AY liitot ei ole mitään muuta kuin rahanmenoa. fakta. Haluatko olla kustantamassa ay huijari pomojen luksuselämää kuten kelloja, veneitä ja ulkomaanmatkoja ykkösluokassa? Niinpä. En minäkään! Nyt helkkariin liitosta niin säästyy sekä rahat että maine.
Tänään on hyvä päivä erota liitosta.
ay.liitot.on.syöpä
55861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Palstan vakio kokoomusTROLLI taas vauhdissa.
Aivan koittaa saada työläisiä Loismaan kassaan joka loisii ay-liittojen sopimilla työehdoilla ja jonka takaa löytyy EK, yrittäjäjärjestöt, työnantajat ja kokoomus. Kun tarpeeksi moni menee retkuun ja Loismaan kassaan niin kukaan ei aja enää työläisen etuja.
Loimaan kassaan ei kannata liittyä se on isoin virhe mitä työläinen tekee! Jos satut tarvimaan lakimiespalveluja esim. laittoman irtisanomisen vuoksi ei tuolta saa sitä palvelua, mutta ay-liitoista sen saa
Sipilä on aivan oikealla asialla. Työtön tarvitsee tunteen siitä että on HYÖDYLLINEN ja TARPEELLINEN ja OSA YHTEISKUNTAA.
Työttömyyskorvausten antaminen ei sitä tunnetta anna, se ainoastaan passivo, masentaa ja SYRJÄYTTÄÄ YHTEISKUNNASTA.
Demarien SAK yrittää vahingoittaa , ei suinkaan auttaa työttömien etua.
Työttömän etu on juuri aktivointi, yritys vetää pois syrjäytymisen suosta.
erotaan SAK sta
Erosin SAK laisesta ammattiliitostani heti kuin Loimaan kassa oli perustettu.
Muutama punikki työpaikallani veti herneen nenäänsä, mutta muut olivat hiljaa ja vaikutti siltä, että moni muukin olisi eronnut, jos olisi ollut kanttia.
Nyt olen jo eläkkeellä ja laskujeni mukaan säästin Mersun hinnan, tai ainakin käytetyn.
Toivottavasti palkkasi puolittuu. Mitään lomia et saa. Teet -5 tuntiSta työpäivää jne.
Olet vapaamatkustaja, eikö vaan.
Mikähän työantaja haluaisi luettelemillasi tavoilla rikkoa lakia?
Itse erosin muutamia vuosia sitten. Kyrsii tosin fitusti, kun en älynnyt aikaisemmin erota ammattiliitosta ja niiden kassasta. Ehdin maksella ay-sikojen lonkeroita vajaalla 20 tuhannella egellä.
Eli haluat 6-7 päivän työviikon, viikonloppu-ilta-yöduunit normipalkalla, lomapäivät ja lomarahat pois, vapaat arkipyhät ja arkipyhäkorvaukset pois, työnantajan määräämään palkkasi TESsin sijaan?
Paikallinen sopiminen ja työehdot on päivän sana eikä mikään rahatuhluri liitto
Kokoomuskouhon märkä uni.
Joo mää kans eroan liitosta. EK:sta.
Pari vuotta sitten tv:ssä pyöri tietoisku jossa akateemisesti koulutetuille kerrottiin ettei ylitöitä tarvitse säännöllisesti tehdä ilmaiseksi..!
Tämäkin oli näitä keskinäisen sopimisen helmiä... insinöörit pelkäsivät työpaikkansa puolesta ja tekivät ylitöitä ilman korvausta, kun työnantaja niin ehdotti.
Minä kuulun liittoon ja saan ylitöistä aina korvauksen, toistan aina!
STTK:n+johtaja+kertoi+SuomiAreenassa+eilen+että+itse+asiassa+keskitetty+sopiminen+oli+EK:n+ehdotus+aikoinaan.+Nyt+liittokierroksilla+nähdään+kuinka+kannattavaa+oli+purkaa+keskitetty.+
Sopiva+keino+nyt+suhdannetaantuman+väistyttyä+on+vaatia+vuosien+äärimaltillisten+ja+nollasopimusten+sijaan+Ruotsin+tämän+vuoden+2017+alun+6,5%:n+yleiskorotusta+vastaavat+liittokorotukset+sekä+matalapalkka-aloille+erilliskorotukset+Ruotsin+tapaan.+Näin+pääsemme+PersKeKo-porvarihallituksen+virhetoimen+KiKy:n+hidastaman+talouskasvun+uralta+kunnon+kasvuun+kun+proletaarin+ostovoimaa+saadaan+hieman+nostettua.
