Homma on siis silleen, että muutan omilleni asumaan. Vuokra 450€ ja siihen vielä ruoat, sähkö ja muuta tarpeellista. Noin 600€ tulee siis tarpeellisiin menoihin menemään. Kysyin kelasta ja yleistä asumistukea saan noin 350€ kuukaudessa ja lapsilisä on siirretty myös nimiini. Se ei kuitenkaan millään riitä elämiseen vaikka kuinka tiukoilla elää.
Pitääkö minun siis hakea lainaa (en mielellään ottaisi lainaa vaikka ei sen korko olekaan suuri ). Millainen toimeentulotuki esimerkiksi on, onko minun mahdollista saada sitä? Tai kenties jotain muuta tukea?
16v asuminen
17
1202
Vastaukset
- 09099009
Sinulla unohtuu noista laskelmista kaksi huomattavaa tuloa joihin olet lain mukaan oikeutettu. Molemmat vanhempasi ovat sinusta elatusvastuussa siihen saakka kunnes täytät 18v ja se summa on vähintään 155e/kk/vanhempi.
- hjiyuio
Millä perusteilla pankki tai jokin taho antaisi sinulle lainaa? Työelämässä et ole joten olisko parempi asua viellä muutama vuosi siellä vanhempien kanssa.
- laalaalaaaaa
opintolainaa voit saada vasta kun olet 17v
vanhempiesi pitää maksaa vuokrasi ja elämisesi elleivät he ole oikeasti todella pieni tuloisia/sossun asiakkaita, ja silloinkin sinun pitää pystyä perustelemaan muuttosi omilleen todella hyvin, ei pelkästään sillä että koulu on lähempänä - vgyu8ihj
Vanhemmilla/huoltajilla on elatusvelvollisuus alaikäisestä lapsestaan. Omilleen muuttaminen voi tapahtua vain yhteisymmärryksessä vanhempien/huoltajien kanssa. Yhteiskunta ei avusta esim. toimeentulotuen muodossa, koska vanhemmilla/huoltajilla on elatusvelvollisuus.
- Petu_67
Alaikäisen tilanteesta toimeentulotuen suhteen:
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/Ahv_alaikainen.php
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/alaikainen.php
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/alle18v_perusosa.php
Huom! Yksin asuvan alaikäisen perusosana käytetään aikuisen perusosan määrää. - Petu_67
Pitää vielä lisätä, että ohjeen mukaan alaikäisiä opiskelijoita ei tule velvoittaa ottamaan opintolainaa. Lainaa tulee alkaa nostaa sitten kun on täyttänyt 18-vuotta.
Huom! 18-vuotiaan tulee sitten nostaa myös ne lainaerät jotka hänellä olisi ollut oikeus saada alaikäisenä. Tämä kannattaa ottaa huomioon kun miettiin milloin mahdollista tt-tukea hakee. - NoAikaErikoistaOn
Jos toimeentulotukea menet hakemaan ja sanot vain etteivät vanhempasi anna sinulle penniäkään tai maksavat vaikka yhteensä vain 100e sinulle kuukaudessa, niin Kela perii sinulle maksettavan toimeentulotuen vanhemmiltasi ja pahimmillaan se menee ulosottoon. Sen jälkeen voi olla aika kylmät välit vanhempiin.
Vain jos vanhempasi ovat varattomia eivätkä ihan oikeasti kykene sinua elättämään, eli käytännössä nytkin elävät toimeentulotuella, niin silloin sinulle maksettavaa toimeentulotukea ei peritä heiltä takaisin, mutta silloin tuo sinun muuttosi omilleen tulee olla todella hyvin perusteltavissa.- Petu_67
"muuttosi omilleen tulee olla todella hyvin perusteltavissa."
Mihin tuo väitteesi perustuu. Onko esittää oikeuskäytäntöä tms.?
Tiedossani olevan oikeuskäytännön valossa se riittää, että lapsi haluaa muuttaa asumaan itsenäisesti ja huoltajat antavat siihen luvan. - Hhhmmmm
Koska alle 16v ei voi olla vuokravastuussa on vuokrasopimus hänen vanhempiensa nimissä ja siten vanhempien vastuulla. Sitä siis ei voi ihan noin vain huomioida 16v menoksi vaan se huomioidaan harkinnalla menoksi, jos siihen on perusteet.
Mitä jos 7 lapsisen perheen jokaisella jäsenellä olisi oma asunto? Ei mikään sossu tai kela kyllä niitä kaikkia vuokria maksaisi. Kyllä ilmaisellakin rahalla on rajansa. - Petu_67
Otsikon mukaan kyseessä on 16v. henkilö. Jos hän asuu omillaan niin hänelle pitää tehdä oma laskelma ja käyttää siinä aikuisen perusosaa. Sossu puolestaan ei voi automaattisesti vähentää mitään "vanhempien maksamia" osuuksia elleivät vanhemmat niitä todellisuudessa maksa vaan tuollaisessa tilanteessa sossun pitää tehdä asiasta hekemus hallinto-oikeuteen tukien takaisinperinnästä.
Homma menee lain mukaan ei sen mukaan mitä sinä ajattelet siitä, että mitä siitäkin tulisi...
Käytännössä laki voi edellyttää, että 15-vuotias muuttaa opiskelupaikan saatuaan omilleen, esim. vallan toiselle paikkakunnalle, ja kyllä hän silloin on oikeutettu toimeentulotukeen jos hänellä ei muuten ole riittäviä tuloja ja varoja, eikä mitään laskennallisia elatustukia tms. voida ottaa tuloina huomioon vaan ainoastaan todelliset tulot.
