Erityisesti Etelä-Pohjanmaan keskustalaisesti ajattelevat voimakastahtoiset miehet pelastivat Suomen sovjetisonnilta. Näin on todennut mm. Sampo Ahto.
Keskustalaiset pelastivat Suomen
PerärMaisAUJompenJOHTO
10131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Etelä-Pohjanmaa sai toiseksi eniten maataloustukea viime vuonna eli 234 miljoonaa euroa. Jos Etelä-Pohjanmaan BKT on viisi ja puolimiljardia, niin 234 miljoonaa euromaataloustukina siitä on valtava summa asukasta kohden.
muita kehitysaluetukia unohtamatta...
Älä puhu paskaa "Johtaja". Suomen pelastivat sovjetisoinnilta SDP ja Kokoomus.
Koska ja miten? Demarit kyllä Leskisen Moskovan matkan jälkeen olivat punamultahallituksissa isänmaan asialla mutta miten kokoomus?
Esimerkiksi Honkaliittolaisilla meni niin pahasti paskat housuihin että se haisee vieläkin paasitornin lähellä.
Joutuiko SDP muutamaan puoluetoimistonsa paskan hajun vuoksi vai oliko se sosialismin luuranko joka haisi niin pahalle että oli pakko muuttaa?
Veikkaan kyllä Honkaliitoa. Kukaan ei pyytänyt Honkaa luopumaan pressaehdokuudestaan.
Ei vaan kyse oli "Taantumuksellisten Oikeistovoimien" viivytystaistelusta vuosina 1945-1962. Tässä tärkeänä apuna olivat SDP:lle maksetut CIA-dollarit.
Miksi sitten Hohka liittolaisilta meni paskat housuihin? Kukaan ei ehdottanut Hongan luopumista pressaehdokkuudesta. Hän teki sen itse huomasi vissiin että saattaa joutua neuvottelemaan neukkujen kanssa jolle USA ja GB oli luovuttanut Suomen. Apua ei olisi ollut tulossa mihinkään.
Etkö ole tosissaan lukenut Teheranin ja Lontoon kokouksista?
Tiesitkö että UKK:lla oli hyvät suhteet tiedustelupalveluihin mm- CIA MI5 KGB Kekkosella oli oleellisesti paremmat suhteet läntisiin tiedustelupalveluihin kuin demareilla.
Tämähän oli selvääkin sillä UKK oli Pressa ja SDP sivuraiteella joten mitäpä siihen olisi kannattanut pitää kummempaa yhteyttä
Porvarit jänistivät. Lisäksi Honka olisi luonnollisesti vaihdettu varsinaisessa valitsijamiesvaalissa sopivampaan ehdokkaaseen. Honkaliiton tarkoitus ei ollutkaan muuttaa ulkopolitiikka korkeintaan palauttaa se Paasikiven linjalle vaan päämäärä oli nimenomaan sisäpolitiikan normalisoiminen.
Paasikivi oli koko elämänsä myöntyväisyysmies. Jos hallitus olisi noudattanut syksyllä 1939 Paasikiven ohjeita olisimme suostuneet Stalinin ehtoihin ja tie olisi ollut Balttian tie ja miehitys. Miksi tuollaiselle tielle olisi pitänyt palata.
Kuka oli olisi ollut Hongan korvaaja? Jo tuollainen ajatus ehdokkaan vaihtamisesta vaalin jälkeen kertoo millaisia ketkuja ja konnia Honka liiton miehet olivat.
Mikä ihmeen sisäpolitiikan normalisointi? Kommarit ja kookomus olivat hallituksesta ulkona ja maata rakennettiin punamulta pohjalla. Koskaan ei suomalaisten elintaso ole noussut yhtä paljon kuin tuona aikana.
Paasikivi tuki suoraselkäisesti K.A. Fagerholmin hallitusta 1948-1950. Kekkonen menetteli toisin 1958 kun parlamentaarisen enemmistön luottamusta nauttivan hallituksen piti nauttia myös Moskovan luottamusta. Että kyllä normalisoinnille oli tarvetta.