Ruotsin,+Saksan,+Tanskan+ym.+kilpailijamaidemme+palkat+ja+työkulut+olivat+jo+keväällä+2013+Suomea+korkeammat+ja+näissä+maissa+on+tehty+joka+vuosi+kunnon+korotukset+ja+Ruotsissa+tuo+6,5%+tänä+vuonna.+Työkulumme+ovat+jo+niin+hyvässä+iskussa+ja+palkat+alipalkkaustasolla+että+kunnon+liittokorotukset+ovat+enemmän+kuin+ansaittuja.
Suomalaisen+työ+vasta+kahdeksanneksi+kalleinta+EU:ssa
Uutinen:+7.4.2013
http://yle.fi/uutiset/suomalaisen_tyo_vasta_kahdeksanneksi_kalleinta_eussa/6568591
”+Vastoin+kuin+yleensä+luullaan,+suomalaistyöntekijöiden+työ+on+halvempaa+kuin+kilpailijamaa+Saksassa.+Saksan+tilastoviranomaisen+uusimpien+tilastojen+mukaan+työn+sivukulut,+kuten+sosiaalimaksut,+ovat+Suomessa+jopa+alle+EU:n+keskitason.
Saksan+tilastoviranomaisen+viime+vuoden+lukemat+antavat+Suomen+palkkojen+kilpailukyvystä+EU-maihin+verrattuna+toisenlaisen+kuvan+kuin+äskettäiset+palkkaneuvottelut.+Kehysriihen+alla+kariutunut+tulosopimus+kariutui+EK:n+viimeiseen+tarjoukseen,+puoleen+prosenttiin.+Enempään+ei+sanottu+olevan+varaa.
Esikuvana+käytetyssä+Saksassa+teollisuustyön+tuntihinta+on+puolitoista+euroa+Suomea+korkeampi.+Ruotsalaisduunari+maksaa+kympin+tunnilta+enemmän+kuin+meikäläinen.+[Tämä+siis+jo+keväällä+2013,+sen+jälkeen+ero+on+vain+kasvanut,+kiitos+ay-liikkeen+äärimaltillisten+palkkakierrosten].
Palkan+sivukulut+Suomessa+EU:n+keskitason+alapuolella
Yrittäjät+moittivat+Suomen+korkeita+palkan+sivukuluja+,+jotka+estävä+uusien+työpaikkojen+synnyttämisen.+Saksalaistilaston+mukaan+ne+ovat+EU-maiden+keskiarvon+alapuolella.+Meillä+työnantaja+maksaa+satasen+palkasta+alle+kolmekymppiä+sivukuluja,+Euromaiden+keskiarvo+on+kahdeksan+euroa+enemmän.
EK:n+asiantuntija+Seppo+Saukkkonen+kiittelee+tästä+muun+muassa+KELA-maksun+poistamista.
-Suomessa+on+sosiaalimaksuja+pystytty+hilltsemään+hyvin,+mikä+on+tietysti+hyvä+asia".
Myös+yritysten+yhteisöverokanta+on+yksi+EU-maiden+alhaisimmista.
Suomessa+yksi+EU:n+alhaisimmista+yritysten+yhteisöverokannoista+20%.
https://www.yrittajat.fi/yrittajat/a/uutiset/493543-viron-veromallista-selvyys-ensi-vuonna
"– Kataisen+hallituksen+kaudella+yritysveroprosenttia+alennettiin+26+prosentista+20+prosenttiin+ja+nykyisellään+se+on+läntisen+Euroopan+alhaisimpia,+Stubb+toteaa".
