Eräs alkoholisti(runsaasti alkoholia käyttävä)tuppasi tulla kylään aina pyytämättä ja kutsumatta. Ja aina kännissä. Sanoin sitten hänelle että tänne ei enää tarvitse kännissä tulla että selvinpäin voi kyllä tulla. Alkoholisti oli hyvin oikein erikoisen nöyrää ja poistui. Tästä kului puoli vuotta kun menin erääseen paikkaan jossa kyseinen alkoholistikin oli, paikalla. Ensinnäkään hän ei sanonut mitään vaikka sanoin terve, sitten hän kävi rohkaisuryypyllä useaan otteeseen, kierteli ja kaarteli ympärillä mutta ei kiinnittänyt mitään huomiota. Sitten yhtä-äkkiä otti minut kohteekseen ja alkoi rähjätä minulle ja ajaa minua pois paikasta, tuli repimään paidasta. Yritti ottaa otetta kukrkusta. Kasvot tummanpunaisina raivosta.
Sopiiko persoonallisuuhäiriöisen piirteisiin?
Sopiiko persoonallisuuhäiriöisen piirteisiin?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jospa oli vain tavallisempi häiriöinen, alkoholisti esim. Alkoholistilla myös oma sairausluokitus.
Narsisti on mielestäni yleensä kiero, ei suora köriläs. Narsistit tapaavat liikkua lain rajamailla, harmailla alueilla. Tuollainen tappeleminen on kovin yksioikoista. Tuntuu myös ottaneen rohkaisuryyppyä. Alkoholisteilla on usein pershäiriöitä ja niiden oireita.
Joo, mutta aiemmin kuten kerroin hän tuppaantui usein kylään. Hänen juttunsa olivat aina jotenkin minua mitätöiviä ja hänen omia saavutuksia suurentelevia. Kun esim. menin uuteen ja aika hyvään työpaikkaan hän ei vahingossakaan kysynyt siitä mitään tai huomioinut sitä mitenkään. Häntä ei kiinnosta mikään mikä liittyy minuun vaan se on yhdentekevää. Omistaan teke aina suuren numeron. Itse hän on juonut oman työpaikkansa. Hän valehtelee runsaasti ja valehteleminen näyttää aina kohottavan hänen itsetuntoaan.
Alkoholistinkin sosiaalinen elämä perustuu valheisiin, eli pelkästään valehtelu ei täytä narsistin tunnusmerkkejä.
Itse uskon, että "oikea" narsisti olisi kuvailemassasi perustilanteessa pyrkinyt kostamaan oman egonsa loukkaamisen jollain juonittelulla ja/tai sinusta pahaa muille kertomalla, ei tappelemalla.
Itse tunnen kuitenkin paremmin alkoholisteja kuin narsisteja, joista tuntuu viime aikoina tulleen jonkinlainen muoti-ilmiö: vähän yhtä sun toista käytöstä pidetään hienosti narsistisena, vaikka syynä on usein yksinkertaisesti se, että ko. yksilö on mulkku.
Kerro jotain itsestäsi. Oletan että olet sama henkilö joka toistuvasti kirjoittaa palstalle samaa sanomaa ja käyttää tuota (minusta rumaa ja lapsellista) ilmausta ehkä tarkoittamastaan "lievemmästä" tapauksesta. Mitä tarkoitat että joku on "yksinkeraisesti xxxxx..." (En tahdo käyttää tuota sanaa kun se nyt on minusta ykinkertaisesti vain kironsana).
Haluatko lanseerata vanhan ruman ja ilkeän kironsanan tarkoittamaan jotain erityistä?
Kaiken lisäksi käyttämäsi kironsana on sukupuolisiveellisyyttä loukkaava, kuten sen huomattavasti tunnetumpi ja siksi ehkä vähemmän kroisilta kuullostava rinnakkaissanakin...
