kokonaan pois oravanpyörästä. Olisipa olemassa, joku kommuuni yksinäisille. Paikka jossa saa vuoteen ja lämpimän aterian kerran päivässä. Mieluiten jossain mahdollisimman kaukana asutuksesta, lähtisin tämmöiseen paikkaan heti. Myös ajatus munkkiluostariin lähtemisestä on kutkutellut pitkään mielessä, se vain vaatisi kuulumiseen Ortodoksiseen kirkkoon.
Ajatuksiani iltaan
14
356
Vastaukset
Halvin mökki uimaharjussa. Kauppaa. Isooo tontti..luontoa, jopa naapureita vesistöö..juna-asema??.. 10 000 euroo. HARKITSEN. yheisöön en itse lährtisi mutta erakoksi kyllä.
- kylläkelpaisiasua
Mutta olisi mukava olla seuraa.
- OnHyväksiMeditoida
Itsekin olen miettinyt paljon samaa. Munkkiluostareja on paljon myös buddhalaisilla. Perinteisiä "metsämunkkiluostarejakin" on vielä mm. Thaimaassa. Myös länsimaisia munkkeja on paljon tätä nykyä ja opettajia ("ajahn":eja) on useita, levinnyt ympäri maailman, jotka opettavat englanniksi. Heidän puheitaan löytyy tosi paljon youtubesta. Munkit syövät juurikin tuon yhden aterian päivässä. Useimmissa paikoissa munkeilla on oma pieni mökin tapainen asumus ("kuti"). Harmi ettei Suomessa ole vielä kunnollista buddhalaisluostaria, kuten monista muista maista löytyy näitä paikkoja (esim. Buddhist Society of Western Australia). Jos olisi rahaa niin yrittäisin perustaa sellaisen ja pyytäisin em. opettajia vierailemaan täällä ja pitämään retriittejä.
On hienoa jos voi vapautua oman mielensä aiheuttamasta kärsimyksestä ilman päihteitä tai muita kalliita harrastuksia ihan vain hengitykseen keskittyen. - SellaistaSeElämäOn
Jos luostaria kaipaat, niin mitset vain ista joltain seurakunnalta halvalla poismyytävä leirikeskus ja perusta luterilainen avoluostari joka saa tulonsa päiväleirejä järjestämällä, vuohia pitämällä ja maata viljelemällä. Itse en kommuunia kaipaa, enkä eristäytymistä. Viihdyn hyvin pienessä kaupungissa jossa on vilkas elämä sekä paljon hyviä kahviloita ja vaatekauppoja. Nykyinen kotikaupunki (Jyväskylä) alkaa olemaan liikaa ommehtunut ja kuollut, joten poismuutto viihtyvyyden, ihmissuhteiden ja elämysten perässä houkuttaa. Harmittaa vain että joka vuos on miljoona festaria, mutta ei ole varaa eikä kavereita jotta niissä pääsisi käymään.
Luterilainen avoluostari on kyllä hyvä ehdotus. Siinä tietyt elämänarvot, maailmakatsomus ja kenties perinteet yhdistyisivät. Ihmisille jotka ovat kyllästyneet tähän älyttömään pinnalliseen elämään, mitä itsekin valitettavasti (vielä) joudun elämään. Heinävedellä oli aikoinaan isoja rakennuksia myynnissä lähellä taajamaa. Juna-asema? ja joku laitosrakennuus? Onkohan enää? Halpaa siellä muutenkin näyttää olevan. Sinne vaan rakentaa yhteisöö. Siellä kun on jo perinteet Ortodoksisilla luostareilla ja Enonkoskella oli joku Luterilainen yhteisö. Jos tänä kesänä kehtais lähtee retkeilee niin vois noihinkin käydä tutustumassa. Yksin on vain vähän huono lähtee vaellukselle koska ei ole kokemusta.
- MielestäniSiinäMitä
Luterilainen kirkko Suomessa nykypäivänä edustaa ei ole mitään hienoa.
MielestäniSiinäMitä kirjoitti:
Luterilainen kirkko Suomessa nykypäivänä edustaa ei ole mitään hienoa.
