Veneessä Goiotin valmistama pedestaali ja ruori narisee vietävästi. En vain ole keksinyt, miten sitä pääsisi rasvaamaan.
Narina tulee selvästi pedestaalin yläpäästä, mutta rakenne on yhtenäinen putki, jonka päällä on mittaripeti. Minkäänlaista huoltoluukkua en ole löytänyt.
Onko kellään parempaa tietoa?
Narina tulee selvästi pedestaalin yläpäästä, mutta rakenne on yhtenäinen putki, jonka päällä on mittaripeti. Minkäänlaista huoltoluukkua en ole löytänyt.
Onko kellään parempaa tietoa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Huoltoluukku voi olla esimerkiksi kompassin poisto. Toinen reitti rasvauksee, tarkistukseen ja huoltoon on alakautta kettinkilinjaa pitkin. Siihen on pakko olla jokin avoin yhteys. Ensiksi kannattaa kuitenkin ruiskuttaa teflonia tai silikonia ulkopuolelta akseliin kunhan poistst ratin. Se usein suttaa. Laakerin peitelevyn voi monesti poistaa ulkoapäin, jos ohjauspyörän akselin ympärillä tai vastapuolella pedestalissa näkyy levy.
Sama vika. Ei auta teflonit eikä silikonit. Natinaa ärsyttää, mutta yhdeksässä kaudessa siihen on jo tottunut... Toki jos joku osaa vinkata, miten tuon saisi pois, niin ei olisi paha juttu ollenkaan.
Tavallisin narina, mitä kohdalleni on osunut, on korkeataajuinen kitinä. Sen alkuperä on ollut aina laakeripesän muovisen kannen ja ratin akselin väli. Vaatii rasvaamisen minun käytössä suosittain tai spayta 2-3 x per vuosi. Aina auttanut. Ratin akselin laakerit (2kpl) eivät ole ruostumattomia, stefat pettää aikanaan. Tuloksena on rasvaamisesta huolimatta matalataajuista narinaa ja rutinaa. Rasvaus ei pitemmän päälle auta vaan laakerit vaihtoon, viimeistää kun alkaa naksumaan.