Jos henkilö tuomitaan käräjäoikeudessa ankarampaan rangaistukseen kuin 8 kuukautta vankeutta, ennen valittamista hovioikeuteen hän tarvitsee jatkokäsittelyluvan. Jos lupaa ei myönnetä, tarkoittaako se että hovioikeus vahvistaa että käräjäoikeuden tuomio oli oikea? Siis että hovioikeus arvioi näyttöä ja tuli siihen tulokseen, että tuomio on oikea, eikä myönnetä jatkokäsittelylupaa?
Joskus luullaan väärin, että kun korkein oikeus ei myönnä valituslupaa, se tarkoittaisi että KKO ikään kuin vahvistaisi hovioikeuden tuomion oikeaksi. Niinhän ei ole, vaan KKO vain tutkii täyttyvätkö valitusluvan myöntämisen edellytykset eikä ota vielä kantaa itse pääasiaan.
Onko periaate sekä hovin jatkokäsittelyluvassa että KKO:n valitusluvassa sama?
Hovin jatkokäsittelylupa ja KKO:n valituslupa
9
715
Vastaukset
- käsittelylupa
''Oikea tuomio'' on tietysti monimutkainen käsite. Tuomioistuimelle kuuluu tietty harkintavalta ja siksi käräjä- ja hovioikeuden tuomiot voivat erota toisistaan. Molemmat tuomiot ovat omalla tavallaan oikeita, mutta jos ylempi oikeusaste kumoaa alemman tuomion, niin ylemmän mielestä aiempi tuomio ei ollut ''oikea''.
Eli siis jos hovioikeus ei myönnä käräjätuomioon valituslupaa, tarkoittaako se, että hovioikeuden mielestä käräjätuomio oli ''oikea'' - siis että se tapa, jolla käräjäoikeus arvioi näyttöä ja mittasi rangaistuksen, oli sama mikä olisi ollut hovioikeudessa, ja siksi tuomio on ''oikea'', eikä asiaa ole tarpeen käsitellä enää hovioikeudessa?
Niinhän ei ole asia jos valituslupa korkeimpaan oikeuteen evätään. - 75835
Ei hovioikeus käräjäoikeuden tuomiota varsinaisesti oikeaksi vahvista, jos se ei myönnä lupaa. Se on kuitenkin syy luvan myöntämiseen, jos oikeellisuutta on aihetta epäillä. Hieman yhteyttä asioilla siis on.
- käsittelylupa
''Oikeellisuus'' on myös aika epämääräinen termi. Käräjäoikeus selostaa asiassa esitetyn näytön mutta saa vapaan harkinnan puitteissa arvioida esitetyn todistelun näyttöarvon. Tuomio ei ole varmaan ''oikeellinen'' ainakaan silloin, kun tuomioistuin ylittää annetun harkintavallan rajat. Yleensä kuitenkin pysytään rajojen sisällä ja voidaan silti päätyä perustellusti eri lopputuloksiin.
- 75835
käsittelylupa kirjoitti:
''Oikeellisuus'' on myös aika epämääräinen termi. Käräjäoikeus selostaa asiassa esitetyn näytön mutta saa vapaan harkinnan puitteissa arvioida esitetyn todistelun näyttöarvon. Tuomio ei ole varmaan ''oikeellinen'' ainakaan silloin, kun tuomioistuin ylittää annetun harkintavallan rajat. Yleensä kuitenkin pysytään rajojen sisällä ja voidaan silti päätyä perustellusti eri lopputuloksiin.
Harkintavallan selvä ylittäminen onkin jo peruste tuomionpurulle (ks. esim. KKO 2014:95). Pelkän valitusluvan kynnys täytyy olla huomattavasti alempi, jotta järjestelmä olisi mielekäs.
- Gäddasta
Aloittajalla on lukihäiriö, tai hän ei muutoin ymmärrä lukemaansa. Jos rikosasian vastaaja on tuomittu ankarampaan rangaistukseen, kuin 8 kk vankeutta hän ei tarvitse jatkokäsittelupaa, mikäli valitus koskee hänen syykseen luettua rikosta, taikka rangaistusta.
Jatkokäsittelylupa
Asiassa tarvitaan jatkokäsittelylupa, kun käräjäoikeuden ratkaisuun haetaan muutosta valittamalla.
Rikosasian vastaaja, joka on tuomittu ankarampaan rangaistukseen kuin kahdeksan kuukautta vankeutta, ei kuitenkaan tarvitse jatkokäsittelylupaa, jos valitus koskee hänen syykseen luettua rikosta taikka rangaistusta.....- käsittelylupa
Aloittaja tässä ja totean, että noinhan se juuri menee. Mikäli henkilöä ei ole tuomittu ankarampaan rangaistukseen kuin 8 kuukautta vankeutta, hän tarvitsee jatkokäsittelyluvan. Ei kai kukaan oleta että käräjillä murhasta tuomittu tarvitsee jatkokäsittelyluvan...
8 kuukautta vankeutta tai vähemmän = jatkokäsittelylupa tarvitaan
yli 8 kuukautta = jatkokäsittelylupaa ei tarvita.
- Anonyymi
Tämä koko järjestelmä on kusetusta
- Anonyymi
voi olla paskatustakin
- Anonyymi
Hovioikeus nimenomaan tutkii asian, kun se EI MYÖNNÄ jatkokäsittelylupaa. Nimikin sen jo kertoo JATKOkäsittelylupa. Asia siis tutkitaan hovioikeudessa valituksessa esitetyn ja kirjallisen oikeudenkäyntiaineiston perusteella.
Kun jatkokäsittelylupaa ei ole myönnetty, hovioikeus on vahvistanut, ettei käräjäoikeuden tuomossa ole sen oikeellisuuden kannalta huomauttamista.
Korkein oikeus ei sen sijaan tutki asiaa, jos se ei myönnä valituslupaa. Korkeimmassa oikeudessa tutkitaan vain valituslupaperusteet, jos lupaa ei ole myönnetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482879Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672037- 401767
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371722Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321411Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328955Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782