Sana on minusta henkinen loukkaus niille keille sitä käytetään, ikäänkun vedetään tuo kappale mukaan keskusteluun... vähän kuin raiskattaisiin kesken keskustelun... Luo aika ikävän mielikuvan ja siksi sana loukkaakin ennemmin keskustelijoita kuin sitä kenestä sitä käytetään.
No, olen sinulle ennenkin asiasta huomauttanut, että en pidä sanasta, mutta se ei tunnu sinua liikuttavan vähääkään. Ehkä sitten tahdotkin loukata keskustelijoita.
Tällä nimimerkillä kirjoitan vain minä ja vain tällä, joten ei tarvitse olettaa mitään.
M____ksi ehkä synnytään, joskin ankeat kotiolot varmasti helpottavat kasvuprosessissa. Mahdollisesti m_____ olisi kehittynyt narsistiksi jos oma älykkyys olisi riittänyt laskelmoivaan häijyyteen, mutta kun ei, on m_____ häiritsevä, viinaanmenevä ääliö.
Itse et näe malkaa omassa silmässäsi. Lue seuraava:
http://www.kielitoimistonohjepankki.fi/haku/kirjoitus- ja ääntöasu/ohje/263
http://www.kielitoimistonohjepankki.fi/haku/kirjoitus- ja ääntöasu/ohje/263
Ja uusintana, kun nyt sitten mokasinkin itse.
Tarkoitatko että on ihan rinnastettavissa kiroilu ja kirjoitusvirhe?
Ja vielä on tekopyhä jos arvostelee rumaa kirosanaa ja tekee itse kirjoitusvirheitä?
Mitä mahtaa liikkua sinun mielessä.
Sillä nimimerkillä kirjoitat vain sinä ja vain sillä, mutta mistä asti. Ei tarvitse vastata.
Selostat edelleen mitä SINÄ tarkoitat tuolla mitä yrität lanseerata, mutta et vastannut minulle edelleenkään yhtään mitään, vaan ohitit minun kommenttini ylimielisesti.
Kun puhutaan ihmisten persoonallisuuksista ja niiden häiriöistä, "mulkku" ei ole validi termi. Sitä ei löydy yhdestäkään psykologian oppikirjasta. Henkilö, jota kuvataan ko. termillä on jossakin määrin epäterveen narsistinen.
Kyllähän mulkku on sana jonka jokainen ymmärtää, kansantermi narsistille. Ja jos joku sellainen joka ei tiedä narsismista joutuisi sanomaan tuntemastaan narsistista kuvaukse, hän hän ei käyttäisi sanaa 'narsisti' vaan ehkä juurikin sana 'Mulkku' olisi hänen mielestään oikeat termi kuvaamaan henkilöä. Mulkku-sana ehkä kuvaa luonnetta narsisti taas sairautta.
Palstaraiskaaja taas vauhdissa.
kumpikohan teistä on narsisti tai ehkä te molemmat:)
Molemmissa on narsistisia piirteitä. Meissä kaikissa on, myös minussa ja sinussa.
Kyllä. Kaikissa on narsistisia piirteitä, eivät ne kieltämällä omasta itsestä häviä tai muita narsistiksi vääntämällä. On tiedettyä, että jokin ihmistä kohtaava kriisi, mikä kriisi kullekin, voi laukaista pintaan kaikenlaista poikkeavaa käytöstä vainoharhaisuudesta narsismiin tai oikeastaan ihan mitä vaan. Rohkeutta on hyväksyä itsensä ja ymmärtää tämä seikka, muita halveksumalla tai täällä olevalla muotisanalla, mitätöimällä, ei saa hyvää aikaan.
Tässä ketjussa on noin 7 kirjoittajaa...??? Että kumpiko...
Minusta tällä terveys/henkinen hyvinvointi ja mielenterveys/ narsismi -palstalla ei kovin usein käytetä narsismi sanaa tarkoittamassasi muotisana mielessä. Ihan täällä asiallisesti keskustellaan oireista, useimmiten kieltämättä meidän näkökulmastamme joita joku narsistiksi epäilemämme henkilö on häirinnyt...