- selvä.velvollisuus
Petu_67 antaa ymmärtää, että hän tietää nämä asiat, mutta kun ei oikeasti tiedä.
https://www.thl.fi/fi/web/lastensuojelun-kasikirja/tyoprosessi/erityiskysymykset/lapsen-asema-erotilanteessa/lapsen-elatus
"Lapsen elatuksesta annetun lain mukaan vanhemmilla on velvollisuus elättää alaikäistä lastaan. "
"Lähtökohtaisesti lapsen oikeus saada elatusta vanhemmiltaan päättyy, kun hän täyttää kahdeksantoista vuotta. Elatusvelvollisuus voi päättyä jo aikaisemminkin, jos lapsi esimerkiksi kykenee täysin elättämään itsensä ansiotyöllään. Lisäksi oikeuskäytännössä on katsottu, että vanhempien elatusvelvollisuus päättyy, jos lapsi solmii avioliiton ennen kuin täyttää 18 vuotta."
"Vanhemmat vastaavat lapsen koulutuksesta aiheutuneista kustannuksista myös sen jälkeen, kun lapsi on täyttänyt 18 vuotta, mikäli se harkitaan kohtuulliseksi."
https://www.minilex.fi/a/vanhempien-elatusvelvollisuus-ja-toimeentulotuki
"Vanhemmat ovat lapsestaan elatusvelvollisia eikä tähän velvollisuuteen vaikuta se, asuuko alle 18-vuotias vanhempiensa luona vai ei. Jos siis alle 18-vuotias lapsi on muuttanut asumaan esimerkiksi yksin ja pois vanhempiensa luota, tulee vanhempien edelleen vastata lapsensa elatuksesta kykynsä mukaan. Jos alle 18-vuotias joutuisi esimerkiksi yksin asuessaan turvautumaan toimeentulotukeen, otetaan tällöin huomioon vanhempien velvollisuus turvata lapsensa elatus." - Petu_67
Olet aivan oikeassa silloin kun asiaa tarkastella lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta annetun lain valossa. Nyt käsillä olevaa asiaa tulee tarkastella ensisijaisesti toimeentulotuesta annetun lain mukaisesti. Olen tuollaisen jutun hallinto-oikeudessa hoitanut joten on ihan kokemuspohjaista tietoa - entä sinulla?
Eikä se elatusvelvollisuus lain mukaan 18-ikävuoteen pääty: http://www.toimeentulotuki.net/2009/ttt-18v.php
-asia riippuu siis täysin siitä minkä lain valossa asiaa tarkastellaan. - tietoaeiluuloa
https://www.minilex.fi/a/vanhempien-elatusvelvollisuus-ja-toimeentulotuki
"Vanhemmat ovat lapsestaan elatusvelvollisia eikä tähän velvollisuuteen vaikuta se, asuuko alle 18-vuotias vanhempiensa luona vai ei. Jos siis alle 18-vuotias lapsi on muuttanut asumaan esimerkiksi yksin ja pois vanhempiensa luota, tulee vanhempien edelleen vastata lapsensa elatuksesta kykynsä mukaan. Jos alle 18-vuotias joutuisi esimerkiksi yksin asuessaan turvautumaan toimeentulotukeen, otetaan tällöin huomioon vanhempien velvollisuus turvata lapsensa elatus."- Petu_67
Luepa nyt viimeinen kappale tuolta päätöksestä: http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/Ahv_alaikainen.php
Huomioon tulee siis ottaa se miten elatusvelvollisuus toteutuu. Jos vanhemmat eivät lapselle tosiasiassa mitään maksa niin elatusvelvollisuus ei toteudu eikä silloin mitään vanhempien "maksamia" voida ottaa tuloina huomioon.
Kunta voi sitten kyllä oikeusteitse koittaa saada noita maksamiaan tukia vanhemmilta jos noilla vanhemmilla on riittävästi varoja elatusvelvollisuutensa toteuttamiseen - aina ei ole.
- SossunTietotoimisto
Jos vamhemmat laiminlyövät alle 18-vuotiaan lapsensa elatuksen on lapsella oikeus toimeentulotukeen. Myönnetty tuki peritään elatusvelvollisilta hallinto-oikeuden vahvistaman päätöksen kautta niiden toimeentulotukipäätösten summan verran missä on kyseisestä perinnästä annettu perintäpäätös.
Tuollaiset tapaukset ovat kohtuu harvinaisia ja niihin liittyy yleensä lastensuojeluun liittyviä asioita. - eikenellek
Kaikki paasaavat vanhempien elatusvelvollisuudesta eikä kenellekään tule mieleen, että toisinaan vanhemmat kuolevat ennenkuin lapsi täyttää 18v. Onnettomuudet ja syöpä poistavat keskuudestamme kaikenikäisiä, myös vanhemmiksi ehtineitä.
- 767373737736
Jos vanhemmat kuolevat niin alaikäinen lapsi on oikeutettu saamaan molemmista vanhemmistaan lapseneläkettä siihen saakka kunnes täyttää 18v ja jos opiskelee niin saa koululaiseläkettä siihen saakka kunnes täyttää 21v.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku775426Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel352995Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1232323HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201955Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v191885- 1111810
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2971415Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.681371Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531284- 851160