-systems- Epäjumalienkieltäjä
Juu tiedän toki, että ei epigenetiikka oikeasti ole mitään huuhaa magiaa, vaikka ROT teksteissään siitä sellaista yrittää tehdä.
Kysymys oli kuitenkin se, että mitä paimenten tulisi käytännössä toimia? Otetaan nyt vielä sellaine rajoitus, että paimenilla ei ole kyvykkyyttä geenitesteihin eikä geenimanipulaatioon.
Kreationistisesti oman villantuotannon saa kaksinkertaistettua syyttämällä toista noituudesta ja takavarikoimalla itselleen hänen lampaansa.
Maidon kanssa saattaa ilmetä katkoksia, mutta sehän on jumalan rangaistus siitä, että muut sietivät noitaa.- Epäjumalienkieltäjä
Kyllä taas täytyy tunnustaa näyrästi oma tyhmyyteni ateistina ja loogisen ajattelun kannattajana. Noin kristitillinen ratkaisu ei tullut minulle edes mieleen, mutta tuohan se nopein konsti on.
- Kaaos24
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
Kyllä taas täytyy tunnustaa näyrästi oma tyhmyyteni ateistina ja loogisen ajattelun kannattajana. Noin kristitillinen ratkaisu ei tullut minulle edes mieleen, mutta tuohan se nopein konsti on.
Jep. Mutta mites siitä eteenpäin? Onkohan kreationisteilla vastauksia. Kumman hiljaista on ollut tähän mennessä sillä saralla.
Uhrilampaiksi voisi valita heikoimmin villaa tai maitoa tuottavat ja jättää parhaat sukua jatkamaan. Siinä on tietysti riskinsä. Jahve voisi huomata, että hänelle tarjotaan huonoa laatua ja suutuspäisään taikoa esimerkiksi tulvan tai tulikiviä niskaan.
Asioista tietävät valistivat Hiskiä ja minua siitä että paimen voi uuhiin kyllästyttyään kokeilla jotakin aivan muuta. Bob Peggin hienolla levyllä Ancient Maps tavataan kukkuloiden villi mies jonka isä oli lammaspaimen ja äiti oli kettu.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/7f/21/38/7f213843dcb35fe455f55dab1464ee7e--garfield-close-up.jpg
Noin niin kuin peltohiirten ja siiderin lomassa varsinaisesti mihinkään liittymättä.Kuulostaa aivan yhtä uskottavalta kuin se tarina, jossa etäinen sukulaiseni luikertelee nurmikollanukkujan suusta sisään, pysyy elossa tietämättä mahahapoista mitään ja saa nurmikollanukkujan tekemään kaikenlaista pahaa.
https://i.ytimg.com/vi/2Z6SKKuhwIU/hqdefault.jpg
- Epäjumalienkieltäjä
Tulipa taas selvitettyä miten helppo on soveltaa käytäntöön niin perinteistä kuin epigenetiikka-kreationismia. Kaikki kreationistit jättivät vastaamatta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394538Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532434Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481462- 961322
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.281267Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi401224Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä541169Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391004Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161975- 61957