Raamattu - suuri huijaus osa 2.

JatketaanNäillä

Edellinen ketju venyi jo liian pitkäksi joten jatketaan tästä.

1. Ehtoollisella nautitaan kuvaannollisesti jeesuksen veri ja ja ruumis. Kyseessä on kuitenkin vanhojen moniteististen pakanauskontojen tapa joka on kätevästi kirjattu raamattuun. Moniko tuon ajan juutalainen olisi oikeasti edes kuvitellut juovansa verta?

2. 12 opetuslasta jotka ovat kadonneet kuin tuhka tuuleen. Mitään kirjallista todistetta heidän elämästään ei ole löydetty (mainittiin jo edellisessä ketjussa).

3. Runsaat 2000 vuotta sitten Rooman vallan alla eläneiden paimentolaisten suurimpana uhrauksena silloisille jumalilleen pidettiin vanhimman pojan tappamista. Analogia raamatun kertomukseen on taas aika ilmeinen, saatiinko tarinasta tällä tavoin uskottavampi?

17

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roomanvesivessat

      Roomalaiset halusivat hävittää sairaan ihmissyöjä kultin.

    • Humbaba

      Kakkoseen voin vastata, että Jeesuksen porukka kulki aseistettuna, kuten olet varmaankin Raamatustasi lukenut. Siellä roomalaisen sotilaan korvat lentää, kun aletaan vittuilemaan väärään aikaan.

      Siitäpä melko selkeästi seuraa, että Roomalaiset silpaisivat opetuslapsiltä päät irti pidätettyään nämä pääsiäisenä.

      Jeesuksen kaverit olisivat panneet suakin turpaan noin kuusi nolla.

      • Bumbaba

        "Jeesuksen kaverit olisivat panneet suakin turpaan noin kuusi nolla."

        Jeesuksen kaverit tapettiin verisesti kuten Jeesuskin seitsemän nolla ja heidän verensä valui viemäriin. Ruumiit heitettiin korppikotkille ja perimätiedon mukaan hyvin maistui. Sinne katosi koko paskasakki.


      • davd
        Bumbaba kirjoitti:

        "Jeesuksen kaverit olisivat panneet suakin turpaan noin kuusi nolla."

        Jeesuksen kaverit tapettiin verisesti kuten Jeesuskin seitsemän nolla ja heidän verensä valui viemäriin. Ruumiit heitettiin korppikotkille ja perimätiedon mukaan hyvin maistui. Sinne katosi koko paskasakki.

        Älä ole lapsellinen. Luuletko, että Jeesus olisi joskus elänyt... oikeasti?


      • Bumbaba

    • 2.
      Nuo apostolit tulevat ei-mistään ja menevät ei-mihinkään kuin minkä tahansa romaanin sivuhenkilöt. Heidän roolinsa näyttää pääasiassa olevan "todistajina" toimiminen. Kun Jeesus tekee tai sanoo jotain, niin hatusta vedetty todistaja (apostoli) ikään kuin todistaa asian tapahtuneen.

      • katolinenkirkko

        Apostoli Pietari perusti Kirkon.


      • q.v
        katolinenkirkko kirjoitti:

        Apostoli Pietari perusti Kirkon.

        Mistä tiedät?


    • rlukija

      Raamattu on puhtaasti aikansa ja kulttuurimiljöönsä tuotos. Jumalainen innoitus puuttuu siitä täydellä varmuudella. Se on sisällöltään selvästi heikompaa kuin kreikkalainen filosofia.

    • 12___13

      "1. Ehtoollisella nautitaan kuvaannollisesti jeesuksen veri ja ja ruumis. Kyseessä on kuitenkin vanhojen moniteististen pakanauskontojen tapa joka on kätevästi kirjattu raamattuun. Moniko tuon ajan juutalainen olisi oikeasti edes kuvitellut juovansa verta?"

      Raamatun mukaan ehtoolisella ei nautita kuvainnollista verta, tai verta ylipäätään. Raamatun mukaan uuden liiton veri, on se viini. Viini siis toimi liiton verenä (vähän kuin sopimuksen vahvistajana). Ja sen voidaan ajatella symboloivan Jeesuksen henkeä (henki = spirit = alkoholi).

      "2. 12 opetuslasta jotka ovat kadonneet kuin tuhka tuuleen. Mitään kirjallista todistetta heidän elämästään ei ole löydetty (mainittiin jo edellisessä ketjussa)."

      Raamatun tekstit ovat kirjallinen todiste.

      • "Ja sen voidaan ajatella symboloivan Jeesuksen henkeä (henki = spirit = alkoholi). "

        Spirit on tislattua alkoholia, jota tuskin Jeesuksen aikana osattiin edes tehdä.

        Viskin valmistuksessa sanotaan tynnyrikypsytyksessä haihtuvaa osuutta enkelien osuudeksi = Angel's share. Mitähän tämä tarkoittaa Raamatullisesti?


      • raamatunpaikkaansapitävy

        Kaikki uskonnot pitävät omia tekstejään kirjallisena todisteena omasta oikeassaolostaan. Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen.


      • q.v

        henki = spirit = alkoholi

        Tämä on kyllä aika eeppinen.

        12___13, haluatko varmasti lukita vastuksen?


      • jujjujuju

        Hengen mysteeri selvitetty. Henki ? = EtOH


      • 12___13
        raamatunpaikkaansapitävy kirjoitti:

        Kaikki uskonnot pitävät omia tekstejään kirjallisena todisteena omasta oikeassaolostaan. Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen.

        "Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen. "

        Raamattu ei ole ristiriitainen, vaikka siitä tehdyt tulkinnat voivat olla ristiriitaisia. Kaikki tuntemani "ristiriidat" perustuvat väännöksiin ja vääriin tulkintoihin, joilla halutaan vääristää totuutta.


      • dfugxvb
        12___13 kirjoitti:

        "Mikään ei todista Raamatun olevan oikeassa, monessa kohtaa Raamattu todistaa itseään vastaan olemalla ristiriitainen ja usein moraaliltaan heikko, kyseenalainen. "

        Raamattu ei ole ristiriitainen, vaikka siitä tehdyt tulkinnat voivat olla ristiriitaisia. Kaikki tuntemani "ristiriidat" perustuvat väännöksiin ja vääriin tulkintoihin, joilla halutaan vääristää totuutta.

        Todella paljon saat selitellä, että selität pois Raamatun ristiriidat ja paikkansapitämättömyydet.


    • aahhhss

      uudessa testamentissa kehoitetaan syömään kaikkea mitä lihakaupassa myydään. Paitsi verta ei saa syödä. En muista raamatun paikkaa. Etsikää sieltä, ken löytää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      881
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe