Sanotorinilta kokemus heinäkuussa 2017

Donkey2017

Palasin yöllä viikon matkalta Santorinilta. Yksi lomaviikko riitti hyvin tutustumaan saaren eri kohteisiin ja myös retkiin muualle. Matka oli hieno kokemus kauniine maisemineen, mutta sitä varjosti yksi kokemus, josta alla:
Haluan jakaa kokemukseni siitä, mitä on osallistua sikäläisen matkatoimiston päivän retkelle, joka päättyi illalla Oian satamaan, josta ylösnousu kaupunkiin on joko nousta kävellen tai aasilla.
Tyhmyyttäni en ollut ottanut etukäteen selvää aasien oloista Santorinilla ja hieman empiväisesti lähdin mukaan aasilla ylösnousuun.
Aasit nousevat portaikkoa ylös toisinaan matalan kaiteen vieressä, joka on mielestäni suuri turvallisuusriski. Minua pelotti. Raput ylös ovat liukkaat jo muutoinkin kävellä, saatikka aaseille, joka päivästä toiseen tekevät matkaansa paahtavassa kuumudessa ilman nesteytystä, riittävää lepoa ja hyvää ravintoa. Tämän tiedän siis nyt kokemuksesta ja luettuani asioista ikävä kyllä jälkikäteen hotellilla. Kyseisen matkan iltana en meinannut saada nukutuksi ahdistukseltani! Ahdistuneisuuttani kuvaa se, että itkin vielä seuraava aamunakin kokemusta ja koko tilannetta. Häpeän myös osallisuuttani tukea tämän kaltaista toimintaa.
Siksi te jotka mietitte nyt , osallistutteko aasilla ratsastamiseen, haluan sanoa: Älä ratsasta aasilla! Jos itse olisin tiennyt etukäteen sen, mitä tiedän tänään, valintani viikolla olisi ollut ehdottomasti toisenlainen. Firassa satamasta pääsee kaapelihissillä ylös ja alas, Oiassa ei.
Lentokoneessa sain tietää, että Apollomatkat varoittavat kirjallisessa infossaan asiasta, Aurinkomatkat, jonka kautta matkasin, ei tätä tee. Kyseiseen matkatoimistoon lähtee postia asiasta. Apollomatkojen infomateriaalissa on myös infolinkki asiasta, jonka sain: www.worldanimalprotection.org tai www.worldanimalprotection.se

3

359

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaisjärkeäsaakäyttää

      Juu ,eihän sitä voi ymmärtää mitä on tekemässä ,vasta kun istuu n.metrin korkella aasin selässä.Eihän sitä voi ymmärtää kun näkee muiden istuvan aasin selässä ,että onko turvallista vai ei.Kyllä matkan järjestäjän pitää kertoa jo bussikuljetuksessa kaikki mahdolliset vaara tilanteet mitä lomalla voi sattua tai mielummin ennen matkaa lähettää satasivuinen opus ,jossa kerrotaan mitä voi sattua matkalla.Kyllä taas AM mokasi pahasti.

      • Donkey2017

        Ainakin pienen ohjeistuksen olisi voinut laittaa muutoinkin bussissa jaettavaan infomateriaaliin. Toivottavasti näin jatkossa. Ko. aihepiiristä löytyy englanninkielistä materiaalia paljon, mutta eihän sitä tullut etukäteen katsoneeksi.


      • espanjanhärkä

        Ymmärrän tuon, että myönnät olleesi kokematon ja tyhmyyksissäsi ratsastit kopukalla. Muistan ensimmäisillä reissuillani vuosikymmeniä sitten jo nähneeni valkoisen villakoiran, johon oli maalattu sinisiä laikkuja spraymaalilla ja monet muutkin kerrat koiria joita pidettiin lyhyessä ketjussa helteessä, kolmijalkakissat, sekopäiset päin aitaa hyökkäilevät koirat jne. Varmaan ok. että lähetät viestiä matkanjärjestäjälle, mutta kymmeniä vuosia on tämä sama "ralli" jatkunut ja et tule saamaan kuin ympäripyöreän vastauksen-business first! Olet tietenkin miettinyt asiaa laajemminkin EU.n alueella kuinka eläimiä kohdellaan ja tarkoitan myös Suomea, jossa käytännössä kukaan ei voi valvoa mitä tapahtuu ja samaa vastenmielistä asennetta eläimiä kohtaan löytyy meiltäkin. Oppirahat auttaa, mutta syyllisyyttä turha kantaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1522
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1107
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      871
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      863
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      96
      463
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe