Ylivelkaantuminen

PekkaJariP

Lankesin noihin pikalaina / vippeihin puolitoista vuotta sitten ja nyt olen tilanteessa etten pysty maksamaan mitään noista lainoista. Olen yrittäny pankkilainaa (eivät anna pikavippeihin), velkajärjestelyä (sanoivat suoraan että jätä maksamatta!)
Olisin oikein iloinen jos jollakin olisi antaa edes jonkinlaista neuvoa miten tästä selviää.

5

383

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7W8zFie2X8D5TU4Qn0hw27d7

      Takuusäätiöltä vai saada takauksen halpakorkoista järjestelylainaa varten. Myös monet kunnat antavat sosiaalistaluottoa velkojen järjestelyä varten. Molemmat tahot vaativat uskottavaa takaisinmaksukykyä, eli lahjarahaa eivät halua antaa.

      • maksajosjaksat

        Pitää siis olla riittävän iso palkka. Kannattaa myös yrittää velkajärjestelyä. Kai velka ei ojat kaikille neuvovat että älä maksa ja päästä johon. Mutta kun on ollut siinä muutama n vuoden voi hyvin päästää velkajärjestelyyn.


    • Miten niin et pysty maksamaan mitään? Lopetat ylimääräisen kuluttamisen ja maksat tuloistasi.

    • Nico-Petteri

      En voi antaa tarkempia neuvoja, kun et kerro tilanteestasi (minne velkaa, kuinka paljon, millaisia vuosikorkoja) enempää.

      1. ÄLÄ ota lisää pikavippejä velkojen maksuun. Tämä on tärkein neuvo. Tämä tulee lähes poikkeuksetta vieläkin kalliimmaksi kuin entiset velkasi.

      2. Oletko varmasti soittanut kuntasi puhelimeen/käynyt nettisivun läpi ja kysellyt sosiaaliluotosta ja voisitko saada sitä? Jos olet opiskelija, ota kaikki opintolainat mitä irti lähtee (Alhainen korko, valtio takaa. Tämä on ainut laina mitä sinun kannattaa ottaa).

      3. Yritä keksiä jokin paikka, mistä saisit lisätuloja: ylityöt, toinen työ, tavaroiden myyminen, marjojen poiminta ja myynti, tavaroiden ja palveluiden vuokraus...mitä ikinä osaatkaan, yritä muuntaa se rahaksi, olipa kyseessä ruohonleikkuu/koiran lenkitys, josta ilmoitat esim. Facebook-ryhmässä. En tiedä millainen elämäntyylisi on nyt, mutta ala kitupiikiksi ja säästä kaikessa. Myy auto ja mene jalan/julkisilla jos mahdollista. Kännykkään budjettisovellus niin näät helposti minne rahat menee. Käy leipäjonossa ja peruuta lehdet, netflixit ja kuntosalijäsenyydet. Tilalle netin ilmaisuutiset, Youtuben kuntoiluvideot ja talousblogit, joista saat säästämismotivaatiota, esim. http://www.tarkkamarkka.com/blogi/

      4. Monivelkaantuneille paras tapa päästä eroon veloista on kai ns. lumipalloefekti, jossa euromääräisesti pienin velkasumma maksetaan ensin. Teet siis koronmaksut kaikista lainoista, mutta lyhennyksiä teet vain pienimpään, ellet pysty tekemään niitä korkeakorkoisimpaan lainaan.
      https://www.vertaaensin.fi/blog/lumipalloefekti-velkojen-takaisinmaksu

      5. Ota yhteyttä niihin, joille sinulla on maksuja ja yritä sopia löyhempi maksuaikataulu. Esim. voit kysyä vuokranantajalta, voisitko maksaa tässä kuussa hieman vähemmän ja sitten ensi kuun palkasta heti kaikki rahat tiskiin. Lisäksi jos on jotai laskuja, jotka ovat maksamatta, ota yhteyttä laskuttajiin ja yritä sumplia maksuja ilman korkoa tai osamaksusopimuksia. Pikavippiyhtiöihin ei taida toimia mutta muihin kyllä.

      6. Tsemppiä, pystyt siihen! Olet jo hakenut apua, mikä on ensimmäinen askel veloista ulospääsyyn.

    • sj123

      Jos oma pankki ei anna lainaa järjestää raha-asiat kuntoon, voi kokeilla esim: http://bit.ly/lainatyhteen lainojen yhdistelyä, joka toimii siis niin, että otat kohtuukorkoista lainaa riittävän suuren summan, ja maksat pois kaikki kalliit pikaluotot. Hoidat sitten yhtä kohtuukorkoista luottoa ja otat opiksesi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6773
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6742
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      146
      5424
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4473
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4079
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3630
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3208
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3133
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      70
      2742
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      38
      2246
    Aihe