Lonkkanivelen tulehdus

Ka-ma

Viime vuoden vaihteessa oikeanpuoleinen nivukseni kipeytyi. Vaiva vaikeutti myös kävelyä joten kävin ortopedilla tutkimuksissa. Labrakokeiden mukaan crp oli 80 ja senkka 70. Mangneettikuvien perusteella tulehdus sitten pystyttiin toteamaan. Lääkärit eivät osanneet kertoa tulehduksen aiheuttajasta, joten lääkitykseksi sain panacodia ja burana 600:sta. Vähitellen kipu alkoi vähetä ja tulehdusarvot laskea. Tablettien syönnin lopetin parin kuukauden syönnin jälkeen. Nyt runsas puoli vuotta myöhemmin oikea lonkkani selvästi taas oirehtii muttei niin pahasti.
Pohdinkin tässä, miten tähän pitäisi suhtautua jos lääkäreillekään ei vaivan syy selvinnyt. Voiko oirehtiminen lopulta johtaa nivelen vaurioitumiseen ja/vai onko sen kanssa vain osattava tulla toimeen. Onko kokemuksia?

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulehdusuusinut

      Älä pitkitä vaivaa. Jos on burtsiitti tulehtunut niin siihen on lääkkeet. Itse kärsinyt samoista vaivoista .

    • Jatkuvakipupahinta

      Lonkkanivelrikko aiheuttaa samoja oireita. Suljettiinko se pois? Lonkkanivelrikon tutkiminen ja toteaminen on hyvin yksinkertaista. Liikerajoitukset,kipu ja rtg kuva. Jos em oli ja on ok niin bursiitti sitten varmaan.

      • Ka-ma

        Nivelrikkoa ei ollut. Bursiitiksi lääkärit eivät tulehdusta määritelleet. Reumaa epäilivät mutta sitä se ei ollut verikokeiden mukaan . Tällä hetkellä lonkka vaikuttaa kutakuinkin hyvältä. Ei juuri kipua tunnu muuten kuin jalan ääriasennossa (esim. jalan nostossa miesten pyörän tangon yli).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3427
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2066
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1480
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1111
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1021
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      958
    Aihe