Pikavipit vs. joustolainat yms.

varokaajoustoa

Pikivippeihin tuli korkokatto, mutta 2000e tai sitä suuremmissa kulutus/joustoluotoissa ne samat lait ei päde joten näyttäisi olevan aikamoinen villin lännen meininki. Tuollaista 2000e velkaa esim. ei saa ikinä maksettua pois jos yrittää minimi kuukausmaksulla maksaa, korot on niin älyttömät.

3

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ooommmgggggg

      Niin? Ne korot kerrotaan lainafirmoilla nykyään etusivulla. Samoin malliesimerkki siitä jos lainaa 2000€ ja maksaa esim. vuodessa pois, niin on maksanut yhteensä 3500€. Siitä voipi laskea kuukausierät, mitä pitäisi suorittaa, että saisi vuodessa maksettua. Useimmiten mennän minimierällä ja ihmetellään sit ku se meneeki korkoihin kokonaa ja pääoma ei lyhene senttiäkään.

      Kenelle nää tulee enää yllätyksenä?

      • VipstaakiOG

        Aika monelle jotka lukevat näiden ahmattien harhaanjohtavia mainoksia. Moni älypuhelin ei edes avaa pienellä printillä olevien ehtojen pdf-tiedostoja joten harhauttava mainonta saa monet uskomaan rahantarpeessaan että esim 8% kuukausikorko on älyttömän pieni.
        Aika villiä touhua ja lain kiertämistä nuo ovat ja se ylisuuri korko (vuodessa jopa satoja prosentteja, on silloinkin voimassa vaikka 2000 euron limiitistä olisi käytössä vaan 100-1000 e.
        Lain kiertoa ne on siis selvästi vaikka mitä sanoisivat.


    • Älkäävippailko

      Ei välttämättä kannata mennä heikoille jäille vaikka laki ei kieltäisi. Sama juttu pikavippien suhteen. Joku siinä vippitouhussa jää voitolle. Se joku et ole sinä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      153
      4829
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3995
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2695
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      230
      2118
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1948
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1227
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      865
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      806
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      795
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      765
    Aihe