Mistä satula lasten leikkeihin?

Alaatuntematon

Moi!

Meidän 3v tyttö osoittaa kiinnostusta ratsastukseen, kun noita ratsastajia kotimme ohi lähes päivittäin menee.

Nyt heppaleikit on kova juttu. Puuhevosen jo rakentelin, mutta nyt pitää saada kaikkenlaisia varusteita.

Mistä satulan hankkiminen on osottautunut ongelmalliseksi, tai ainakin kohtuu hintaan. Uudet ja muuten käyttökelpoiset ovat aivan liian kalliita ostaa lasten pihaleikkeihin ja mitään kelvollisia lelujakaan en ole löytänyt.

Olisiko alan harrastajilla antaa vinkkiä mistä saisin hankittua pienelle lapselle soveltuvan satulan kohtuu hintaan?
Joku oikeaan käyttöön kelpaamaton vanha satula olisi vielä kova juttu puuhevosen selässä.

Kiitos vinkeistä!

7

3652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikavilkaisu

      Hmm... Saattaa olla vaikea löytää. Siinä vaiheessa kun satula on niin huonossa kunnossa ettei sitä enää voi käyttää, ne yleensä menevät jollekin sukulaiselle tai ystävälle tai jäävät omaan käyttöön, juurikin lasten leikkisatulaksi. Ja jos satula on käyttökelpoinen, sillä yleensä on sitten jonkin verran hintaakin. Mutta tässä on ainakin yksi linkki josta voisit katsella löytyisikö sopivaa. Älä järkyty vaikka tässä ensimmäisen satulan jälkeen hinta hyppää toiselle tuhannelle, selaile alaspäin, niin sieltä tulee taas halvempaa vastaan. Tässä kun ei ole mitään juttua millä myytävät satulat saisi hintajärjestykseen, niin että pitää vain kärsivällisesti selailla ja katsella.

      Onnea matkaan! Toivottavasti löydät jotakin sopivaa!

    • Nefez

      https://www.tori.fi/pirkanmaa/Satula_36257206.htm

      Ei ollut tarkempaa päiväystä kuin että huhtikuu, mutta hyvällä onnella saattaisi olla vielä myynissä.

      Ja jos googlaa vaikka "myydään rikkinäinen satula", niin pitäisi kyllä löytyä myynti-ilmoituksia. Hajonneita satuloita voi saada muutamalla kympillä tai jopa ilmaiseksi, mutta ehjät satulat tapaavat maksaa enemmän. Ihan itsestä kiinni, paljonko haluaa maksaa lasten leikkisatulasta.

    • Alaatuntematon

      Kiitos asiallisista vastauksista. Tuolta pääsee jo jäljille ja oikeampaan hintaluokkaa. Meinasin pyörtyä, kun kävin kääntymässä alan liikkeessä.

      Ilmeisesti jalkaremmit, tai miksikäs niitä sanotaankaan, eivät kuulu satulaan? Eli sellaiset pitänee ottaa erikseen?

    • Nefez

      Joo, satulat eivät ole halpoja, sitä me harrastajatkin usein harmittelemme.

      Jalkaremmeillä tarkoitat jalustinhihnoja, ja ne ostetaan erikseen, samoin jalustimet, eli se metalliosa johon jalka laitetaan. Perus jalustimien ja -hihnojen hinnat lähtevät suunnilleen parista kympistä ylöspäin, riippuen siitä mistä ostaa, paremman luokan tuotteet voivat maksaa aivan järkyttäviä summia.

      Onko muuten satulanne tarkoitus naulata kiinni johonkin niin että se pysyy paikallaan kun lapset kiipeävät siihen istumaan, vai onko heillä/tuleeko olemaan jonkinlainen puuhevonen jonka selkään satula laitetaan kuin oikeallekin hevoselle? Jälkimmäisessä tapauksessa tarvitsette myös satulavyön, eli hevosen vatsan ympäri kulkevan hihnan joka pitää satulan paikallaan. Niidenkin hinnat vaihtelevat hirveästi, mutta perusvöitä saa muutamalla kympillä.

    • Anonyymi

      Olen itsekin jo pidemmän aikaa halunnut puuhevoselleni satulaa ja sitten löysin torista, 50-10€ saa kelvollisen satulan ulkoleikkeihin😊

    • Anonyymi

      Kärkkäiseltä keppari satula

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe