Finnair aloitti taas rekrykampanjan lentäjiksi 1.8.2017 ja haku kestää kuukauden.
Valmistuin vasta ammattikorkeakoulusta insinööriksi vähän vanhempana opiskelijana ja olen ollut kesän lomalla ja lähetellyt muutamia työhakemuksia.
Haluttaisi hakea koulutukseen. Voisin muuttaa koulutuksen perässä, mutta koulutuksen hinta ja työllistyminen epäilyttää. Iltalehden ja Aamulehden ilmoituksista sain käsityksen että työpaikka perämiehenä olisi taattu Finnairin toimesta. Mutta mitenkähän on?
En pelkää lainan ottoa, mutta olen tällä hetkellä aika rahaton, joten myönnetäänkö siihen jotakin kautta lainaa? Voisin ottaa lainaa vaikka useita kymmeniä tuhansia, jos työpaikka olisi varma.
Finnairin rektykoulutus lentäjiksi
4
470
Vastaukset
- Lentohärveli
Löysin seuraavia vastauksia:
Q: "Finnairin MPL maksaa 80 000 euroa. Minkälaisissa osissa koulutus maksetaan?"
A: "MPL- koulutuksen aikana oppilaan maksettavaksi tulee noin 10000€ alv neljässä erässä ja 53000 € alv vakituisen työsuhteen alkaessa. Finnair järjestää mahdollisuuden nostaa kustannuksien maksamiseksi lainan, johon oppilas EI tarvitse takuita. Sopimukseen sisältyy suoja, jonka mukaan koulutuskustannukset hyvitetään irtisanomistilanteessa ensimmäisten työvuosien aikana. Oppilaalla on myös mahdollisuus lupakirjavakuutukseen, joka korvaa kustannukset siinä tilanteessa, että hän menettää lupakirjan lääketieteellisistä syistä. HOX! MPL-kurssista ei tule maksua mikäli oppilas ei läpäise kurssia ja/tai tule työllistetyksi Finnairille."
Q: "Täytyykö tämä 80 000 euron kurssimaksu hakea lainaamalla pankista vai onko maksamiseen muita vaihtoehtoja? Jos on, niin minkälaisia?"
A: "MPL-koulutus maksaa n. 80 000 euroa. MPL-kurssista ei tule maksua mikäli oppilas ei läpäise kurssia ja/tai tule työllistetyksi Finnairille. SIO-koulutus maksaa n. 15 000 euroa. Finnair veloittaa uusilta lentäjiltä yhtiökoulutuksen alkaessa noin 29 000 euron sidonnaisuusmaksun pois lukien MPL oppilaat, joilla yhtiökoulutus sisältyy MPL kurssiin."
"-Kumpaankin koulutusväylään on mahdollista saada KELA:n opintotukea ja valtion takaamaa opintolainaa. MPL-koulutuksessa Finnair järjestää lisäksi oppilaalle mahdollisuuden nostaa lainaa koulutuskustannusten kattamiseksi. "
-Jossakin mainittiin kuitenkin että lainaa siihen 80000€:hen myönnetään vain 30% ja loput pitää itse rahoittaa...?
-Samoin mainittiin että lainaa annetaan siinä tapauksessa jos Pankki tulkitsee hakijan takaisinmaksukyvyn riittävän hyväksi.
-Lisäksi KELA:n tukia voi hakea, mutta käsittääkseni nykyää opintolainoja myönnetään vain yhteen kokonaiseen koulutukseen. (Itselläni on opintolainaa aikaisemmasta koulusta).
-Eli vähän jää silti epäselväksi. - MistäköhänAsiatSelviäisi
Luuletko saavasi vastauksen tältä palstalta. Lentäjiltä vaaditaan myös älykkyyttä.
- liimataisenTero
täällä kannattaa tosiaan kysellä ja ihmetellä. noh. täällä ei työssäkäyvät tai töihin aikovat kysele kyllä yhtään mitään, kela- ja sossupummeja kaikki!
- momomomomom
Patrian kurssit maksaa mutta Finnairin kurssit alle 20 000. Parempi jos alla jo jokin tutkinto. Edellytetään hyvää englannin kieltä, pitkää matematiikkaa mielellään laudatur, sotilasarvo Vänrikki, ei oo edellytys mutta tottakai se painaa. Psyykkisesti tasapainoinen jne. Olikohan se kolmivaiheiset kokeet ja kyllä sinne valio yksilöt pääsee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673