Saariselkä - Vieriharju - Kiilopää

Tarkoitus olisi tehdä syyskuussa reissu Saariselkä - Vieriharju - Kiilopää. Kuinka monta yötä joutuisin maastossa tai tuvissa viettämään? Onko reittisuosituksia?
7413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kovakuntoiselle voisi suositella reittiä Saariselkä - Kivipää - Sarvioja - Anterinmukka - Peuraselkä - Vieriharju - Tahvontupa - Luirojärvi - Kiilopää.
Eli seitsemän yötä maastossa ja kahdeksan päivää raadantaa.
Muutama lisäpäivä, niin sopii nautiskelijoille,

Äänestä

Mitä reittiä pitkin kannattaisi sitten kulkea Anterinmukasta Peuraselälle. Pitäisikö mennä Vongoivan kautta vai Keinokurun kautta rajavyöhykkeen tuntumaan?

Äänestä

Aika pitkä matka Vieriharjulle ja takaisin. Jos pakko olisi edestakaisin kulkea, pidentäisin muutamalla kilometrillä ja kävisin Kemihaarassa. Huomaa että Kemihaaraan pääsee myös autolla. Alkumatkan kulkisin kiipeilyitä välttäen, ja vasta paluumatkalla keventynein rinkoin huiputtelisin jos jaksaisin. Lähtisin Kiilopäältä Tuiskun kautta Luirolle, sieltä Hammaskurun kautta Jaurujoen vartta Peuraselkään. Siitä suoraan Kemihaaraan sopalle. Vieriharjussa voi poiketa palatessa. Sitten takaisin Peuraselkään ja kunnon mukaan Vongoivan yli Anterinmukkaan tai Muorravaarakkaan, josta esim. Pälkkimäoja, Kotaköngäs. Rautulampi ja pois. Kymmeneen päivään menisi jos kunto on hyvä.

Äänestä

Kyllähän reissulla olisi hyvä huiputtaa ainakin Sokosti ja Vongoiva. Ja mikä ettei, jos intoa ja voimia riittää, niin Lupukkapää ja Kuikkapää. Ja kyllä Paratiisikurusta pitäisi ponkaista Pirunportin läpi tai sitten päinvastoin.

Äänestä

Ikääntymisen alkuun päässyt retkeilijä suunnittelee köpöttelevänsä elo-syyskuun vaihteessa reitin Marivaara-Vongoiva-Reututunturi-Vuomapää-Marivaara. 3-4 yön reissu siitä tulee jos ei mitään suurempia vastuksia ilmene.

Äänestä

No

Äänestä

"Lähtisin Kiilopäältä Tuiskun kautta Luirolle, sieltä Hammaskurun kautta Jaurujoen vartta Peuraselkään. Siitä suoraan Kemihaaraan sopalle. Vieriharjussa voi poiketa palatessa. Sitten takaisin Peuraselkään ja kunnon mukaan Vongoivan yli Anterinmukkaan tai Muorravaarakkaan, josta esim. Pälkkimäoja, Kotaköngäs. Rautulampi ja pois. "

Voisi tietysti tehdä niinkin, että kulkisi Peuraselältä Tahvontuvalle, sitten Vongoivan huipun kautta Vongoivan kammille, sieltä Anterinmukkaan ja edelleen Muorravaarakkaan esimerkiksi Kuikkapään kautta. Ja edelleen Sarviojalle tai Sudenpesälle Pirunportin ja Paratiisikurun kautta. Sudenpesältä Porttikosken kautta Lankojärvelle ja sieltä rautulammen kautta Kiilopäälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruskaretkeilijä kirjoitti:

Tarkoitus olisi tehdä syyskuussa reissu Saariselkä - Vieriharju - Kiilopää. Kuinka monta yötä joutuisin maastossa tai tuvissa viettämään? Onko reittisuosituksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu