Kuusamon mökkiläiset! Herätkää!

oikeuttakaikille

Kuusmon mökkiläiset- tiesittekö että olette ilman oikeusturvaa? Pihanne voi voidaan vallata milloin tahnsa? Vaikuttakaa nyt jotta saatte saman oikeusturvan kuin vakituiset asukkaat.

PORONHOITOLAKI ON PERUSTUSLAIN VASTAINEN
POROT PIHOILLA, PUUTARHOISSA, TERASSEILLA, HIEKKALAATIKOILLA, VILJELYKSILLÄ, TAIMIKOISSA, LIIKENTEESSÄ
Elämä Pohjois-Suomessa saamelaisalueen ulkopuolisella poronhoitoalueella on käynyt sietämättömäksi porojen vapaan laidunnusoikeuden vuoksi.
Perustuslakiin on kirjoitettu yksilön perusoikeudet, ja valtiovallan sanotaan nämä kaikille kansalaisille turvaavan. Valtiovalta ei käytännössä kuitenkaan turvaa perusoikeuksia, vaan se on päinvastoin ne ihmisiltä vienyt säätämällä perustuslain vastaisen poronhoitolain. Kansalaisten yhdenvertaisuus ja tasa-arvo eivät ole lainsäätäjän toimesta taattu.
Kun yksityisomistuksessa olevat tuotantoeläimet (porot) tulisi aidata, niin valtiovalta aitaakin poronhoitoalueella ihmiset.
Poronhoitoalueella ihmiset eivät saa asua, elää ja harjoittaa rauhassa elinkeinoaan (kuten maa- ja metsätaloutta) omalla maallaan. Ihmisten oma maa on ilman heidän lupaa otettu lainvastaisesti muiden käyttöön vastoin heidän omaa tahtoaan.
Suomi valtiona nykymuotoista poronhoitolakia ylläpitäen rajoittaa laajamittaisesti ihmisten perus- ja ihmisoikeuksia ja rikkoo perustuslain seuraavia pykäliä:
- 6 § Yhdenvertaisuus
- 7 § Oikeus henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen
- 10 § Yksityiselämän suoja
- 15 § Omaisuuden suoja
- 18 § Oikeus työhön ja elinkeinovapaus
- 20 § Vastuu ympäristöstä
- 21 § Oikeusturva
- 22 § Perusoikeuksien turvaaminen
- 74 § Perustuslainmukaisuuden valvonta
- 106 § Perustuslain etusija
- 107 § Lakia alemmanasteisten säädösten soveltamisrajoitus
- 118 § Vastuu virkatoimesta
Eteläisellä poronhoitoalueella porottomat kansalaiset ovat jo kauan vaatineet perustuslaillista suojaa omistuksilleen ja kaikkien perusoikeuksien palauttamista. Nyt laaja porottomien aktiivinen kansalaisryhmä ja kaikki poronhoitoalueella elävät porottomat kansalaiset vaativat, että vanhentunut poronhoitolaki on tällä alueella vihdoin uudistettava ja muutettava muotoon ”Poronhoito on sallittu vain tarhattuna ja vain omistamillaan tai vuokraamillaan mailla”.
Voimakkaan kansalaisaktiivisuuden myötä Maa- ja metsätalousministeriö on ryhtynyt toimenpiteisiin ja aikoo järjestää poronhoidon vapaan laidunnusoikeuden synnyttämistä ongelmista kansalaisten kuulemistilaisuuden kesän aikana verkossa. Ministeriö toivoo porottomilta kansalaisilta runsaasti suoraa palautetta ja runsasta osallisuutta, jotta se voi muodostaa kattavan käsityksen nykymuotoisen poronhoidon aiheuttamista haitoista yksityisomaisuudelle, maataloudelle, metsätaloudelle, liikenteelle, yhteisille alueille ja turvallisuudelle.
Itse toivon myös kansalaisilta runsasta aktiivisuutta ja rohkeutta toimittaa kaikkein ikävimmätkin poronhoidon synnyttämät haitat ja kokemukset ministeriön tietoon.
Porottomien kansalaisryhmän puolesta

5

2238

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoronMunanPurija

      Onhan sulla vielä hampaat tallella?

    • Oikeuttaihmisille

      "Oikeutta kaikille" aloittajalta todella asiantunteva ja totuudenmukainen kirjoitus. Meidän on tarkeää saattaa kaikki tämä tiedoksi eduskuntaan. Vai tunnetteko te mitään muuta ammattikuntaa , joka saa vapaasti laskea lampaansa ,lehmänsä,hevosensa,koiransa tai muun eläimensä toisen ihmisen pihalle ,jopa sisäterasseille. Kaikkein suurimmat tuhot porot tekee tietysti maanvijelijöille.
      Pahinta on ,että meidän oma ns edustajamme puolustaa porojen omistajia sanoen ,että asukaa aidan sisällä ja laittakaa aidat kauniiden pihaistutusten ympärille. Huh huh,
      Ei auta meillä ainakaan aidat mökin ympärillä,eikä tuttavani maatilalla, porot osaa nääs uida.

    • porotonmökkiläinen

      Kannattaa kysellä viranomaiselta kellä on oikeus omistamaasi tonttiin ja sen maihin. Ettei tule yllätyksiä.

    • Hullupororock

      Ei ole kovin suuria ongelmia, jos porot vaivaa mieltä noin paljon.

    • Anonyymi

      Hyvää tekstiä.. mut ei mahkuja muuttaa nyky menoa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      44
      948
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      470
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe