Nyt kun Helsingissä on kaikkiin autoihin laitettu uusi pääte niin samassa yhteydessä piti laittaa kupuihin Taksi helsingin logo ja auton kylkiin myös joko teipit tai magneettitarrat. Ei näköjään koskenut kaikkia. Kovasen autot ne jatkavat vanhalla tyylillä. Miksi?
Cabonline ja Kovanen/Mankkaan taksi
EiKoskeKaikkia
201609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ajavatko ko yhtiöitten autot sitten Taksihelsingin välittämiä kyytejä? Ei kai se että omistaa Helsingissä taksiluvan, tarkoita sitä että automaattisesti pitää kuulua Taksihelsingin välityspalveluun?
Tosin tuossa yhtenä päivänä näin auton, jossa oli sekä Taksihelsingin, että Menevän teipit, eli kalastaako Halminen kahdella verkolla?
Ajavat.
Samaa minäkin olen ihmetellyt. Olisi mukava tietää miten on mahdollista?
Voi vee ! Kun joku laki tai päätös tulee meille jo edellätävänä päivänä se on jo meillä käytössä! Euroopassa katsotaan ensin onko tuo uusi laki/ päätös hyvä ja jos on niin sitten siirytään siihen muuten ei.
Oudolta tuntuu että pidetään mukana välityksessä. Ilmeisesti säännöt eivät koske kaikkia. Tähän pitää puuttua.
Odotas vaan kun vapautuu ensi vuonna. Tulee varmasti varsinaisia kuningas ratkasuja. Cabonline ajaa kaikkea muutakun lähitaksia. Helsingissä tulee varmasti laskemaan autojen tuotot ja sitä kautta lappua luukulle. Mutta taksi helsinki jatkaa vaan nyöristelyä näitä muutamaa kohtaan. Selkeesti tietoista toimintaa. P.s kovasen kyljissä joissain on aivan pienet taksi helsinki tarrat. Miksi pienet? Kun suurimpaan osaan autoja on pakotettu prä ttää navetan kokosilla kirjaimilla. Tai onhan tietenkin mahdollisuus ottaa magneetit. Erikoista on kyllä. Se on niin että helsinkiin tulee tulevaisuudessa uusi välitys keskus joka myös palvelee autoja ja asiakkaita. Ugh.
On päivänselvää, jos yhtä kakkua on jakamassa entisen1500 jakajan sijaan 3000 jakajaa, ei kaikille riitä enää yhtä suurta siivua jaettavaksi. Luuliko joku muuta?
Kovasen myynti käynnisti selvitykset taksihelsingissä ja päätös tulee. Ennemmin tai myöhemmin mutta tulee takuuvarmasti.
Sitä odotellessa...
Eikös Mankkaan taksilta lähtenyt tarkastajan hommat pois? Onko tietoa aikataulusta milloin tämä K:n, Mankkaan taksin ja Helsingin taksipalvelun muita sorsiva toiminta saadaan aisoihin? Näinhän se ei voi jatkua.
Kovanen ja Mankkaa ratsastaa Taksi Helsingin keskuksella niin kauan kuin kilpailuasiamies katsoo Taksi Helsingin olevan määräävässä markkina-asemassa. (kts. aiemmat Valiota koskevat päätökset). Sen jälkeen lentävät pihalle. Ts. Kovasella ja Mankkaalla on tasan vuosi aikaa jakaa asiakkailleen Cabonlinen mainoksia ratsastaen TAKSI HELSINGIN välityskeskuksella. Eikö olekin soma solutautumisstrategia?
Nyt on Kovasen kupuihin tullut samanlaiset tarrat kuin muissakin TaksiHelsingin autoissa.....
Väliaikaista kaikki on vain.
Koska HTD:n (Helsingin Taksi Data:n) johdossa olevilla nössyköillä ei ole ollut munaa heittää Kovasta ulos. HTD:n säännöissähän jäsen ei saa olla muun taksivälitysjärjestelmän alaisuudessa oleva auto. Kovanen ja Mankkaan taksi ei tarkoita että niiden autot olisivat yhden juridisen yhtiön alla toimivia autokuntia, ehei. Ko. nimisten konsernien alla toimivat autot ovat useiden eri yhtiäöiden nimissä toimivia autokuntia joille yhteinen toimintakeskus on ko. yhtiöiden kattonimen nimissä toimiva välityskeskus. Pitäisi juridisesti olla päivänselvää että ko. menettely on vähintään kyseenalaista HTD:n sääntöihin nähden.....lukija odottaa ja lehti jatkaa kuultuaan HTD:n kannan ja toimenpiteet.
Valitettavasti kirjoitit asiaa. Näin se juuri on.
muun taksivälitysjärjestelmän alaisuudessa oleva auto
Niin kolmannen osapuolen välitysohjelma. Oma saa olla.
Lomien jälkeen tapahtuu.
Samaa kuullut.
Hyvä on syytäkin.
Ja nyt Caboline vaan toivoisi että eroon pääsisi eroon koko höskästä, kalliiksi tuli Suomi valtaus .