Omistajat olivat taas MTV3 uutisiin laittaneet miljonääriuusliberalistit Siilasmaan ja Nordean pääekonomisti Aki Kangasharjun vaatimaan palkkamalttia. Eikö valtamedia voisi joskus pyytää jotain muitakin kuin näitä kokoomusjäsenkirjaisia rikkaita EKokoomusmafialaisia puhumaan taloudesta? Valtamedia on niin oikeistopropagandan kyllästämää että oksettaa. No omistaahan mainosvaltamedian oikeiston rahamafia joten laulut ovat sen.
Tänään on myös hyvä päivä erota liitosta.
Ay liikkeet ovat koko maan "koulu"kiusaajija lakkojensa kanssa. Näitä ei saa ruotuun muuten kuin eroamalla liitoista
Kokoomuslainen sprkouho taas provoamassa aivopierujaan.
Liitosta on TODELLA suuri hyöty pienellä rahalla.
Eipä taida olla liitosta mitään hyötyä. Rahat menevät ammattiliittojen ökyjohtajien palkankorotuksiin. Mokomat pskasiat eivät työttömien asiaan aja ollenkaan vaan nyt on kyse oman prseen turvaamisesta. Onneksi olen nyt Loimaan kassassa ja maksu tippui viidesosaan ammattiliiton maksusta. Haistakaa SAK ja muut mulukut pitkä pska.
Niille ei kuulu työttömyyskorvaukset ketkä niitä ei ole ajamassa,eiks niin? Reilu peli,puolin ja toisin. Hallitus pystyis vähän järkeistämään työttömyyslakiaan ja lopettamaan ihmisten kyykytykset ,tiedetään tasan tarkkaan että työttömät ei pysty työllistymään niin kuin kuuluisi ,työpaikkoja on hurjasti vähemmän kuin työpaikkoja mutta siitä ei nämä porvarityypit välitä tippaakaan mutta sitä vastoin aletaan työttömyyskorvauksen kanssa leikkiä ja koko kansan kustannuksella.
Ja jos kysyy näiltä"sijoittajilta" kiinnostaako työttömien työllistäminen huom. tavallisiin töihin,vastaus on aina ei.
Itse olin puupäiden liitossa ja kun olisin apua tarvinnut niin ei mitään. Vittuako minä sinne mitään maksan kun tyhjän saa pyytämättäkin.
Listoilla on rahaa muttei järkeviä jäseniä
kuule vapaavuori: eikö sulla ole muuta tekemistä
ku häärätä täällä palstoilla?
vai oletko sä neukkulaisten trollitoimistolta?
Milläs hinnalla sinä tukit turpasi ja
jätät tän huutelun?
Ole rehellinen: mitä maksaa?
Tehdään paperit ja saat hilloa.
Ammattiliitot on muissa maissa lopettaneet toimintansa kohta myös Suomessa
ei saa koskaan lopettaa,mutta liittojen sisäiset ongelmat ja tavat pitää täysin päivittää. liittoherrat ovat ahneita kuin pahimmat herrat.
ajatelkaa, englannissa rayanair tai joku muu lentoyhtiö suostui vasta nyt n. 25v jälkeen työntekijöiden liittoutumiseen,joten liittojen aika on aina ja jatkuvasti ikuisuuteen saakka,kunnes työnantajien asenteet ja tavat muuttuu....ja ne ei muutu,vain pahenee työväkeä kohtaan,koska vallanhimo ja röyhkeä, törkeä ja sairas ahneus vain heillä lisääntyy.
Niin, laskekaapa näiden AY-kyykyttäjien palkat ja etuudet yhteen. Eivät he ajattele työttömiä, vaan työttömiä käytetään kylmästi hyväksi heidän omien etujen ja rikkauksien saavuttamiseksi. Haluavat pitää Suomea lamassa, jotta heidän oma asemansa säilyisi. Jos työttömyys paranee, se on uhka heidän vallalle ja riistämiselle. Siis he pitävät kaaoksella valtaa ja nostavat oma henkilökohtaista palkkkaans ja kaikenmaailman lyx-etuja, jotka syyttömät ihmiset joutuvat maksamaan. Oikeasti heillä ei ole mitään todellista halua parantaa Suomen tilannetta, he vain nauttivat, kun saavat ylläpitää suurta näytelmää ja syyttömät kärsivät heidän takiaan. Se on heille mannaa, kun saadaan syyttömät kärsimään. Ihan psykopaattista toimintaa. Ruotsissa ei ole lakkoja, joten yritykset voivat muuttaa sinne.