Aika yleinen ilmiö palstalla on joku jota sitten taas häritsee ehkä se, että ei itse ole koskaan törmännyt narsistiin niin että olisi siitä pahemmin häiriintynyt eikä myöskään tässä asiallisessa terveys-mielessä ymmärrä sanan merkitystä psykologiassa.
Nämä viimemainutut sitten tuppaavat tulemaan palstalle ikäänkuin rauhanenkeleinä "tuomitsemaan" niitä jotka kohtaamistaan ikävistä ilmiöistä tahtoisivat palstalla keskustella...
Tiedä sitten onko sellainen rauhanenkelimäisyyskään aivan tervettä, että ikäänkuin jumalan lähettiläänä maanpäällä ihminen kokee olevansa tietoinen koko ihmiskunnan mielenterveydestä, että kellään ei psykiatriassa olevaa mielenterveydellistä ongelmaa nimeltä narsismi ole. Ja mikäli vaikka olisikin, niin ei niistä ainakaan saisi puhua.
Pitäisiköhän nyt vielä korjata sen verran, että terveysmielessä on yhdyssana....
Hoksasin kutenkin, että oli tarkoitettu aloittajalle vastaukseksi... vaikka ihan en ymmärrä pointtia. Eihän aloituksessa ole mitään erityisen narsistista. Eli vastaus on vain toru siitä että aiheesta keskustellaan. Ennemminkin voisi ajatella, että toruja on narsisti; se koira älähtää kehen kalikka kalahtaa.
Ja lisään vielä, että olen kaikesta torusta ja saarnauksesta huolimatta iloinen että löytyy suuri joukko ihmisiä, joihin narsisti ei ole päässyt käsiksi eikä heitä pahemmin ehtinyt kiusaamaan. Toivon hyvää jatkoa narsistit välttäneille ja toivon, että eivät koskaan elämässään heihin törmäisi ja saisivat elää sillä tavoin onnellisesti ja ideaalia elämää uskoen siihen asiaan mitä meille narsistin kohdanneille saarnaavat.
"Narsisti on mielestäni yleensä kiero, ei suora köriläs. Narsistit tapaavat liikkua lain rajamailla, harmailla alueilla. Tuollainen tappeleminen on kovin yksioikoista. Tuntuu myös ottaneen rohkaisuryyppyä. Alkoholisteilla on usein pershäiriöitä ja niiden oireita."
Ei tuo mitenkään suoralta toiminnalta tunnu, puoli vuotta kytee pinnan alla ja sitten toimintaa.
Alkoholismiin kuuluu narsistinen käytös.
Joka kuitenkin on eri asia kuin varsinainen narsistinen persoonallisuuhäiriö.
Alholisteilla on todella usein epäsosiaalista persoonallisuushäiriö Alkoholisimi on vain toinen ongelma varsinaisen ongelman yllä. Kun persoonallisuuhäiriöinen lievittää tuskaansa alkoholilla hän tulee riippuvaiseksi. Siksi tärkeätä olisi hoitaa alkoholistin molempia ongelmia yhtäaikaa...kenellä se on.
Alkoholismin olemassaolo ei edellytä persoonallisuushäiriötä, vaan alkoholismia voi sairastaa muuten perusterve ihminen. Voi olla että on ainoastaan päideriippuvuus.
----PÄIHDEriippuvuus----
Itse narsisisti ja alkoholi maistuu mitä sitten...HAHHAHHAA.
Juopuisiko joku siis myös narsistista? Voisiko jollakin olla riippuvuus narsistista? Tarvitsee sitä mitätöintiä, että tuntuu elo joltakin? Lapsuuden rakkaudettomuusko aiheuttanut tyhjiön, jonka vuoksi tarvitsee narsistin kaltaisen? Lapsuuden lämmön ja rakkauden puute ajaa ihmisen hakemaan sitä pakonomaisesti vaikuttaen jopa ammatinvalintaan?