Ja mikähän se mahtaa olla?
No se on tietenkin Jumalan olemattomuus.
Jumalaa ei vaan missään ole, vaikka uskovaiset kuinka valehtelisivat.
Uskovaisilla on yksi ratkaiseva ongelma
16
228
Vastaukset
- paska.loppu
Maailman uskonnot vähenisivät oleellisesti, jos kristityt saisivat Jumalastaan olevaisen. Siihen he eivät pysty ja siksi heidän uskontonsa näivettyy näivettymistään.
Ateistitko ne niitä uskovaisia nyt ovatkin?
Vain ateisteille Jumala on olematta.Minä ainakin uskon kaikkiin Jumaliin, koska en ole Rasisti - vaan olen Totuus ja TASA-ARVO.
Olisin ateisti (edelliseeni viitaten, 17.36) jos EN uskoisi jokaiseen Jumalaan.
BB, kysyy, enhän ole unohtanut ns. MuinaisJumalia, atet, etten olisi ns. vahingossa ATEISTI???!!!"Ateistitko ne niitä uskovaisia nyt ovatkin?
Vain ateisteille Jumala on olematta."
Eli jos spagettihirviö on sulle olematon, olet uskovainen? Et taida olla penaalin terävin kynä vai mitä? :) Ees logiikan alkeet ei oo hallussa mutta silti yrität päteä :)- 12___13
BebeBebe uskoo siis spagettihirviöönkin, itsehän sanoi niin...
- valehtelu.stop
"Ateistitko ne niitä uskovaisia nyt ovatkin?"
En usko, koska valehtelet.
"Vain ateisteille Jumala on olematta. "
Ei vain ateisteille vaan myös teisteille.
Jumala on suuri huiputusyritys.
- Kuplapuhkee
Sananl.8:22. Siis loi Jumala, itsensä ennen aikojen alkua.
- valehtelu.stop
Uskovaisten Jumala tuli ennen aikojaan.
Minusta uskovaisten ongelma on että he eivät epäile. Pitäisi tuntea vaihtoehtojen perusteluja: ymmärtää teekannut, näkymättömät vaaleanpunaiset kavioeläimet ja spagettimonsterit.
Epäilyn ja keskustelun kautta voisi päästä konsensukseen siitä millaiseen jumalaan uskoo ja sitten tuon voisi yrittää myös määritellä vähän tarkemmin kuin satoja vuosia vanhoissa kirjoituksissa on kyetty.- valehtelu.stop
Epäilemättä olet oikeassa.
- fhf.gf
>>Epäilyn ja keskustelun kautta voisi päästä konsensukseen siitä millaiseen jumalaan uskoo ja sitten tuon voisi yrittää myös määritellä vähän tarkemmin kuin satoja vuosia vanhoissa kirjoituksissa on kyetty<<
Niillä, jotka hengellisyyteen ja henkisyyteen vähänkin syvällisemmin ovat perehtyneet, on melko selkeä jumalakuva. Jumalahan jakautuu ihmisen sisäiseen Jumalaan, taivaallisiin voimiin(mm. Enkelit) ja Korkeimpaan Luojaan (absoluutti ja alkulähde). fhf.gf kirjoitti:
>>Epäilyn ja keskustelun kautta voisi päästä konsensukseen siitä millaiseen jumalaan uskoo ja sitten tuon voisi yrittää myös määritellä vähän tarkemmin kuin satoja vuosia vanhoissa kirjoituksissa on kyetty<<
Niillä, jotka hengellisyyteen ja henkisyyteen vähänkin syvällisemmin ovat perehtyneet, on melko selkeä jumalakuva. Jumalahan jakautuu ihmisen sisäiseen Jumalaan, taivaallisiin voimiin(mm. Enkelit) ja Korkeimpaan Luojaan (absoluutti ja alkulähde).Onko näillä jokin yhteys kristittyjen pyhään henkeen, poikaan ja isään? Entä enkelit: voiko ne "nähdä", eli onko aistimus samanlainen kuin ne olisivat fyysisen maailman olentoja? Voiko 2 ihmistä "nähdä" samat enkelit?
- jgj.gh
scrg kirjoitti:
Onko näillä jokin yhteys kristittyjen pyhään henkeen, poikaan ja isään? Entä enkelit: voiko ne "nähdä", eli onko aistimus samanlainen kuin ne olisivat fyysisen maailman olentoja? Voiko 2 ihmistä "nähdä" samat enkelit?
En tiedä mitä teologia sanoo tästä asiasta, mutta mielestäni Pyhä Henki on juuri ihmisen jumalallinen itse, joka on teosofinen nimitys.
Enkelit voivat halutessaan muuttua näkyviksi myös tässä ulottuvuudessa. jgj.gh kirjoitti:
En tiedä mitä teologia sanoo tästä asiasta, mutta mielestäni Pyhä Henki on juuri ihmisen jumalallinen itse, joka on teosofinen nimitys.
Enkelit voivat halutessaan muuttua näkyviksi myös tässä ulottuvuudessa.Tällä ulottuvuudella tarkoitetaan kai tässä sellaista jossa näkyminen välittyy sähkömagneettisina aaltoina eli fotoneina. Tällaiset enkelit luulisi näkyvän myös valokuvaamalla.
- gjg.hjg
scrg kirjoitti:
Tällä ulottuvuudella tarkoitetaan kai tässä sellaista jossa näkyminen välittyy sähkömagneettisina aaltoina eli fotoneina. Tällaiset enkelit luulisi näkyvän myös valokuvaamalla.
Sikäli kuin itse ymmärrän ja tiedän, niin ihmisen näkökenttä on hyvin rajallinen. Kerrotaan, että jotkut kotieläimet voivat nähdä henkiolentoja... ja ehkä myös Enkeleitä. En tiedä onnistuisiko infrapunakameroilla Enkeleiden kuvaaminen. Enkelit kuitenkin useinkin ilmaisevat itsensä jos ihminen on sen tarpeessa ja luonnollisesti kyseisen ihmisen usko on sen jälkeen hyvin vahvaa.
Uskon kuitenkin, että myös jotkut ateistit voivat saada enkelikokemuksen, koska tärkeintä ei ole usko, vaan rehellisyys ja oikeamielisyys.
- sentään.valetta
Jos Jumala olisi, hän olisi.
Nyt Jumala on vain suuri vale.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1126949Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1034648L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473918TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133314Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6651958Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2151318- 661318
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j501256Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12952