Pikivippeihin tuli korkokatto, mutta 2000e tai sitä suuremmissa kulutus/joustoluotoissa ne samat lait ei päde joten näyttäisi olevan aikamoinen villin lännen meininki. Tuollaista 2000e velkaa esim. ei saa ikinä maksettua pois jos yrittää minimi kuukausmaksulla maksaa, korot on niin älyttömät.
Pikavipit vs. joustolainat yms.
3
440
Vastaukset
- ooommmgggggg
Niin? Ne korot kerrotaan lainafirmoilla nykyään etusivulla. Samoin malliesimerkki siitä jos lainaa 2000€ ja maksaa esim. vuodessa pois, niin on maksanut yhteensä 3500€. Siitä voipi laskea kuukausierät, mitä pitäisi suorittaa, että saisi vuodessa maksettua. Useimmiten mennän minimierällä ja ihmetellään sit ku se meneeki korkoihin kokonaa ja pääoma ei lyhene senttiäkään.
Kenelle nää tulee enää yllätyksenä?- VipstaakiOG
Aika monelle jotka lukevat näiden ahmattien harhaanjohtavia mainoksia. Moni älypuhelin ei edes avaa pienellä printillä olevien ehtojen pdf-tiedostoja joten harhauttava mainonta saa monet uskomaan rahantarpeessaan että esim 8% kuukausikorko on älyttömän pieni.
Aika villiä touhua ja lain kiertämistä nuo ovat ja se ylisuuri korko (vuodessa jopa satoja prosentteja, on silloinkin voimassa vaikka 2000 euron limiitistä olisi käytössä vaan 100-1000 e.
Lain kiertoa ne on siis selvästi vaikka mitä sanoisivat.
- Älkäävippailko
Ei välttämättä kannata mennä heikoille jäille vaikka laki ei kieltäisi. Sama juttu pikavippien suhteen. Joku siinä vippitouhussa jää voitolle. Se joku et ole sinä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762534Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2852237Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1441194Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58993- 70898
- 72854
- 76830
- 71815
- 106808
- 65807