Tukholma H:ko pikkupurkkarilla

Noiden aiempien keskusteluiden innoittamana: jos ostaa folkkarin Tukholmasta Helsinkiin ja on ehtinyt hankkia purjehduksen perustiedot, niin uskaltaako purjehtia Helsinkiin, kuinka vaarallista se on, kauanko kestää ja onko reitti- ja satamasuositusta?

Arvelin että jos enimmäkseen ei tarttteis olla yksin niin päivämatkat vois olla Tukholma-kapellskär-maarianhamina-joku saari-turku-hangö-Helsinki mutta tuossakin on parin turhan pitkää legiä. Ei kai tuolla jaksa 60.mailia ajaa? Vai jaksaako? Ja noinaankin kestää viikon, vaikka olis koko ajan sivu tuuli ja hyvä sää. Pitäiskö olla pinnapilotti?

Toisaalta olis tylsää ja kallista hakea rekalla.

Onko isoin riski ruotsinlaivat ?

En ole lähdössä vielä, tämä on tulevaisuuden haave. Isommat botskit ei innosta.
7209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jaa...ehkä kuitenkin Suomesta jos olet ihan noviisi?

Äänestä

Tehtävissä, varaa 2 viikkoa lomaa ja laske siitä viikko purjehdukspurjehdukseen. Ota joku kokenut mukaan. Yksin ei jaksa eikä ehdi.

Äänestä

Mihin ei ehdi, Mariellaan vai?

Äänestä
  • Voi olla paha viedä purkkarin Mariellaan. Mahdollista toki.

    Äänestä

Tukholmasta+Helsinkiin+kestää+mukavaa+perhepurjehdusta,+mutta+kuitenkin+matkaa+tehden,+noin+viikon.+Matkaa+tulee+reittivalinnasta+riippuen+n.+250+M+eli+tuolla+aikataululla+30-40+M/päivä.+Sopivia+satamia+löytyy+koko+matkan+ajalta+tuolla+välein.+Jos+tuuli+on+otollinen+(sivutuuli+tai+reipas+myötätuuli),+kannattaa+tehdä+pidempikin+pätkä.+Silloin+saattaa+päästä+6+solmun+vauhtiin,+jolloin+8-10+tunnissa+ehtii+jopa+yli+50+M+eikä+60-70+M++päiväurakka+ole+poissuljettu.+Kevyessä+kelissä,+pläkässä+tai+vastatuuleen+missä+tuulessa+vaan+jo+tuo+30-40+M+on+kova+urakka+päivämatkana.Perämoottorilla+matkanopeus+on+5+solmua+(vastatuuleen+vähemmän).+Jos+perämoottorissa+ei+ole+erillistä+tankkia,+joudut+tankkaamaan+koneesta+ja+vauhdista+riippuen+1-2+tunnin+välein.+Perämoottorin+melua+ja+tärinää+ei+ole+mukava+kärsiä+pitkiä+päiviä.Hyvä+suunnittelun+lähtökohta+on+4+solmun+keskinopeus+Folkkarilla.+30-40+M/päivä+siis+tarkoittaaa+8-10+tunnin+liikkeelläoloa.Autoplilotti+on+varsinkin+koneajossa+mukava+lisä.+Purjehtiessa+ongelmaksi+tulee+sen+virrankulutus.+Pinnapilotit+eivät+välttämättä+osaa+ohjata+kelvollisesti+purjehtiessa+kaikissa+tilanteissa.Vaarallista?+Riippuu+osaamisestasi,+veneen+kunnosta+ja+varustuksesta.+Laivoja+pitää+varoa+Tukholman+saaristossa,+Mariehaminan+ja+Sottungan+välissä+sekä+joskus+myös+Porkkalan+niemen+ja+Helsingin+välissä.+Pahin+on+mielestäni+tuo+Marienhaminan+ja+Sottungan+väli.+Siellä+laivat+ajavat+kovaa+(n.+20+solmua)+kapealla+mutkittelevalla+väylällä,+jossa+ajoittain+saaret+estävät+näkyvyyden+mutkan+taakse.+Tuosta+huolimatta+onnettomuudet+ovat+todella+harvinaisia.+Yksi+saksalainen+moottoripursi+on+kerran+törmännyt+laivaan+sumussa+ko.+alueella.+AIS+olisi+erinomainen+apuväline+tuossa,+mutta+sellaista+tuskin+Folkkarissa+on.+Jonkinlaista+apua+voi+saada+netin+kautta+toimivista+AIS-systeemeistä,+mutta+en+pitäisi+niitä+läheskään+100%+luotettavina.+Kännykälle+saa+AIS-sovelluksia.Rekka+ei+ole+järkevä+vaihtoehto.+Folkkarin+voi+vetää+autonkin+perässä+tai+voit+palkata+jonkun+purjehtimaan+veneen+joko+kanssasi+tai+ilman.+Rekka+on+noista+se+kallein+vaihtoehto.

Äänestä

Loistovastaus , kiitos Joakim.
Osaan toki lukea karttaa mutta ajattelin itsekin että karttaplotterin pitää olla kunnollinen ja ehkä.myös VHF:n, siinä yhteydessä voisi hankkia sen AIS : n. Jos se koskaan maksaisi itsensä.takaisin niin tuolla reissulla.

Kattelin että.joku oli hyvällä kelillä vetänyt Sto-Kapellskär-Rödhamn-Turun saaristo-Hanko-H:ki mutta siinä.pitäisi ajaa pyöreitä vuorokausia hyvällä tuulella.

Ja loppujen mistä sen tietää löytyykö se vene juuri Tukholman alueelta.

Äänestä
  • Tuo setto elektroniikkaa maksaa noin tonnin. Tässä, kuten autopilotissakin,saattaa tulla hupiakun riittävyys vastaan.

    Toki osassa perämoottoreita on lataus, se ja aurinkopaneeli yhdessä saattaa riittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veneruotsista kirjoitti:

Noiden aiempien keskusteluiden innoittamana: jos ostaa folkkarin Tukholmasta Helsinkiin ja on ehtinyt hankkia purjehduksen perustiedot, niin uskaltaako purjehtia Helsinkiin, kuinka vaarallista se on, kauanko kestää ja onko reitti- ja satamasuositusta?

Arvelin että jos enimmäkseen ei tarttteis olla yksin niin päivämatkat vois olla Tukholma-kapellskär-maarianhamina-joku saari-turku-hangö-Helsinki mutta tuossakin on parin turhan pitkää legiä. Ei kai tuolla jaksa 60.mailia ajaa? Vai jaksaako? Ja noinaankin kestää viikon, vaikka olis koko ajan sivu tuuli ja hyvä sää. Pitäiskö olla pinnapilotti?

Toisaalta olis tylsää ja kallista hakea rekalla.

Onko isoin riski ruotsinlaivat ?

En ole lähdössä vielä, tämä on tulevaisuuden haave. Isommat botskit ei innosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu