Lisälyönnit rasituksessa

Nainen29v

Heippa. Onko muita jotka kärsii lisälyönneistä nimenomaan rasituksen aikana? Sydän on ultrattu ja todettu että ei mitään vikaa pitäisi olla. En enään jaksa elää näin että en pysty kunnolla harrastamaan mitään liikuntaa ja ne rajottavat niin paljon elämääni! Eilen esim kävin reippaalla kävelylenkillä. Heti kun pulssi kohosi pikkasen tuli ensimmäinen lisälyönti sit taas löi ihan normaalisti hetken. Jatkoin matkaa. Sitten nousin loivaa ylämäkeä ja alko ihan urakalla tulla lisälyöntejä! Jokatoinen lyönti oli lisälyönti. Kun pysähdyin alkoi pikkuhiljaa rauhottua normaaliksi. Ei siinä enään pystynyt jatkamaan, oli pakko kääntyä takaisin hissukseen kävellen. Loppupäivä meni sit sängyssä koska tuntu että nää lisälyönnit vei kokonaan voimatkin.
Välillä rasituksen aikana tulee vaan kaks tai kolme ja välillä taas tulee niin pahasti kun eilen. Mutta ei ole ainuttakaan kertaa etteikö olisi tullut yhtäkään! Eli mun lisärit liittyy aivan varmadti rasitukseen. Siksi olenkin tosi huolissani! Eikö juuri ne hyvänlaatuiset pitäisi hävitä kun syke on korkeempi, eikä päinvastoin??
Alan olee niin väsyny näihin! Tuntuu että lääkärini ei edes ota vakavissaan tätä. Onkohan tässä enään mitään tehtävissä? Vai pitääkö nyt vaa hyväksyä että en vaan pysty enään harrastamaan normaalisti liikuntaa? Kaipailen nyt kovasti mielipiteitä ja kohtalontovereita!

5

1209

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17vtyttö

      Minulla sama.. olen 17v tyttö ja sydän tutkittu vaikka millä tavoin -> ei löytynyt syytä. Et ole yksin sillä tiedän tasantarkkaan miltä tuntuu. Minulla lisälyönnit alkavat rasituksessa ja jatkuvat vielä senkin jälkeen.

      Haluaisin itsekin tietää missä vika ja mistä johtuu..

    • Särkynytsydän1

      Hei,

      täällä on kanssa yksi 23-vuotias kohtalotoveri. Itselläni on neljä vuotta ollut rasituksessa ja levossa rytmihäiriöitä, joista erityisesti rasituksessa esiintyneet ovat lisääntyneet viimeisen 9 kk aikana. Pyöräily jätetty pois ja ainut liikuntamuoto on lähinnä kävely. Ultra on otettu 4 vuotta sitten sekä holter ja rasituskoe samana vuonna. Ekg:ssä t-aallon kääntymisiä tietyissä kytkennöissä. Koen, että pitäisi mennä uudestaan ottamaan ekg sekä ultra, jotta voitaisiin verrata aikaisempiin kokeisiin.

      Hienoa että sydämen ultrauksesta ei löytynyt rakenteellista vikaa sydämestäsi.
      Suosittelen sinulle seuraavaksi otettavaksi rasituskokeen ja holterin. Jos sinulla on rahaa mennä yksityiselle lääkärille, tee se. Kokenut, ja erityisesti rytmihäiriöihin erikoistunut kardiologi on kaikkein pätevin auttamaan meitä.

      Onko sinulla ekg:ssä mitään merkintöjä/lääkärin lausuntoja? Itse osaan tulkita sydänkäyrää, ja jos tarvitset apua niin autan mielelläni.

    • Nainen29v

      Hei, kiitos paljon vastauksista. Lohduttavaa kuulla että en ole yksin tämän kanssa! Minulta myös jäänyt paljon harrastuksia tämän takia pois. Esim. Pyöräily ja rullaluistelu ei enään onnistu. Kuntosalilla käyn kuitenkin muutaman kerran viikossa, mutta en voi sanoa että nautin siitä. Joka kerta tulee lisälyöntejä. Välillä niin paljon että olen joutunut kokonaan keskeyttämään treenit.
      Minulta on ollut holtteriseuranta muutamia kertoja. Valitettavasti niinä kertoina sattunut just "hyvä päivä", ja niitä on kuitenkn tosi harvakseltaan! Jotain lisälyöntejä kuitenkin jäänyt kiinni, muutama lisälyöntiparikin. Mutta ilmeisesti ei mitään huolestuttavia kun lääkäri ei niihin kummemmin reagoinut.
      Nämä lisälyönnit rasituksessa alkoivat vasta ablaation jälkeen. Sitä ennen rasituksessa sain aina stv kohtauksen ja lisälyönnit piinasi enimmäkseen levossa. Nykyään lisälyönnit tosiaan tulevat rasituksessa ja sen lisäksi kärsin operaatiosta huolimatta stv kohauksiata jotka tulevat nykyisin öisin.
      Ekg:ssä näkyy oikea haarakatkos ja ultrassa löytynyt pieni läppävuoto, jolla ei kuulemma merkitystä.

      • Mullakinvaivaa

        Tuttuja nuo lisälyönnit. Joskus tulee rasituksessa, mutta usein levossa esim. makuulle mennessä. Niille ei voi vaan mitään. Välillä on kausia että niitä on vähemmän, mutta välillä ihan jatkuvasti. Harrastan kuntosalilla käyntiä ja lyhyitä juoksulenkkejä. Erityisesti juoksulenkit tuntuvat lisäävän lisälyöntejä. Niin että yleisiä ovat. Toiset kokee ne kiusallisempina kuin toiset.


    • surupuserossa1112

      Tuttavani, 37 vuotias nainen kuli yllättäen kotonaan ja kuolinsyy oli jonkinlainen äkillinen sydämen pysähdys. Hänellä oli rasituksessa rytmihäiriöitä, niille ei tehty mitään. Näin siinä sitten kävi. R.I.P.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe