ylös noita vanhoja ketjuja ? Eikö nyt ajankohtaisempaa enää löydy, kuin menneisyyden rauhasta nostaa jollekin tärkeän naisen muisto muiden riepoteltavaksi ?
Ruuneko itse vai Kattleijako nostelee
23
286
Vastaukset
- legendoja
Ainakin ruune paljon lyyliä nykyisin muistelee ja nostaa esikuvaksi. Siksi tuntuu luonnollislta selitykseltä että hän nostaisi ketjuja kuin malliksi. Mutta miksi Katleija sen tekisi ? Ei taida paljon edes kirjoittaa nykyisin vai onko uudella nikillä. Voihan olla että joku uusi haluaa nähdä, mistä ihmenaisesta on kysymys. Toinen legenda on maalaismies, hänet oli korotettu puolijumalaksi.
- junttilaapa-hyvinkin
Niin, maltillnen keskustelija oli maalaismies, lukenut paljon, matkustanut taide ja tv ammattilainen. Ei ihmekään, että hänellä oli paljon annettavaa, mutta tuo kaikki on suhteellista. Tietenkin on nähtävissä ruunen palstavaltius,...sellaiseksi kehittyy saadessaan kymmenet vuodet näiden lyylien ihailun.
Eihän normaalisti kukaan miehistä noin käyttäydy, Pilmari yritti horjuttaa tuota palsta omimista, mutta ilmapiiriä ruune kyllä säätelee. Monet protestoikin ja aika tylysti syöksee aisoihinsa, mutta seurauksien surkeuttahan saamme sitten lukea. Sellaista se!
- eemelikö_
Kirjoittakaa nyt järjettömyyksiänne kun ette muuhun pysty.
- entinen-kommunisti
Niin ja toteutuuhan se viimeviikkoinen ruunen motto:" Minulla on unelma". Eiköhön hän ole jo öähellä unelman täyttymistä...edes vaivaiset 2/3 osaa palstan viesteistä ruunen kirjoittamia.
- nostelisin
Mielelläni, niin mielelläni luen vanhoja keskusteluketjuja, niissä on sentään mukana asiaakin, ei pelkkää kyselyä ja turhauttavaa, jonkun kirjoittajan henkilöitymään perustuvaa ilkkumista.
Nostelkaa vanhoja, kun uudet ovat niin usein sisällöttömiä ja tylsiä, mamut ja politiikka, yrittäkää nyt ihmeessä muutakin iloa tuoda ja ellette kykene, nostakaa, nostakaa, puhukaa linnuista ja kukista, luonnosta ja sielustanne, mutta älkää nostako veljeksiä tapetille, heillä on ollut oma kahnauksensa joka ei kuulu lukijoiden ratkottavaksi.- gabriel-tule-takaisin
Minua kiinnostaisi tietää, mihin tämä ihme Lyyli katosi ja ilmoittiko, jos oli sairastunut. Kuolemastaan tuskin kukaan ilmoittaa?
- Hanki.elämä
Tuo itsekin iloa äläkä ruikuta miten sinun henkilöyttäsi pilkataan., Hanki sinäkin elämäettei tarvitse tämän palstan varassa olla !
- eihomeessa
Kuka ja ketä kielletään menemästä arkistosivuille??????????????????????
Menkää ja lukekaa, nauttikaa olisitte sen aikaa ainakin öpois täältä uikuttamsta." olisitte sen aikaa ainakin öpois täältä uikuttamsta."
Siis pois?, Vai kuinka?
Ruunehan on potentiaalinen mummien ihanne rakastaja, kun vain kirjoittaa, että rakastan sinua, niin ruunehan rakastaa ja runoja rustaa, vaikka toinen pyyhkisi niillä peppuaan!?
Vanhojen ketjujen esille tuomista en ala edes arvailemaan, mutta jos palstan kirjoitustaito on kyseessä vain tämän ihanne Lyylin kirjoituksissa, jota ruune niin ihailee ja ohjeita jakelee meille, niin muistakaa, lopuksi kirjoittaa!
Rakkaudella ruunelle.
- Lyyliin.tutustunut
Lyylin pitää saada olla rauhassa.
Antakaa hänelle oikeus pysyä poissa, on syy sitten mikä tahansa. - Kattleija
Kirjoitin äsken mansikkaketjuun ja kun klikkasin otsikot esille niin siinä loisti ylimmäisenä aloitus jossa nikkini loisi ihan isolla alkukirjaimella varustettuna.
Joku se minut vielä muistaa ja tietysti aina moitteen sijaa löytyy,, tuttua törinää. Siksi ilmoitan kunnioittaen että en ole ko. ketjua arkistosta esiin laahannut. Joskus kun tuon synnin olen tehnyt olen muistanut tekoni aina jo etukäteen anteeksi pyytää.
ps. onneksi tämä uusi läppärini on tosi nopea, jotta eipä tule tällä palstallakaan kauan viivähdettyä.- kaikki.tuon.tietää
Ei Kattleija mitään vanhoja ketjuja nostele, ei ole hänen intresseissään. Ruune niitä nostelee.
