Mikä olisi nopein ja kivuttomasti tapa päättää elämänsä. Olen aika hukassa kaiken kanssa..
Surullista tässä on se että olen kolmen pienen lapsen äiti, joka miettii päivittäin jotain noin kamalaa, koska ei ole voimia lähteä avioliitosta jossa lasten isä pahoinpitelee henkisesti minua usein ja kovin julmasti.
Vihaan itseäni niin paljon, että mietin päivittäin
6
515
Vastaukset
- q25rvq25q2v
ei se sun vika ole vaan pahoinpitelijän joka on sairas, ehkä kenties perseraiskattu lapsena lestaapiireissä ja nyt pahoinpitelee sinua kostoksi
- Voimia_lisää_sinulle
Ajattele niitä lapsiasi , minne ne joutuisi ilman sua. Mulla on ollut samat ajatukset mut
ajattelen et mun on pakko jaksaa lapsen takia. Ja olen päässytkin yli niistä ajatuksista. - Voimiasulle
Kunpa saisit voimaa jättää miehesi, pärjäät varmasti paremmin ilman häntä. Ajattele lapsiasi, heille olet tärkeä, äiti on aina lapselle se maailman tärkein ihminen. Jos sulla olisi joku läheinen jolle puhua ja pyytää apua tilanteeseen. Jos sulla on oma äiti vielä olemassa, soita hänelle ja kerro millä tolalla sun asias on, ehkä hän vois auttaa sua.
- Nukuhyvin
Hae apua itsellesi. Tilanteesi koskettaa äitinä minuakin. Ota huomenna yhteyttä terveysasemalle ja varaa nopeasti aika itsellesi ja kerro ajatuksistasi ja perhetilanteestasi. Saat apua, asiasi järjestyvät vähitellen ja tilanteen toivottomuus väistyy. Älä jää yksin. Ansaitset hyvää.
- vieläonelämää
Enpä osaa sanoa mikä olis nopein ja kivuton tapa, kun ei ole asiasta kokemusta.
Luulisin, että kaikki nopeat tavat sattuu. Kenties jopa kaikki tavat.
Elät raskaassa elämäntilanteessa ja luonnollisestikin ahtaalle ajettuna mieli etsii ratkaisukeinoa ja usein silloin tulee ajatus itsemurhasta. Kyllähän se omalta osaltasi asian ratkaisisikin, mutta samalla myös elämä päättyy. Eikä omaa elämää "hullun" ukon takia tartte päättää.
Tilanne jossa elät on vastenmielinen ja itseviha luonnollista, mutta oikeastaan kaikki elämänmahdollisuudet ovat vielä olemassa, pitäisi vaan päästä siitä ukosta eroon. Lähteä.
Se ei ole mahdoton tehtävä. Se on mahdollinen. Teet sen. Ei kannata jossitella ja miettiä, miten asiat tulevat järjestymään, sillä ne kyllä järjestyvät. Kun otat ensimmäisen askeleen.
Toki voit käydä jossain keskustelemassa ahdistuksestasi, mutta mielestäni tilanteesi kuulostaa siltä, että tarvitaan toimintaa, jotta sinä ja lapset voisitte elää muualla. Miten olisi yhteydenotto ensi- ja turvakotiin? Oman paikkakunnan sosiaalitoimistoon? Tai miksei suoraan asuntotoimeenkin jos omat voimat riittää asunnon hankkimiseen.
Itsemurha ei ole ratkaisu tuossa tilanteessa, vaan muutto ja parisuhteen päättäminen. Oi, voi, et ole asian kanssa yksin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952063
- 1331149
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34731ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46547- 9532