Kun vaihtaa pankkia?

tyhymäkyssyy

En ole ties miten pitkään aikaan vaihtanut pankkia. Joudunko ihan joka paikkaan ilmoittamaan henk.koht. pankinvaihdosta vai onko mahdollista että uusi pankki hoitaa osan ilmoittelua? Sorry, jos tyhmä kyssäri mutta liian pitkä aika viime vaihdosta. Tarkoitus Nordeasta siirtyä S-pankin asiakkaaksi pikkuhiljaa lähitulevaisuudessa.

6

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keke7

      Kyllä joutuu itse ilmoittamaan uudet tilitiedot eihän niitä kukaan sinun puolesta tee.

    • Rahat.pois

      Valtakirjalla uusi pankki hoitaa. Itse joudut ilmoittamaan työnantajalle.

    • TietoaLöytyi

      S-Pankki voi antamallasi valtakirjalla: sulkea halutut tilit toisesta pankista, siirtää toisen pankin tileillä olevat varat S-Pankin tilille, irtisanoa halutut kortit ja kortteihin mahdollisesti liitetyt luotot, selvittää yksilöidyt tiedot suoraveloituksessa, maksupalvelussa ja toistuvaissuorituksessa olevista maksuista ja sulkea ne, toimittaa tiedot uudesta tilinumerosta suomalaiselle palkanmaksajalle.

      Mitkä asiat sinun tulee hoitaa itse? Irtisanoa pankkipalvelut, joita S-Pankki ei voi irtisanoa puolestasi. Tällaisia ovat esimerkiksi määräaikaistili, arvo-osuustili, kulutusluotot sekä pankin jäsenyys. Huolehtia verkkopankkiin tulleiden laskujen maksamisesta. E-laskut tulee siirtää erikseen S-Pankin verkkopankkiin. Toimittaa tiedot uudesta tilinumerosta verottajalle, vakuutusyhtiölle ja muille mahdollisille tahoille, joille S-Pankki ei voi ilmoittaa pankinvaihdosta.

      Ylläolevat tiedot kerrotaan S-Pankin verkkopankin Palkansiirto-osiossa, pankinvaihtajan muistilistassa. Palkansiirto-toiminnolla voi verkkopankissa myös itse tehdä ilmoituksen uudesta palkkatilistä, jolloin ilmoitus työnantajalle hoidetaan puolestasi.

      Kela, työeläkeyhtiöt, verottaja, vakuutusyhtiöt ym. joilta voi mahdollisesti tulla tuloja tilille (esim. veronpalautukset), näille pystyy varmaankin aika helposti verkossa ilmoittamaan uuden tilinumeronsa.

    • kilpailuttaja

      Eikö voi vaan avata tilin uudessa pankissa ja siirrellä vähitellen haluamiaan palveluita vanhasta uuteen pankkiin ja antaa vaikka jonkun toiminnan jatkua vanhassa pankissa? Nykyisin tilin käyttömaksut voivat vaikuttaa halukkuuteen jatkaa entisen pankin tiliä.

      • LainaSielläTaiTäällä

        Näin voi toki tehdä.

        Vanhaan pankkiin voi jättää esimerkiksi asuntolainan tai opintolainan ja sen lainanhoitotiliksi vaikkapa yhden tilin, jonne sitten siirretään tarvittavat maksuerät esimerkiksi automaattisesti toistuvalla tilisiirrolla. Säästötilikin voi kelvata lainanhoitotiliksi, ja säästötili voi olla täysin maksuton. Pelkkä tavallinen käyttötilikin voi olla moninkertaisesti halvempi kuin päivittäispalvelupaketti johon kuuluvat kortti ja verkkopankkitunnukset.

        Toki lainan voi myös siirtää uuteen pankkiin, eli käytännössä haetaan laina uudesta pankista. Tällöin pitää harkita onko tämä kannattavaa ottaen huomioon kaikki kulut ja säästöt jotka lainan siirrosta ja laina-ajalla tulee.


    • Rahat.pois.heti

      Kannattaa ilmoittaa sinne, mistä on odotettavissa rahaa. Muut eivät kankkitietojasi tarvitse. Älä suotta viivyttele

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      30
      2836
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      143
      2696
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2227
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2153
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1910
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      178
      1450
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1246
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      95
      1214
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1182
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1138
    Aihe