Valtaeliitit ja oikeuslaitokset!

ÄlkääOlkoNaiiveja

https://yle.fi/uutiset/3-9736160

Suorastaan huvittaa, kun päämediamme on huolissaan Puolan oikeusjärjestelmästä! ja kuinka siellä nyt ihan valtaeliitti kontroloi oikeuslaitosta? ;-)

Niinhän tapahtuu ja on aina tapahtunut kaikissa maissa kaikkina aikoina. Myös näissä nykyajan näennäisdemokratioissa.

Valtaeliitit kontroloivat myös mediaa, poliisilaitosta ja armeijaa. Ei kait tarvitse sanoa syytä siihen?

Valtamedia vain hurskastelee, jotta kansalaiset uskoisivat elävänsä ihan aidossa ja oikeassa kansanvallassa.

4

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karu_totuus

      Demokratia on maailman kaikkien aikojen suurin huijaus!

      Mitään todellista demokratiaa ei ole koskaan ollutkaan eikä siihen edes ole pyrittykään.

    • GoogleKoivistonKonklaavi

      Puolassa vielä harjoittelijoita. Suomi: Koiviston konklaavit 1992 ja Halosen tekemä 70 vuoden salauspäätös Koiviston konklaavien dokumenteista 2002.

    • Sellaista on tosiaan tapahtunut monessa maassa. Nyt on kuitenkin kyseessä EU:n maa. Kyseinen maa on saanut erityisen runsaasti taloudellista tukea yhteisöltä. Sitä vastaan sen pitäisi osata käyttäytyä kuin oikeusvaltio.

      • tiedotan

        EU on ITSE pelkkä pienen valtaeliitin hanke. Mitään oikeusvaltiota ei ole olemassakaan. On vain valtaeliitin oikeusvaltio. Maailmassa ei ole muita kratioita kuin elitokratioita. Piste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe