Joko kypsyvät tämän viikon lopuksi, vai meneekö ihan kuun lopulle?
Hillasato 2017 ?
LakkaHillaSuomuurain
93243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viikonloppuna aavalla punaisina. Veikkailen että loppuviikosta pääse ekoja noukkimaan..
pyhäjärven make laajentanut reviiriään...vaan, nyt jo taivalkoskella menossa.
Ilmeisesti hillan poimintakausi Pohjois-Pohjanmaalla alkaa tämän viikon lopulla, ja Etelä-Lapissa runsaan viikon päästä. Sadosta tullee kohtuullinen, muttei mitään huipputasoa. Kukkimisen alkupäivinä oli tosin lämpimiä ilmoja, muttei kylliksi pölyttäjiä. Tämä näkyy avosoilla.
Oisitpa minut kutsunut aikoinaan, olisin kyllä kylän pöllyttäänyt...tuskin siitä kuitenkaan hilloja olisi tullut.
Joko Taivalkosken soilla voi poimia tulevana viikonloppuna? (Siis kypsiä marjoja)
Nyt ei kannata mennä hillasoille, kun sanovat karhuja olevan ennätyspaljon.
Oisko siellä naarasta karhua?
Siellä hillasoilla ovat jo nämä kirotut Thaimaalaiset kärkkymässä raakoja hilloja. Tervolassa olivat siis ottaneet varaslähdön soille ja haranneet raakaa hillaa, joita sitten kypsyttelevät majapaikoissaan ja täydestä menevät marjayrityksille. Kun sieltä asti lähdetään tienaamaan, niin mitään keinoja ei kaihdeta ja viis veisataan mistään säännöistä. Thailaiset tunkeutuu samalla tavalla kuin porot pihapiireihin ja ryöväävät kotinurkiilta marjat. Jurmun koululla näitä vilttihattuja asustaa ja ehtivät takuuvarmasti joka paikkaan niin, ettei kantaväestölle jää mitään. Pysäköivät autonsa teille miten sattuu. On se niin rietasta, että pitää tuoda mokomat rontit tänne meidän kantaväestön riesaksi. Eivät kunnioita yksityisteillä ajokieltoja, vaikka kyllähän se on niin, että hilla-aikana kukaan muukaan ei välitä ajokielloista yksityisillä teillä, joita yksityiset tien varrella olevat mökkiläiset kustantavat.
Thai-poimijoita on turha syyttää raakojen marjojen keräämisestä. Käytäntö on se, että poimijat viedään joka päivä metsään tasasaisin välein ja tiettynä aikana noudetaan tien varresta. Marjat viedään suoraan välittäjälle. Thaipoimijat ovat sopimussuhteessa toimeksiantajaan ja kontrolli pelaa.
Sitä vastoin olen nähnyt villejä poimijoita Itä-Euroopan maista, jotka poimivat raakana hillaa ja kypsyttävät leirintäalueilla. Minulle on monta kertaa tarjottu jopa hilla suppuja ostettavaksi. Aina on asialla olleet polakit, ukrainalaiset ja muualta It-Euroopasta tulleet marjastajat.