Niin jotkut ovat kovinkin tuomitsevia. Voi ihmisiä. Haluaisin kuitenkin uskoa hyvää niistä kristityistä.
- Hyviä_ajatuksia
Samaa mieltä sinun kanssasi. Harmi vain, että olet mies. Etsin naisystävää ja sinun ajatuksesi ovat kovasti samanlaisia omieni kanssa. Tietysti mukava ja samansuuntaisista ajatuksista kiinnostunut mieskaverikin kelpaisi juttukaveriksi :) Mistä päin suomea muuten olet? Itse asustelen Espoossa.
Hyviä_ajatuksia kirjoitti:
Samaa mieltä sinun kanssasi. Harmi vain, että olet mies. Etsin naisystävää ja sinun ajatuksesi ovat kovasti samanlaisia omieni kanssa. Tietysti mukava ja samansuuntaisista ajatuksista kiinnostunut mieskaverikin kelpaisi juttukaveriksi :) Mistä päin suomea muuten olet? Itse asustelen Espoossa.
Espoossa myöskin. Joo.. mulla on kanssa se naisystävä hakusessa. Sinkkuna pari vuotta. Sit kun vielä pitäs löytää samanhenkinen joka haluaa elämältä samoja asioita. Hänen pitäisi kai olla hiukan erikoistapaus. Kukapa muu nykyään haluaisi asua maalla melko alkeellisesti?? Ainakin näin aluksi. Köyhä kun oon.
Mutta kaupungin vankina vielä. Etsintä on kuitenkin käynnissä, asiat järjestetty niin vaikka hankalaa se onkin.- Hyviä_ajatuksia
Hienoa, toivottavasti sopiva paikka löytyy. Itselläni olisi jo kesämökki "valmiina" asumiseen. Ei vielä tosin omissa nimissä, mutta perheen kautta kuitenkin. Pitäisi vielä selvittää asumisen luvallisuus kyseisellä paikkakunnalla. Tekeminen tuossa paikassa ei ainakaan loppuisi kesken. Tänä kesänä olin melkein kolme viikkoa mökillä metsän keskellä. Kaupunkiin palaaminen tuntui erityisen vaikealta tänä vuonna.
Hyviä_ajatuksia kirjoitti:
Hienoa, toivottavasti sopiva paikka löytyy. Itselläni olisi jo kesämökki "valmiina" asumiseen. Ei vielä tosin omissa nimissä, mutta perheen kautta kuitenkin. Pitäisi vielä selvittää asumisen luvallisuus kyseisellä paikkakunnalla. Tekeminen tuossa paikassa ei ainakaan loppuisi kesken. Tänä kesänä olin melkein kolme viikkoa mökillä metsän keskellä. Kaupunkiin palaaminen tuntui erityisen vaikealta tänä vuonna.
Se on aina vaikeeta palata takaisin kaupunkiin maalta. Varsinkin tänne. Liian kauan täällä. Jotain mahdollisuuksia mullakin on olla maalla ja mökeillä mutta oma se pitäisi olla. Tekemistä saakin olla, laiskuus tylsistyttää ja käy kunnon päälle pikemmin kuin ruumiillinen työ. No sitä on luovassa yhden tutun luona kun menen hommiin tällä viikolla. Ja maalle tietysti. Samalla se on kuitenkin lomaa. Kun voi tehdä hommat rauhassa omaan tahtiin.
- Hyviä_ajatuksia
Ajattelin kanssa lähteä vielä syksymmällä viikoksi mökille puuhastelemaan ja nauttimaan rauhasta :)
Hyvää loppukesää sinnekin.
- muutamaihminenasuisi
Minulla ja yhdellä lapsestani on haave "kommuuniasumisesta" muutaman vuoden päästä. Mietimme tätä mahdollisuutta hänen kanssaan jo silloin kun hän oli murrosikäinen. Siellä olisi paljon eläimiä ja itse kasvatettaisiin jotain. Ihan ookoo taloja saa maalta kauempaa halvalla, olen niitä katsonut netistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591134Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83593Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt29480