Paljonko jää käteen?

100 euroa päiväs ja yel vakuutus. Paljos tosta jää puhtaana käteen.
Ei mitään kuluja paitsi pakolliset maksut. Eikös siinä oo jotain alennuksia aloittelevalle yrittäjälle? sen mukaan käteen jäävä summa, noin suuntaa antava .
11117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

66-89€

Äänestä

Pakollisia kuluja ovat toimitilan kulut työvälineineen, verot ja YEL. Oletetaan että toimitilan kulut ovat toiminnan kannalta pakollisia, asiakkaiden hankkiminen ei välttämättä, jos duunia riittää enemmän kuin ehtii tekemään. Kyllä tuosta satasesta noiden pakollisten kulujen jälkeen pari kymppiä pitäisi jäädä tunnille, jonka tietysti olisi hyvä nähdä palkkana myös toiminnan pyörittämiseen "vapaa-ajalla" kuluvaan aikaan, asiakkaalle myydyn työajan lisäksi (laskujen maksut toimitilasta, muu liittyvä paperityö, työvälineiden huollot jne).

Äänestä

Muistetaan nyt vielä aloitukseen liittyen, että satanen tunnilta saattaa kuulostaa aika paljolta, mutta hintahan muodostuu siitä, mitä asiakas on valmis sellaisesta palvelusta maksamaan, mitä ei itse osaa, ja yrittäjä valmis tekemään kun osaa, mutta eri asia viitsiikö. Asiakkaan lompakon näkökulmasta tuo satanen on aika paljon jotta voi jäädä palvelu ostamattakin, mutta yrittäjän näkökulmasta mainitsemani parikymppiä on vähän siinä ja kintaalla että riittäisikö vähän vähempikin lopettamalla työnteko kokonaan. Intohimoyrittäjät asia erikseen. Tuo satasen ja kahdenkympin väliin jäävän kuilun kapenemisesta hyötyisi niin asiakas kuin yrittäjäkin. ALVien poisto pienestä liikevaihdosta lähentäisi asiakasta ja palvelua jo neljänneksellä.

Äänestä
  • ? puhuisitko suomea marko

    Äänestä

100€

Äänestä

Kaikki mitä raaskit pitää

Äänestä

99€.

Äänestä
  • Kommari vinkuu.

    Äänestä

Riippuen makesta

Äänestä

Kato googlesta jollain laskurilla.

Äänestä

100€

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käteenjäää kirjoitti:

100 euroa päiväs ja yel vakuutus. Paljos tosta jää puhtaana käteen.
Ei mitään kuluja paitsi pakolliset maksut. Eikös siinä oo jotain alennuksia aloittelevalle yrittäjälle? sen mukaan käteen jäävä summa, noin suuntaa antava .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu