MT valehtelee tuista

tämäkin-vielä

Maaseudun Tulevaisuuden mukaan tukien loppuessa vain isot tilat jäävät kannattavina jäljelle. Tilanne olisi päivastainen koska silloin pikkutilat pääsisivät samalle viivalle suurten kanssa.Suurtilat ovat saaneet holtittoman paljon tukia koska pientilat eivät ole koko 20 vuoden aikana saaneet useita suuria tukia. Aika erikoista että MT ja MTK jo yrittävät näin pahasti petkuttaa jäseniä joista suurin osa on pientiloilta.
Sitä olen ihmetellyt myös 20 vuotta ettei IPU ole irtautunut MTKn propagandasta vaan kannattanut pientilojen tappamista tukiaisten avulla. Luulisi että IPU olisi halunnut maaseudulta äänestäjiä ja kannattajia omasta halustaan.Näyttää siltä että yksi suurtila voi IPUssa määrätä muitten puolesta heitä kuulematta kuten MTKssakin. Kokonaisuudessaan EUssa on kyse rikkaiden vallasta joka hipoo diktatuuria ja maataloudessa valtaan palannutta feodalismia. Kehityksen taustalla lienee koneet,tukiaiset,myrkyt ja lannoitteet joilla voidaan voidaan nopeuttaa viljelytöitä ja mistään piittaamatta tuottaa myrkytettyä ruokaa .Tämä muistuttaa kovasti dopingia joka urheilussa on nykyisin menestyksen ehto. Lopulta kaikki päättyy surkeasti kun kansantaudet romahtavat tukien takia ja samaan aikaan vaurauden ainoa lähde ,öljy,loppuu.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rosentti-Roope

      En tiedä mitä MT kirjoittaa, mutta tuet ovat nyt 2,2, miljardia ja maatiloja n. 50000. Keskimäääinen tuki/tila on siis n. 44000 euroa.

      • kummallist

        Kumma juttu .Mulla on 20 hehtaaria tukipeltoa ja tukea saan 6000 e. Saan siis kolmasosan. Onko kepulaisilla oma maailmansa?


    • hallelujaa

      Unohtui sanoa että Kepu pystyy ilman tukia tappamaan pikkutilat muutenkin. Sehä'n on koko ajan työntänyt pientiloille kustannuksia enemmän kuin niillä on ollut tuloja. Ja nythän kaikki toimivat pientilat onkin jo tapettu tämän vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14280
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5908
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5455
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4067
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      96
      3637
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3551
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      21
      3512
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2601
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      92
      1377
    Aihe