XXL:n Trelock

M_K_K

Kerron omasta kokemuksestani XXL:stä ja heidän myymistään Trelock-polkupyörälukoista. Vajaa kaksi vuotta sitten ostin numerokoodilla toimivan Trelock-lukon, joka lakkasi toimimasta n. 1-2 kk käytön jälkeen. Vein XXL:ään, ja he antoivat ymmärtää, että tässä avaimettomassa mallissa on enemänkin vastaavaa vikaa, ja kannattaa vaihtaa avaimelliseen malliin. Näin teinkin ja meni toki takuuseen. Jo silloin jäi ihmetyttämään, että miksi myyvät lukkoa, jonka itse kokevat olevan heikkolaatuinen.

Avaimellinen malli toimi vajaat kaksi vuotta, kunnes nyt yhtenä aamuna avain ei enää käynytkään lukkoon, eli lukko ei avaimella auennut. Katkaisin lukon rautasahalla ja vein XXL:ään. Myyjä otti lukon ja kuulemma laittoi lukkopesään jotain öljyä, minkä jälkeen lukko rupesi toimimaan. Tästä syystä myyjä kieltäytyi korvaamasta/vaihtamasta tuotetta uuteen.

Jokainen vetäköön omat johtopäätöksensä, XXL:än näkökulma siis on, että lukkoja tulee öljytä, muuten vika on käyttäjässä. Itselläni ei tämä käynyt mielessä. Kaikken pahinta olisi ollut, jos jompi kumpi näistä Trelockin lukoista olisi hajonnut kesken lenkin jossain syrjäseudulla. Sinne olisin jäänyt. Minulle Trelockin lukkojen toimintavarmuus ei todellakaan riitä kokemusteni perusteella enkä enää koskaan aio koskea heidän tuotteisiinsa. Myös XXL:stä jäi huono maku, kun eivät jälkimmäistä lukkoa suostuneet enää korvaamaan.

1

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukkoöljy

      Esimerkki nykyajan uus avuttomuudesta, kyllä niitä nykylukkojakin pitää huoltaa n. 1 vuoden välein, niin toimivat varsinkin jos säilöö ulkona pyörää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe