Kuusmon mökkiläiset- tiesittekö että olette ilman oikeusturvaa? Pihanne voi voidaan vallata milloin tahnsa? Vaikuttakaa nyt jotta saatte saman oikeusturvan kuin vakituiset asukkaat.
PORONHOITOLAKI ON PERUSTUSLAIN VASTAINEN
POROT PIHOILLA, PUUTARHOISSA, TERASSEILLA, HIEKKALAATIKOILLA, VILJELYKSILLÄ, TAIMIKOISSA, LIIKENTEESSÄ
Elämä Pohjois-Suomessa saamelaisalueen ulkopuolisella poronhoitoalueella on käynyt sietämättömäksi porojen vapaan laidunnusoikeuden vuoksi.
Perustuslakiin on kirjoitettu yksilön perusoikeudet, ja valtiovallan sanotaan nämä kaikille kansalaisille turvaavan. Valtiovalta ei käytännössä kuitenkaan turvaa perusoikeuksia, vaan se on päinvastoin ne ihmisiltä vienyt säätämällä perustuslain vastaisen poronhoitolain. Kansalaisten yhdenvertaisuus ja tasa-arvo eivät ole lainsäätäjän toimesta taattu.
Kun yksityisomistuksessa olevat tuotantoeläimet (porot) tulisi aidata, niin valtiovalta aitaakin poronhoitoalueella ihmiset.
Poronhoitoalueella ihmiset eivät saa asua, elää ja harjoittaa rauhassa elinkeinoaan (kuten maa- ja metsätaloutta) omalla maallaan. Ihmisten oma maa on ilman heidän lupaa otettu lainvastaisesti muiden käyttöön vastoin heidän omaa tahtoaan.
Suomi valtiona nykymuotoista poronhoitolakia ylläpitäen rajoittaa laajamittaisesti ihmisten perus- ja ihmisoikeuksia ja rikkoo perustuslain seuraavia pykäliä:
- 6 § Yhdenvertaisuus
- 7 § Oikeus henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen
- 10 § Yksityiselämän suoja
- 15 § Omaisuuden suoja
- 18 § Oikeus työhön ja elinkeinovapaus
- 20 § Vastuu ympäristöstä
- 21 § Oikeusturva
- 22 § Perusoikeuksien turvaaminen
- 74 § Perustuslainmukaisuuden valvonta
- 106 § Perustuslain etusija
- 107 § Lakia alemmanasteisten säädösten soveltamisrajoitus
- 118 § Vastuu virkatoimesta
Eteläisellä poronhoitoalueella porottomat kansalaiset ovat jo kauan vaatineet perustuslaillista suojaa omistuksilleen ja kaikkien perusoikeuksien palauttamista. Nyt laaja porottomien aktiivinen kansalaisryhmä ja kaikki poronhoitoalueella elävät porottomat kansalaiset vaativat, että vanhentunut poronhoitolaki on tällä alueella vihdoin uudistettava ja muutettava muotoon ”Poronhoito on sallittu vain tarhattuna ja vain omistamillaan tai vuokraamillaan mailla”.
Voimakkaan kansalaisaktiivisuuden myötä Maa- ja metsätalousministeriö on ryhtynyt toimenpiteisiin ja aikoo järjestää poronhoidon vapaan laidunnusoikeuden synnyttämistä ongelmista kansalaisten kuulemistilaisuuden kesän aikana verkossa. Ministeriö toivoo porottomilta kansalaisilta runsaasti suoraa palautetta ja runsasta osallisuutta, jotta se voi muodostaa kattavan käsityksen nykymuotoisen poronhoidon aiheuttamista haitoista yksityisomaisuudelle, maataloudelle, metsätaloudelle, liikenteelle, yhteisille alueille ja turvallisuudelle.
Itse toivon myös kansalaisilta runsasta aktiivisuutta ja rohkeutta toimittaa kaikkein ikävimmätkin poronhoidon synnyttämät haitat ja kokemukset ministeriön tietoon.
Porottomien kansalaisryhmän puolesta
Kuusamon mökkiläiset! Herätkää!
5
2238
Vastaukset 5
- PoronMunanPurija
Onhan sulla vielä hampaat tallella?
- Oikeuttaihmisille
"Oikeutta kaikille" aloittajalta todella asiantunteva ja totuudenmukainen kirjoitus. Meidän on tarkeää saattaa kaikki tämä tiedoksi eduskuntaan. Vai tunnetteko te mitään muuta ammattikuntaa , joka saa vapaasti laskea lampaansa ,lehmänsä,hevosensa,koiransa tai muun eläimensä toisen ihmisen pihalle ,jopa sisäterasseille. Kaikkein suurimmat tuhot porot tekee tietysti maanvijelijöille.
Pahinta on ,että meidän oma ns edustajamme puolustaa porojen omistajia sanoen ,että asukaa aidan sisällä ja laittakaa aidat kauniiden pihaistutusten ympärille. Huh huh,
Ei auta meillä ainakaan aidat mökin ympärillä,eikä tuttavani maatilalla, porot osaa nääs uida. - porotonmökkiläinen
Kannattaa kysellä viranomaiselta kellä on oikeus omistamaasi tonttiin ja sen maihin. Ettei tule yllätyksiä.
- Hullupororock
Ei ole kovin suuria ongelmia, jos porot vaivaa mieltä noin paljon.
- Anonyymi
Hyvää tekstiä.. mut ei mahkuja muuttaa nyky menoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 44948
- 95933
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19785- 116731
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80688Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34624- 43621
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20545- 33543
- 36522
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107483Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132470- 44464
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7437