XXL:n Trelock

M_K_K

Kerron omasta kokemuksestani XXL:stä ja heidän myymistään Trelock-polkupyörälukoista. Vajaa kaksi vuotta sitten ostin numerokoodilla toimivan Trelock-lukon, joka lakkasi toimimasta n. 1-2 kk käytön jälkeen. Vein XXL:ään, ja he antoivat ymmärtää, että tässä avaimettomassa mallissa on enemänkin vastaavaa vikaa, ja kannattaa vaihtaa avaimelliseen malliin. Näin teinkin ja meni toki takuuseen. Jo silloin jäi ihmetyttämään, että miksi myyvät lukkoa, jonka itse kokevat olevan heikkolaatuinen.

Avaimellinen malli toimi vajaat kaksi vuotta, kunnes nyt yhtenä aamuna avain ei enää käynytkään lukkoon, eli lukko ei avaimella auennut. Katkaisin lukon rautasahalla ja vein XXL:ään. Myyjä otti lukon ja kuulemma laittoi lukkopesään jotain öljyä, minkä jälkeen lukko rupesi toimimaan. Tästä syystä myyjä kieltäytyi korvaamasta/vaihtamasta tuotetta uuteen.

Jokainen vetäköön omat johtopäätöksensä, XXL:än näkökulma siis on, että lukkoja tulee öljytä, muuten vika on käyttäjässä. Itselläni ei tämä käynyt mielessä. Kaikken pahinta olisi ollut, jos jompi kumpi näistä Trelockin lukoista olisi hajonnut kesken lenkin jossain syrjäseudulla. Sinne olisin jäänyt. Minulle Trelockin lukkojen toimintavarmuus ei todellakaan riitä kokemusteni perusteella enkä enää koskaan aio koskea heidän tuotteisiinsa. Myös XXL:stä jäi huono maku, kun eivät jälkimmäistä lukkoa suostuneet enää korvaamaan.

1

1445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukkoöljy

      Esimerkki nykyajan uus avuttomuudesta, kyllä niitä nykylukkojakin pitää huoltaa n. 1 vuoden välein, niin toimivat varsinkin jos säilöö ulkona pyörää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2968
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2047
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      65
      1929
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      72
      1846
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1783
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1704
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1533
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1262
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      32
      1233
    Aihe