AY-pomojen munien kiillottamisesta tehtävä loppu!!!
ja liittojen sisäiset asiat saa halutessaan kuntoon,mutta sisällä mättää lähes aina ja lujasti. liittojen ns. jäsenet ei kai tajua mistään mitään jos ei em. ole huomannut.
LIITTOJA EI SAA KOSKAAN LOPETTAA, se on totuus. tajutkaa ihmeessä tämä asia,
älkää olko "sinisilmäisiä" tolloja.
SAK itse teetättää rakennustyömaillaan hommat alihankintana pimeenä virolaisilla ja venäläisillä, ettei suomalaiset rakennusmiehet sais töitä. Suosii harmaata taloutta
SAK pesettää likapyykkinsäkin Virossa, ettei vaan suomalaiset pyykkärit sais töitä
harjoittavat väkivaltaa rasistisilla motiiveilla. Sekä ulkomaalaisiin kohdistuvaa rasistista väkivaltaa, että myös suomalaisiin kohdistuvaa rasistista väkivaltaa. Kummasta milloinkin laskeskelevat hyötyvänsä.
Aktiivimallin vastustaminen lakoilla on suomalaisiin kohdistuvaa väkivaltaa, jossa on ulkomaalaisiin kohdistuva rasismi taustamotiivina.
Siksi Ay-liike rasistisena porukkana ei nauti minkäänlaista oikeutusta olemassaololleen.
Jos liitosta eroaa saako jotenkin maksettuja varojaan takaisin???
Kuka tietää?
Ay liike haluaa vahingoittaa yhteiskuntaa, ei suinkaan auttaa työttömiä.
Työttömät trvitsevat tunteen siitä että heitä tarvitaan. muuten masentuvat ja syrjäytyvät.
Rahalla ei sitä tunnetta saa, päinvastoin, rahan maksaminen siitä että pysyttelet poissa työstä koska sua ei tarvtse kukaan, ainoastaan lisää syrjäytymistä
Aktivointimalli on hyvä asia.
Ei lakkoon
itsetarkoitus, vaan keino suojata edes hieman työväkeä ahneelta törkyjohdolta yrityksissä.
jos yritysjohdon asenne olisi ok, lakkoja ei olisi koskaan.
asennemuutoksia saa muuttaa myös työväki ja liittopomot,koska ei sielläkään ole kaikki muumit kotona.
...mutta käytännössä vain yritysjohto on aina todella hyvin monella tapaa syyllinen ns. lakkoon tai ongelmiin, ei työväki monestikaan.
yritysjohto kun ei näe juuri koskaan itsessään mitään vikaa, vaikka totuus on täysin toinen.
silti tätä samaa molemmin puolista "etu" sontaa vatvotaan ikuisesti,vaikka totuus on aina em. syy.
Lakkoilulla saa liitot ainoastaan itsensä esille mitään hyötyä ei tapahdu vain ärtymystä.
Alas homoliitot! Eläköön Loimaan Kassa!
Samat edut saa ilman Liittoja tai Loimaata ikänä en ole tarvinnu
Hävettää SAK ja SDP touhut tänä päivänä. Ei järjen häivää
Juutuubista löydätte dokkareita sadanvuoden takaa. Teollisuustyöntekijöitä valimoissa/tehtaissa/kaivoksissa/pelloilla ja muissa köyhälistön töissä. Ei terveydenhoitoa/vakuutusturvaa /työttömyysturvaa /eläkkeitä. Ja kun työläisen palkalla sai leivän ja puurolautasen niin siinäpä ei ojasta noustu. Kun sitten köyhälistön edustajan työpanos huonontui sairauden tai iän vuoksi, niin tapaus sai mennä loukkoonsa kuolemaan. Joten, mitä vittuilukampanjaa täällä vedetään? stalingrad hans...
Olen kuullut että liitosta voi erota helposti netissä
Mitä perjantaina SAK sai aikaan? Eripuraa vihervasemmistolaisten ja kommunistien esiin marssin. Yrittäjien suuret tappiot. Kannattaako tuollaisessa touhussa olla mukana
Ei missään nimessä. Kannattaa odottaa, että nykyisentapaiset hallitukset tuovat sulle KAIKEN HYVÄN ja vähän enemmänkin suoraan pöytään.
