Pikavipit vs. joustolainat yms.

varokaajoustoa

Pikivippeihin tuli korkokatto, mutta 2000e tai sitä suuremmissa kulutus/joustoluotoissa ne samat lait ei päde joten näyttäisi olevan aikamoinen villin lännen meininki. Tuollaista 2000e velkaa esim. ei saa ikinä maksettua pois jos yrittää minimi kuukausmaksulla maksaa, korot on niin älyttömät.

3

475

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ooommmgggggg

      Niin? Ne korot kerrotaan lainafirmoilla nykyään etusivulla. Samoin malliesimerkki siitä jos lainaa 2000€ ja maksaa esim. vuodessa pois, niin on maksanut yhteensä 3500€. Siitä voipi laskea kuukausierät, mitä pitäisi suorittaa, että saisi vuodessa maksettua. Useimmiten mennän minimierällä ja ihmetellään sit ku se meneeki korkoihin kokonaa ja pääoma ei lyhene senttiäkään.

      Kenelle nää tulee enää yllätyksenä?

      • VipstaakiOG

        Aika monelle jotka lukevat näiden ahmattien harhaanjohtavia mainoksia. Moni älypuhelin ei edes avaa pienellä printillä olevien ehtojen pdf-tiedostoja joten harhauttava mainonta saa monet uskomaan rahantarpeessaan että esim 8% kuukausikorko on älyttömän pieni.
        Aika villiä touhua ja lain kiertämistä nuo ovat ja se ylisuuri korko (vuodessa jopa satoja prosentteja, on silloinkin voimassa vaikka 2000 euron limiitistä olisi käytössä vaan 100-1000 e.
        Lain kiertoa ne on siis selvästi vaikka mitä sanoisivat.


    • Älkäävippailko

      Ei välttämättä kannata mennä heikoille jäille vaikka laki ei kieltäisi. Sama juttu pikavippien suhteen. Joku siinä vippitouhussa jää voitolle. Se joku et ole sinä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1085
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe