Asumistuki

ossiz

Saan asumistukea , ansiosidonnainen(500 pvä) loppuu ,ennen ns.yleisen asumistuen vuositarkastusta, jos en sitä uusi niin se lakkautetaan , koska en tiedä tulevasta joko työ/ työmarkkinatuki/sairasloma.
Voinko taas vuoden alusta hakea sitä tilaanteen mukaan, vai miten kannattaisi toimia Kelan kanssa ??

1

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 167-176

      Kun ansiosidonnainen loppuu tee välitarkistushakemus tuosta asumistuesta seuraavan kuun alusta alkaen kun viimeinen ansiosidonnaisen päivä on, maksupäivällä ei ole väliä ja voit tehdä välitarkistushakemuksen myös jälkikäteen. Tulevista tuloista ei tarvitse tietää, nykyiset tulot pitää ilmoittaa siinä hakemuksesta. Jos tulot tai asumismenot muuttuvat niin sitten taas uusi välitarkistushakemus. Tulojen muutoksista on aina ilmoitettava Kelalle muutenkin.
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2014/20140938#L4

      Tarkistusraja tulojen muutoksissa "ruokakunnan jatkuvat kuukausitulot ovat nousseet vähintään 400 euroa tai alentuneet vähintään 200 euroa;"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2631
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2293
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      115
      2004
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      1983
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1723
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1258
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1142
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1080
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe