Ylivelkaantuminen

PekkaJariP

Lankesin noihin pikalaina / vippeihin puolitoista vuotta sitten ja nyt olen tilanteessa etten pysty maksamaan mitään noista lainoista. Olen yrittäny pankkilainaa (eivät anna pikavippeihin), velkajärjestelyä (sanoivat suoraan että jätä maksamatta!)
Olisin oikein iloinen jos jollakin olisi antaa edes jonkinlaista neuvoa miten tästä selviää.

5

380

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7W8zFie2X8D5TU4Qn0hw27d7

      Takuusäätiöltä vai saada takauksen halpakorkoista järjestelylainaa varten. Myös monet kunnat antavat sosiaalistaluottoa velkojen järjestelyä varten. Molemmat tahot vaativat uskottavaa takaisinmaksukykyä, eli lahjarahaa eivät halua antaa.

      • maksajosjaksat

        Pitää siis olla riittävän iso palkka. Kannattaa myös yrittää velkajärjestelyä. Kai velka ei ojat kaikille neuvovat että älä maksa ja päästä johon. Mutta kun on ollut siinä muutama n vuoden voi hyvin päästää velkajärjestelyyn.


    • Miten niin et pysty maksamaan mitään? Lopetat ylimääräisen kuluttamisen ja maksat tuloistasi.

    • Nico-Petteri

      En voi antaa tarkempia neuvoja, kun et kerro tilanteestasi (minne velkaa, kuinka paljon, millaisia vuosikorkoja) enempää.

      1. ÄLÄ ota lisää pikavippejä velkojen maksuun. Tämä on tärkein neuvo. Tämä tulee lähes poikkeuksetta vieläkin kalliimmaksi kuin entiset velkasi.

      2. Oletko varmasti soittanut kuntasi puhelimeen/käynyt nettisivun läpi ja kysellyt sosiaaliluotosta ja voisitko saada sitä? Jos olet opiskelija, ota kaikki opintolainat mitä irti lähtee (Alhainen korko, valtio takaa. Tämä on ainut laina mitä sinun kannattaa ottaa).

      3. Yritä keksiä jokin paikka, mistä saisit lisätuloja: ylityöt, toinen työ, tavaroiden myyminen, marjojen poiminta ja myynti, tavaroiden ja palveluiden vuokraus...mitä ikinä osaatkaan, yritä muuntaa se rahaksi, olipa kyseessä ruohonleikkuu/koiran lenkitys, josta ilmoitat esim. Facebook-ryhmässä. En tiedä millainen elämäntyylisi on nyt, mutta ala kitupiikiksi ja säästä kaikessa. Myy auto ja mene jalan/julkisilla jos mahdollista. Kännykkään budjettisovellus niin näät helposti minne rahat menee. Käy leipäjonossa ja peruuta lehdet, netflixit ja kuntosalijäsenyydet. Tilalle netin ilmaisuutiset, Youtuben kuntoiluvideot ja talousblogit, joista saat säästämismotivaatiota, esim. http://www.tarkkamarkka.com/blogi/

      4. Monivelkaantuneille paras tapa päästä eroon veloista on kai ns. lumipalloefekti, jossa euromääräisesti pienin velkasumma maksetaan ensin. Teet siis koronmaksut kaikista lainoista, mutta lyhennyksiä teet vain pienimpään, ellet pysty tekemään niitä korkeakorkoisimpaan lainaan.
      https://www.vertaaensin.fi/blog/lumipalloefekti-velkojen-takaisinmaksu

      5. Ota yhteyttä niihin, joille sinulla on maksuja ja yritä sopia löyhempi maksuaikataulu. Esim. voit kysyä vuokranantajalta, voisitko maksaa tässä kuussa hieman vähemmän ja sitten ensi kuun palkasta heti kaikki rahat tiskiin. Lisäksi jos on jotai laskuja, jotka ovat maksamatta, ota yhteyttä laskuttajiin ja yritä sumplia maksuja ilman korkoa tai osamaksusopimuksia. Pikavippiyhtiöihin ei taida toimia mutta muihin kyllä.

      6. Tsemppiä, pystyt siihen! Olet jo hakenut apua, mikä on ensimmäinen askel veloista ulospääsyyn.

    • sj123

      Jos oma pankki ei anna lainaa järjestää raha-asiat kuntoon, voi kokeilla esim: http://bit.ly/lainatyhteen lainojen yhdistelyä, joka toimii siis niin, että otat kohtuukorkoista lainaa riittävän suuren summan, ja maksat pois kaikki kalliit pikaluotot. Hoidat sitten yhtä kohtuukorkoista luottoa ja otat opiksesi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe