Olen opiskellut vuosia sitten AMK-tutkinnon jolloin nostin opiskeluajalta täydet opintolainat. Olen maksanut takaisin vasta 2000 euroa ja välillä pitänyt myös maksuvapaata joten lainaa on vielä roimasti maksamatta. Nyt olisin lähdössä opiskelemaan 2. asteen tutkintoa ja epäilen että en tulisi toimeen ilman opintolainaa. Olen ollut melko huono asiakas kyseiselle pankille jossa minulla on opintolaina (maksut aina myöhässä jne. ) Voiko siis olla mahdollista että pankilla olisi jokin syy olla myöntämättä minulle lisää opintolainaa vaikka Kela myöntäisikin minulle opintorahan ja valtiotakauksen sitä varten? Minulla ei ole maksuhäiriömerkintää.
Kaipaisin asiallisia vastauksia, en saarnaa rahankäyttöön liittyen. Kiitos :)
Voiko pankki kieltäytyä myöntämästä opintolainaa?
opiskelemaan
1
679
Vastaukset
- lkjgg
Pankki päättää myöntääkö lainan takauksesta huolimatta vai ei. Eli voi olla myöntämättä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun624479KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1593368Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582687Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492594- 1352537
- 241903
- 241731
- 301636
- 1741600
- 391297