Sak:ssa kuulemma yleensä luotettavan lähteen mukaan on suunnitteilla ainakin viikon kestävä yleilakko, uuden työehtosopimusjärjestelmän luomiseksi. Siihen olennaisesti kuuluu, vapaamatkustajien savustaminenn työpaikoilta. Mennään amerikkalaiseen malliin.
Kokoomuspellet ovat taas KOKoontuneet yhteisrunkkaukselle
palstalle.
Ette tiedä historiasta mitään.
Ilman AY liikettä teillä ei olisi edes sitä loimaan kassaa
jonka EK perusti AY liikkeen pelosta.
Onneksi tilanne ei aivan katastrofaaliselta näytä.
http://www.findikaattori.fi/fi/36
Suunta oikea. Aleneminen Suomen edun vuoksi saisi olla nopeampi
2015 SAK tilitti EAY:lle maksut 705 470 jäsenestä, 2018 enää 627 322:sta
Kahdessa vuodessa sentään 78 148 maksajaa tullut järkiinsä
SAK on insestipaskaa.
Uskomattoman tyhmä idiootti, aivan mielisairasta paskapuhetta:
(((se työvoima tarkottaisi tosi halpatyövoimaa)))
.
…….”Meidän pitää pitää huolta siitä, että täällä kannattaa tehdä töitä ja että tänne tulee lisää työvoimaa, sanoo eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja Timo Ritakallio Ylen Ykkösaamussa.
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja toistaiseksi ja maaliskuun alussa OP Ryhmän pääjohtajana aloittava Timo Ritakallio puolusti Ylen Ykkösaamussa sunnuntaina suomalaista ”osittain rahastoivaa” eläkejärjestelmää.
Haastattelun aikana hän ilmaisi useita kertoja toiveensa, että Suomeen saataisiin muuttamaan lisää työvoimaa ulkomailta. ”
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005551691.html
Ammattiliittojen ensisijainen tehtävä pitäisi olla palkkojen,lomien ja sosiaaliturvan yhtenäistäminen Euroopassa.
Yhtenäistäminen ?
Suomen AY terrorisoi talouskasvua.
Ruotsin AY edistää yhteiskunnan hyvinvointia.
Näin vastakkaisin lähtökohdin kaikki yhteistyö on mahdotonta
Hakaniemen veroparatiisisaari pärjää ilman duunareiden säännöllisiä maksujakin.
VVO-Lumo-Koijaamon liikevaihto vuonna 2016 oli 351,5 miljoonaa euroa ja tulos ennen veroja 289,7 miljoonaa euroa. Vuokra-asuntoja 34974 kpl.
Laske paljonko yli kahdeksan tonnia vuodessa voittoa asuntoa kohden.
61 miljoonaa tuli toissavuonna verottomia osinkoja AY:lle
Joko on netissä vaivaton liitostaeroamispavelu?
Vielä ehtii. Ei tarvitse maksaa ensivuoden jäsenmaksuja!
Jospa haluaa maksaa erinomaisen antin vaalikampanjaa?
Nythän tuli sakkotuomio laittomista lakkojärjestelyistä,
Ehkei unohdeta AKT-matkalaskukuijaustaan ja Lohjan taloyhtiökavallusta.
Eikä myöskään finanssivalvonnan nuhteita antille UPM-pörssirötösasiassa.
Jäsenmaksuilla+voi+myös+tukea+Ay:n+harjoittamaa+hyvinvoinnin+sabotointia.
Syksyllä+saatiin+lakkoja+kun+hallitus+halusi+työllisyysasteen+yli+senhetkisen+71,8%:n
Ruotsin+lakkoilematon+Ay+on+sallinut+työllisyysasteen+77.2%
Saksassa+voimakas+Ay+on+sallinut+työllistämisen+myös+alle+10+henkilön+firmoissa
TEM-sivuilla Ruotsissa käynyt delegaatio selostaa miten siellä AY tekee ehdotuksia työllisyyden parantamiseksi !
Suomessa AY syksyllä oikein lakkoili työttömyyden säilyttämiseksi korkeana