Onko universumi luotu vai ikuinen? Vaikka se olisi ikuinen ja siis luomaton, ei se estäisi sitä, että sillä olisi Herra ja Jumala, eikä sitä etteikö maailma olisi luotu ja lukemattomia muitakin maailmoja meidän maailmamme lisäksi. Vasta kaikki maailmat yhdessä ja kaikki avaruus, aine ja energia yhdessä, kaiken kokonaisuus on universumi. Sille ei ole transkendenttia, ulkopuolista maailmaa, koska ulkopuolta ei ole. Sille ei ole muita universumeja.
Vasta kaikki universumit yhdessä on universumi. Ja vasta Jumala ja universumi yhdessä on universumi. Ulkopuolta ei ole, muuten on kyseessä vain jokin osa- universumi.
Universumin luominen
3
162
Vastaukset 3
Eihän se estä mutta kaikki pitäisi voida todistaa oikeaksi tai vääräksi.
Jos ei pysty, kyse on jostain mielikuvitusasiasta.Ihmisen tietoisuus ja tiede pystyy vain vastaamaan miten tämä universumi on tullut n. yksi triljoonasosa sekunttia vielä tuntemattomasta syystä johtuvaa ns, universin sytytystä lukuunottamatta, Kysymys onko muita universumeja tai miksi tämä universumi on olemassa kuuluu uskonnollisten kysymysten sarjaan. Itse asiassa näissä kysymyksissä tieteen ensisijainen tehtävä on löytää vastauksia kysymykseen miten tämä universumi on tullut, ei miksi.
Jos taas miksi kysymykseen löytyy vastaus niin uskovaisilta meni paitsi syy uskomiseen niin myös taivaspaikat. Siitä aina toivotusta ikuisesta elämästä puhumattakaan.
Siinä menee jo ihan tavan kristityllekin paskat housuhin pelkästä ajatuksestä että ikuista elämää ei olekaan. Niin joo. Eikä enää olekaan voimassa olevaa tarjousta syntien anteeksiannosta. Eli jos elät kuoleman jälkeen et saakkaan syntejäsi anteeksi, tai jos ikuista elämää ei olekaan niin olisi todennäköisesti parempi ollut olla rehellinen eläessään eikä sokeasti luottaa siihen että saa kaikki mokansa anteeksi uskoessaan saattohoito-osastolla Jumalaan pitäen sairaalapastorin vakiopuheita kohta kuolevalle pelastuksenaan. Koska elämäsi loppui juuri maakuntahallinnon pyörittämällä toivottavasti eroikoissairaanhoitoon pystyvällä sukupuolitautien polikilinikalla pahanhajuiseen viimeiseen pieruun, jonka voi kuka tahansa kuolevien osastolla työskentelevä uskovainenkin vahvistaa että se oli se viimeinen Pyhän Hengen henkäys, sieluksi nimitetty joka erkani ihmisestä.
Toisalta tämä sama sairaalapastori on vanha luokkakaveri ja hän on taas itsekin yllättynyt siitä kuinka moni hänen mielestään "syvästi uskovainen" viimeisillä hetkillään kiroaa Jumalaansa. Hän oikeasti ihmettelee että voiko oikeat kristityt ihan oikeasti uskoa ja kuvitella että Jumala jotenkin pelastaisi heidät, kuoleman sairaat ihmiset, saattohoidosta takaisin elämään. Minä en tiedä Jumalan tarkoitusperiä mutta Jukka alaan koulutettuna ihmisenä on sitä mieltä että oikea uskovainen itsekin tajuaa milloin on aika jättää tämä maailma ja päästä Jumalan ja Jeesuksen luokse. Itse en tietenkään tuohon loruun usko mutta pystyn sitä vakaumusta kunnioittamaan niin kauan kuin minua yritetä pakolla saada sitä uskomaan.Eikä Jukka alan ammattilaisena sitä ole koskaan tehnytkään.
Universumin ja ihmiskunnan synnystä meillä on ollut mielenkiintoisia keskusteluita, vaikka useammman miljardin vuoden
Vanhoillislestadiolaisena on hän on myös kreationisti, realistina hän ei ala riitelemään ja vääntämään kättä siitä. Hän kunnioittaa muiden vakaumusta ja vastineeksi odottaa että hänen vakaumustaan kunnioitetaan.
Meillä on aikojen saatossa ollut useita mielenkiintoisia keskusteluja ja saunailtoja asian tiimoilta. Sovun nimissä asia on ratkaisematon mutta olen tuttavuuden nimissä joutunut opettamaan , tai paremminkin täydennyskouluttamaan ja kertaamaan, hänen pojalleen lukion matikkaa, kemmaa ja fyssaa. Poka ei ole tulossa isäänsä ja ilmassa on suuren urheilujuhlan tuntua mutta minä aion pysyä siitä ulkona.Ei uskonasioita voi todistaa oikeiksi eikä vääriksi tieteellisesti. Tarkoitus tässä on osoittaa fundamentalistisen kreatonismin onttous rationaalisen filosofian kannalta. Ja kuinka luomistöihin voi uskoa, Jumalaan voi uskoa, vaikka kreationismia vastustaakin.
Jos universumi on kaikki ja ikuinen, se on sekä kreationismia vastaan, sitä vastaan, että Jumala olisi luonut universumin, että nykyistä kosmologiaa vastaan, koska universumilla ei ikuisena ole alkua eikä loppua.
Nykyisellä tieteellä on vain teoria, joka kieltää ikuisuuden kaavojensa johtopäätösten takia. Juuri tämän mahdollisuuden, universumin ikuisuuden takia, teoriassa saattaa olla joku vika. Tieteelliset teoriat muuttuvat ja kehittyvät, ne eivät ole tiede sinänsä, vaan sen nykyinen tila.
Ikuinen elämä tosiaan on myös nykyistä kosmologiaa vastaan, koska kosmologian mukaan unviersumi loppuu katoamalla joka suuntaan tai loppurysäykseen. Ehkä siitä silti voidaan ennustaa yhtenä mahdollisuutena tasapainotilaankin päätyminen? Joka tapauksessa väitetään että on alku, alkupamaus. Sitä ei ikuisella universumilla voi olla. Vaiheita korkeintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀58936- 78875
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi18836Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R52776Huh huh...
Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik208681- 38559
- 43546
Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni39505- 47485
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,37449
