Terveiset keskeltä sadetta

MukavaLomaillaSilti

Hua Hinissä sataa, mutta niinhän sadekaudella voi käydä. Mutta tulin kuitenkin korjaamaan palstalla usein esintynyttä virheellistä tietoa Hua Hinin rannan pituudesta. Latasin älypuhelimeeni askelmittarin kun kävelin Hua Hin rannan päästä päähän lauantaina. Matkaa tuli 5,4 kilometriä ja aikaa meni rauhallisesti kävellen reilu puolitoista tuntia.
Turisteja ei paljoakaan näy ja muutenkin hyvin hiljaista.

19

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 654785479457847

      Niinkö, rantaviivaa on noin 25 kilsaa, alkaen pranburin kalastaja satamasta päätyen hieman lentokentältä pohjoiseen, välissä on muutama aallonmurtaja ja kolme tai neljä venelaituria, täällä on satanut muutaman päivän, lauantaina taisi olla 14-16 välisenä aikana.

    • Maantietoa

      Pranburi ei ole Hua Hiniä, ei myöskään Cha Am.

      • MaantiedostaKiinnostunut

        Hei sinä Maantietoa tietävä.

        Opastaisitko missä tarkalleen sijaitsee piste pohjoisessa ja etelässä, jotka määrittelee Hua Hinin rantaviivan pituuden, kiitos.

        Kiinnostaisi myös vastaava Pattayalta jos sallit kysymyksen näin Huo Hin osiossa ystävällisesti.


    • Maantietoa

      http://www.bangkok.com/huahin/beaches.htm

      Lue tuosta. Hua Hin beach on omansa Pranburi beach omansa ja Cha Am beach omansa. Itse Hua Hin townin pinta-ala on 4.8km². Tällöin on mahdotonta rannan olevan väittämäsi 25 kilometriä pitkä.

      • MaijaVexVaan

        Eikös tuossa ollut 5 rantaa ja tarinakin vähän toisen kaltaista Hua Hinin rannoista kuin mitä Maija jauhaa ?
        Kiitos Maantieteilijä.


      • ChanRuuHuaHin

        Noista viidestä rannasta vain Hua Hin beach on Hua Hinissä.


      • MaijaVexVaan
        ChanRuuHuaHin kirjoitti:

        Noista viidestä rannasta vain Hua Hin beach on Hua Hinissä.

        Kerro Hua Hinin pohjoisen ja eteläisen rajan piste tai paa turpas kii Maija.

        Entä Pattayan jiekkarannan pituus?


      • 685468549787

        Kukaan ei ole väittänyt että hua hin ranta on 25 km, vaan sitä että rantaviivaa on 25 kilsaa... alkaen pranpurin kalastaja satamasta, siitä jatkuen suoan son rannelle ja siitä apinavuoren kautta hua hinin rannalle, ja siitä pohjoiseen lentokentälle, eli varmasti jokaiselle löytyy oma alueensa missä viuhtyy ja on puhdasta, toisin kun pattayan paskaisella parin kilomertin rannalla... ja se vielä jatkuu pranburin kalastajasatamasta etelään kymmeniä kilsoja, mutta se ei tähän kuulu.

        Ja oli pakko palata numeroihin, kun tuo resuperse varasi kaikki NumBall ja sen variaatiot, mutta pidän pojun työllitettynä kaikkilla mahdollisilla tavoilla, on se reppana.


      • 697654765432

        Kuinka pitkä ranta LekFaissa on sehän on kaupunki väitteesi mukaan jossa asut toisen väitteesi mukaan. Pidetään sinua persläpi myös kiireisenä.


      • 685468549787

        Resuperse vastaan mielelläni, Hin lek fai on sisämaassa täällä ei siis ole rantaa, mutta upea uima-allas tuossa pihassa, taitaa olla suurempi kuin asuntosi, reppana... Hua Hinin pinta-ala on noin 800 km2 johon hin lek fai kuuluu reppana, samoin kuin hua hin town.

        Koko viimeyö on satanut vettä aika rajusti, heräsin kolmelta yöllä kaatosateeseen, kun rummutti kattoon kovasti, mutta ei haitanut nukahdin heti uudelleen, edelleenkin sataa... aika kovasti, reppana.


      • 697654534646
        685468549787 kirjoitti:

        Resuperse vastaan mielelläni, Hin lek fai on sisämaassa täällä ei siis ole rantaa, mutta upea uima-allas tuossa pihassa, taitaa olla suurempi kuin asuntosi, reppana... Hua Hinin pinta-ala on noin 800 km2 johon hin lek fai kuuluu reppana, samoin kuin hua hin town.

        Koko viimeyö on satanut vettä aika rajusti, heräsin kolmelta yöllä kaatosateeseen, kun rummutti kattoon kovasti, mutta ei haitanut nukahdin heti uudelleen, edelleenkin sataa... aika kovasti, reppana.

        Hua Hin town pinta-ala on 4.8 neliö kilometriä. Hua Hin districtin tuo 800.


      • 654767567657

        Ei voi olla 4.8 km2 pohjoisessa lentokenttä rajana ja etelässä suan son uimaranta välimatka on yli 20 kilsaa sekä sisämaahan päin ainakin kolme kilsaa eli joka tapauksessa 60km2 eli moninkertainen pattayaan verratuna.


      • 697654534646
        654767567657 kirjoitti:

        Ei voi olla 4.8 km2 pohjoisessa lentokenttä rajana ja etelässä suan son uimaranta välimatka on yli 20 kilsaa sekä sisämaahan päin ainakin kolme kilsaa eli joka tapauksessa 60km2 eli moninkertainen pattayaan verratuna.

        Väiteesi todistaa ettet tunne Hua Hin townia. Mutta pidä luulosi en rupea väittelemään kanssasi tyhjänpäiväisestä asiasta Hua Hin on snadi ei se buliksi muutu vaikka kuinka väität. Viihtyisä rauhallinen pikkukaupunki joka tulee viikossa tutuksi, sopii ihmisille jota eivät paljoa liiku.


    • hyvähyvähyvä

      Sataa Suomessakin... Hua Hin on sadekaudellakin hyvä paikka ja turha kiistellä rannan pituudesta, kyllä rantaa riittää ja merta silmän kantamattomiin..

      • VexVaan

        Joo mutta se ei sovi Maijalle.


      • Kahdestikäynyt

        Hyvän käsityksen rannan mittasuhteista saa kun laskee hevosenpaskojen määrän kahlatessaan laivojen pilssiöljyssä. Hevonkakkaa on noin kolmen metrin välein, joten 30 hevonpaskaa on 100 metriä ja 300 hevonpaskaa on kilsa. Mutta varokaa rikottuja lasipulloja ja huumeneuloja! Ne ovat koituneet monen kohtaloksi.


    • Muahahahaa

      "Ja oli pakko palata numeroihin, kun tuo resuperse varasi kaikki NumBall ja sen variaatiot"

      😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄

    • Lintukotosuomi

      Onpa tosiaan iSO uutinen - tappelu ( Joku sai jotakin " turpaansa ) miltei maapallon toisella puolella kun Suomessa viikonloppuna aseet puhuivat . jopa poliisi joutui ampumaan uhkaajaa.
      Hymiöitä lisää !!

    • VääräPalsta

      Yhä edelleen tämä on Hua Hin palsta ei Suomen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      389
      5296
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1825
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      354
      1803
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      117
      1049
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      994
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      897
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      51
      757
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      65
      735
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      54
      698
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      35
      668
    Aihe