Edellinen ketju venyi jo liian pitkäksi joten jatketaan tästä.
1. Ehtoollisella nautitaan kuvaannollisesti jeesuksen veri ja ja ruumis. Kyseessä on kuitenkin vanhojen moniteististen pakanauskontojen tapa joka on kätevästi kirjattu raamattuun. Moniko tuon ajan juutalainen olisi oikeasti edes kuvitellut juovansa verta?
2. 12 opetuslasta jotka ovat kadonneet kuin tuhka tuuleen. Mitään kirjallista todistetta heidän elämästään ei ole löydetty (mainittiin jo edellisessä ketjussa).
3. Runsaat 2000 vuotta sitten Rooman vallan alla eläneiden paimentolaisten suurimpana uhrauksena silloisille jumalilleen pidettiin vanhimman pojan tappamista. Analogia raamatun kertomukseen on taas aika ilmeinen, saatiinko tarinasta tällä tavoin uskottavampi?
Raamattu - suuri huijaus osa 2.
17
273
Vastaukset
- roomanvesivessat
Roomalaiset halusivat hävittää sairaan ihmissyöjä kultin.
- Humbaba
Kakkoseen voin vastata, että Jeesuksen porukka kulki aseistettuna, kuten olet varmaankin Raamatustasi lukenut. Siellä roomalaisen sotilaan korvat lentää, kun aletaan vittuilemaan väärään aikaan.
Siitäpä melko selkeästi seuraa, että Roomalaiset silpaisivat opetuslapsiltä päät irti pidätettyään nämä pääsiäisenä.
Jeesuksen kaverit olisivat panneet suakin turpaan noin kuusi nolla.- Bumbaba
"Jeesuksen kaverit olisivat panneet suakin turpaan noin kuusi nolla."
Jeesuksen kaverit tapettiin verisesti kuten Jeesuskin seitsemän nolla ja heidän verensä valui viemäriin. Ruumiit heitettiin korppikotkille ja perimätiedon mukaan hyvin maistui. Sinne katosi koko paskasakki. - davd
Bumbaba kirjoitti:
"Jeesuksen kaverit olisivat panneet suakin turpaan noin kuusi nolla."
Jeesuksen kaverit tapettiin verisesti kuten Jeesuskin seitsemän nolla ja heidän verensä valui viemäriin. Ruumiit heitettiin korppikotkille ja perimätiedon mukaan hyvin maistui. Sinne katosi koko paskasakki.Älä ole lapsellinen. Luuletko, että Jeesus olisi joskus elänyt... oikeasti?
- Bumbaba
davd kirjoitti:
Älä ole lapsellinen. Luuletko, että Jeesus olisi joskus elänyt... oikeasti?
Onhan siiitä dokumenttifilmejäkin. Tässä yksi:
https://www.youtube.com/watch?v=1F81S50xL8I
2.
Nuo apostolit tulevat ei-mistään ja menevät ei-mihinkään kuin minkä tahansa romaanin sivuhenkilöt. Heidän roolinsa näyttää pääasiassa olevan "todistajina" toimiminen. Kun Jeesus tekee tai sanoo jotain, niin hatusta vedetty todistaja (apostoli) ikään kuin todistaa asian tapahtuneen.- katolinenkirkko
Apostoli Pietari perusti Kirkon.
- q.v
katolinenkirkko kirjoitti:
Apostoli Pietari perusti Kirkon.
Mistä tiedät?
- rlukija
Raamattu on puhtaasti aikansa ja kulttuurimiljöönsä tuotos. Jumalainen innoitus puuttuu siitä täydellä varmuudella. Se on sisällöltään selvästi heikompaa kuin kreikkalainen filosofia.
- 12___13
"1. Ehtoollisella nautitaan kuvaannollisesti jeesuksen veri ja ja ruumis. Kyseessä on kuitenkin vanhojen moniteististen pakanauskontojen tapa joka on kätevästi kirjattu raamattuun. Moniko tuon ajan juutalainen olisi oikeasti edes kuvitellut juovansa verta?"
Raamatun mukaan ehtoolisella ei nautita kuvainnollista verta, tai verta ylipäätään. Raamatun mukaan uuden liiton veri, on se viini. Viini siis toimi liiton verenä (vähän kuin sopimuksen vahvistajana). Ja sen voidaan ajatella symboloivan Jeesuksen henkeä (henki = spirit = alkoholi).
"2. 12 opetuslasta jotka ovat kadonneet kuin tuhka tuuleen. Mitään kirjallista todistetta heidän elämästään ei ole löydetty (mainittiin jo edellisessä ketjussa)."
Raamatun tekstit ovat kirjallinen todiste."Ja sen voidaan ajatella symboloivan Jeesuksen henkeä (henki = spirit = alkoholi). "
Spirit on tislattua alkoholia, jota tuskin Jeesuksen aikana osattiin edes tehdä.
Viskin valmistuksessa sanotaan tynnyrikypsytyksessä haihtuvaa osuutta enkelien osuudeksi = Angel's share. Mitähän tämä tarkoittaa Raamatullisesti?- raamatunpaikkaansapitävy
Kaikki uskonnot pitävät omia tekstejään kirjallisena todisteena omasta oikeassaolostaan. Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen.
- q.v
henki = spirit = alkoholi
Tämä on kyllä aika eeppinen.
12___13, haluatko varmasti lukita vastuksen? - jujjujuju
Hengen mysteeri selvitetty. Henki ? = EtOH
- 12___13
raamatunpaikkaansapitävy kirjoitti:
Kaikki uskonnot pitävät omia tekstejään kirjallisena todisteena omasta oikeassaolostaan. Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen.
"Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen. "
Raamattu ei ole ristiriitainen, vaikka siitä tehdyt tulkinnat voivat olla ristiriitaisia. Kaikki tuntemani "ristiriidat" perustuvat väännöksiin ja vääriin tulkintoihin, joilla halutaan vääristää totuutta. - dfugxvb
12___13 kirjoitti:
"Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen. "
Raamattu ei ole ristiriitainen, vaikka siitä tehdyt tulkinnat voivat olla ristiriitaisia. Kaikki tuntemani "ristiriidat" perustuvat väännöksiin ja vääriin tulkintoihin, joilla halutaan vääristää totuutta.Todella paljon saat selitellä, että selität pois Raamatun ristiriidat ja paikkansapitämättömyydet.
- aahhhss
uudessa testamentissa kehoitetaan syömään kaikkea mitä lihakaupassa myydään. Paitsi verta ei saa syödä. En muista raamatun paikkaa. Etsikää sieltä, ken löytää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202892
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos1902655Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa
Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢1431577Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista
Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah2481346- 1061180
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs401026Olet ollut aika törkeä minua kohtaan
Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta46987Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin
maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises32884- 135879
- 43784