- säännöt.sallii
Jokaisen pitäusi muistaa, että täällä nämä jutut säilyy maailman tappiin. Tekin jotka perheen ja suvun jäsenistä hölötätte. Turha inistä nostelusta koska säännöt ei sitä kiellä.
- ahhf
Hajuhan se nostelee ketjuja maailman tappiin asti..
- se.on.eldankaa
Joku aika taaksepäin, tlläpito ilmoitti että ottakaan ketjujanne talteen kun arkistoja putsataan. Niin kans tehtiin. En halunnut mitään tallettaa.
Säännöt sallii.
Miten epähienosti kehoitatkaan, ja puhuttelet kanssaihmisiä! Ei ihme jos et halua oman sukusi lukevan tekstiäsi.
Henkilökohtaisesti iloitsisin jos jälkipolvet löytäisivät ajatuksiani . Sitä iloa ei itselläni ole ollut, edes kirjeen muodossa, vaikka muistanhan toki vanhempani silti.
Heillehän löytäjille, se olisi kuin viesti rakkaastaan! Miksiköhän yleensä kukaan kirjoittaa sellaista, jota ei voisi kertoa suvulle, onko itselläsi aihetta salailuusi?- ihan.tavallinen
sini-sirkku kirjoitti:
Säännöt sallii.
Miten epähienosti kehoitatkaan, ja puhuttelet kanssaihmisiä! Ei ihme jos et halua oman sukusi lukevan tekstiäsi.
Henkilökohtaisesti iloitsisin jos jälkipolvet löytäisivät ajatuksiani . Sitä iloa ei itselläni ole ollut, edes kirjeen muodossa, vaikka muistanhan toki vanhempani silti.
Heillehän löytäjille, se olisi kuin viesti rakkaastaan! Miksiköhän yleensä kukaan kirjoittaa sellaista, jota ei voisi kertoa suvulle, onko itselläsi aihetta salailuusi?Kukahan tässä epähieno on ! Loppuisi varmasti vähäkin viestittely palstalla, jos näitä pitäisi jälkipolvia ajatelen tänne rustailla. Itse haluan omille rakkailleni ihan muunlaisia viestejä kuin tämän riitaisen ja tunkkaisen palstan. Eipä nuo sinunkaan kaikki juttusi niin arvokkaita ole, että kannattaisi jälkeläistesi arkistoja penkoa. Minä olen ihan henkilökohtaisesti perheeni ja ystävieni kanssa aikaa viettänyt, keskustellut ja viestitellyt, ajatuksia ja mielipiteitä vaihtanut. Annan aikani heille, en palstalla roikkumiseen ja pätemiseen.
- hyvätnaurut
sini-sirkku kirjoitti:
Säännöt sallii.
Miten epähienosti kehoitatkaan, ja puhuttelet kanssaihmisiä! Ei ihme jos et halua oman sukusi lukevan tekstiäsi.
Henkilökohtaisesti iloitsisin jos jälkipolvet löytäisivät ajatuksiani . Sitä iloa ei itselläni ole ollut, edes kirjeen muodossa, vaikka muistanhan toki vanhempani silti.
Heillehän löytäjille, se olisi kuin viesti rakkaastaan! Miksiköhän yleensä kukaan kirjoittaa sellaista, jota ei voisi kertoa suvulle, onko itselläsi aihetta salailuusi?Kuka tänne vanhojen hourujen tappelupalstalle tulisi etsimään viestejä rakkaastaan! Kiitos taas naruista ss! Pitääpä laittaa viestisi muistiin, kun tarvitaan vitsiä.
Olen ollut vuosia palstalla, mutta en vieläkään tiedä, mistä nuo vanhat kirjoitelmat löytyvät. Äskenkin etsiskelin alusta ja lopusta, Aihealueista, Suomi24 etusivulta - ei vain osu silmään arkisto.
Tumpelo mikä tumpelo. Onnistun aina sotkeman puhelimenikin, kun nämä tietokonetaisot ovat vain kuvaannollista laatua.
Voiko joku vihjaista?Kun etusivu 70 on esillä aloitusotsikkoineen, löytyy rullatessa alas numerosarja 1-1005. Molemmin puolin on nuolet, joilla kuljet eteen tai taakse. 1 pääsee tosin vain taakse.
Kun naputtelet ruutuun vaikka 235, pääset sille sivulle kaikkinen aloituksineen. Siitä nuolilla voit jatkaa lukutuokiota mielin määrin. ( Sadepäivien huvi mökkiaikoina minullakin )
Kirjoittamalla ketjuun, nousee se päivän otsikkoon automaattisesti. Antoisia lukuhetkiä ! 😊
- että.ei.muuta.voi.kuin
Kyllä Pil...rin kaudella palsta oli eloa. Toista on nyt. Niinpä on pakko nostaa vanhoja ketjuja.
Helppoa, kun tietää! Kiitos vinkistä. Täytyypä ruveta etsimään, jospa löytyisi kultajyviä vanhoilta hyviltä ajoilta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."472192Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1912009- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933835- 61736