Riihimäen katsastusasemalla Opel Omegani hylättiin käsijarrun tehottomuuden takia.
Takaveto-opeleissa ei koskaann ole ollut kunnollisia käsijarruja.
Viime kesänä katsastin saman auton huonommilla käsijarrunarvoilla, joten käynti tuolla asemalla oli ensimmäinen ja viimeinen minun osaltani.
Enkä voi mitenkään suositella moista asemaa kenellekään.
Törkeetä rahastusta, mutta halvalla ei hyvää saa
9
682
Vastaukset
- älä.narise
Katsastaja joka puuttuu selvään vikaan, on mielestäsi ammattitaidoton. Olisi saanut vetää vaijerit poikki. Kerrohan ne arvot.
- pienempi.paha
Onneksi ei hakannut niitä mätiä peltejä hajalle.
- Anonyymi
26v ja pellit tervettä rautaa ja jarrut timanttia. Huolenpito ratkaisee kuinka auto kestää. 330k takana. Terveisin tojotisti.
- näitäriittää
Omegoihin on aina saanut hyvin pitävän käsijarrun. Siis sellainen, joka ymmärtää tekniikan päälle ja osaa korjata.
Muu on selittelyä. " öö... kyllä minä kiristin käsijarrun ja otti hiekalla"...heeeeh heh heee - jarrumiehet
näin on, sellaista autoa ei ole jonka jarrut ei täytä vaadittua tehoa, se on korjaajan ammattitaidottomuutta tai rahan puutetta jos ei jarruja kuntoon saa.
- k.atsastajat
Mitä helvetin rahastusta se on katsastusasemalta jos autossasi ei seisontajarru ole riittävän tehokas? Sinunlaisesi mulkut ja idiootit asiakkaat voisivat kokonaan pysyä pois asemilta! Miten muutenkaan sinun vanha paska Omega eroaa muista? Miksi siinä pitäisi sallia heikko seisontajarru jos muissa on hyvä?
- aika.teki.tekosensa
Omegat taitavat olla jo yli 15 vuotiaita nuoremmatkin. Ruoste ne on jo vienyt useimmat paaliin vuosia sitten. Aloittaja voisi syyttää vain omaa kukkaroaan, jos ei ole varaa luopua tuosta romustaan eikä syytellä katsastusmiestä. Taatusti katsoi montaa vikaa läpi sormien mutta puuttui vain ilmiselvään mitattuun vikaan.
- hae_apua
siis viet vanhan opelin romusi ja katsastaja hylkää koska käsijarru ei ole riittävän tehokas, syystäkin. ja sun mielestä se pitäs hyväksyä koska sinä tai joku paska asentajakaveris ei osaa kiristää sitä. helvetti jopa 60-luvun autoissa toimii käsijarru.
taidat aloittaja olla kehitysvammainen? - Anonyymi
Ainoa vika että sulla on Opel.
MEILLÄ Zafira ja seisontajarru, satulat ja palat aina uusiksi.
On
Pakkasta
En
Lähde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512432- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per55979- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731