Jo muutama vuosi sitten puhuttiin RKP:n ns. b-suunnitelmasta. Se viittasi tilanteeseen, jossa etuilupuolue joutuisi antamaan periksi järkähtämättömästä pakkoruotsi-kannastaan.
Tietääkö kukaan palstalla, mitä tuo b-suunnitelma pitää sisällään?
Tietääkö kukaan palstalla, mitä tuo b-suunnitelma pitää sisällään?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Veikkaisin, että RKP sallisi pakkoruotsin poiston suomenkielisissä kunnissa?
Mutta kaksikielisissä ja keinotekoisesti sellaisissa kunnissa se pysyisi.
Rkp ei halua edes puhua b-suunnitelmasta, koska se antaisi ulospäin "luovuttamisen" vaikutelman. Kyllä heillä suunnitelmat ovat siltä varalta, jos toisen kotimaisen valinnaisuus yleistyy. Tuskin anarkiaa sentään polttopullojen kera.
Toinen hyvä veikkaus on se, että RKP sallisi valinnaisen pakkovenäjän!
Sehän on svekojen idea, jolla pakkoruotsitusta käytännössä jatketaan.
Ja samalla voidaan esiintyä muka kielivapauden kannattajina.
Ruotsinkielen+aseman+vahvistamiseksi+RKP+haluaa+maahanmuuttajat+ruotsinkielisiin+kouluihin.++Suomenkielisille+yo-kkirjoituksiin+osallistuneille++järjestetään++pääsykokeet+kielitaitoa+vastaaviksi+Hankenille,+Åbo+Akademiin+ja+muihin+jatko-opintopaikkoihin.+Suomenkielisille+tulee+25%+kiintiö.
Heille+järjestetään+eri+säätiöistä+stipendirahoitus+opintojen+kustantamiseksi.
Saavat+halutessaan+opiskelija+asunnon+säätiöiden+omistamista+asuntoloista.
RKP on suunnitellut ottavansa maahanmuuttajat ruotsinkielisiin kouluihin.
Ei pelkkä suunnitelma, toteutuu jo Vantaalla.
Vantaalla kannattaisi myös muiden vähemmistöjen, kuten romanien ilmoittaa lapsensa ruotsinkieliseen kouluun. Näissä kouluissa on pienet ryhmät ja mahdollista tukea opetukseen saatavissa runsaasti. Vantaalla ei ole riittävästi ruotsinkielisiä lapsia.
Eva Biaudet haluaa ajaa RKP:ssä tasa-arvoa korostavaa politiikkaa. Yhteiskunnan kustantama ruotsinkielinen opetus on oltava avoin kaikille!
-Tietääkö kukaan palstalla, mitä tuo b-suunnitelma pitää sisällään?
B niin kuin Baja-Maja?
B niin kuin Bidé?
B niin kuin rappu?