Jarruttoman peräkärryn katsastus

eep11

Eli päänvaivana on nyt että täytyykö jarruton peräkärry katsastaa jos se on otettu pois liikennekäytöstä?

8

7739

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotta_mitenkä

      Eihän sellaista voi liikennekäytöstä poistaa? Poistettu rekisteristä? Kai se riittää kun käy rekisteröimässä uudelleen. Ehkä haluavat nähtäväksi ja tarkistavat rungonnumeron.

    • ertwwyuiopå

      Tottakai pitää täysin katsastaa, mitat, painot, yms.

    • sillaisemenee22

      Ei tarvi, hakee vain kilvet ja thäts ool.

      • Anonyymi

        Mulla tämmönen tilanne ku tarvis kärry hakea eikä siinä ole kilpiä. Soitin konttorille niin sano että maksaa 140€ paperityöt😳


    • Anonyymi

      Pakko napista nuukasuomen kärryjen kunnosta. Taas sai pelätä kun valoton ja linttanan kärrynkiskoja ei välitä muista, vetoauto oli uusi Volvo V90 mutta kärry keskiajalta, eikö helvetti ole varaa ostaa uutta kärryä jos sitä pitää kiskoa 120kmh moottoritiellä ruuhkassa? Älytöntä ylimielisyyttä, ei edes valoja viitsitä korjata! Katsastus pakolliseksi että saadaan vaarin vanhat perintökärryt kierrärykseen. Silkkaa saituutta, ei sitä muu selitä. 60k kpl liikenteessä jotka ratkeaa minä hetkenä hyvänsä.

    • Anonyymi

      Jarruttomat peräkärryt pitäs katsastaa 10v vuoden välein ehdottomattomasti. Teillämme liikkuu todellisia jarruttomia peräkärry pommeja joissa alusta täysin kupparuosteessa joka paikasta.

      • Anonyymi

        Mieluummin 5 vuoden välein, niin olisi edes katsastukseen mentäessä kaikki valot, pyöränlaakerit ja kuulakytkimet kunnossa. Sillehän ei edes katsastaja voi mitään, että liikenteessä vedetään valottomia vaunuja, jopa siitä syystä, ettei ole viitsitty valokaapelia kytkeä..


    • Anonyymi

      Jarruttomia peräkärryjä -ruosteromuja vedellään 100km tuntinopeudellä ei tässä ole mitään järkeä. Olisko lainlaatijalla mennyt asiat perusteellisesti sekaisin saliiessa täydellisten jopa yli 50 vuotta vanhojen peräkärryromujen vetämisen noin vain teillämme vaaraa aiheuttaen. Pakollinen katsastus näille romuille 10 vuoden välein pitäisi olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5637
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      12
      3228
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      188
      2238
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      163
      1713
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      75
      1550
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1427
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1365
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1305
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1185
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      221
      1177
    Aihe