Itsellä kokemusta 3.0d 300hv uusikoppaisesta XF:stä. Auto on suorastaan automiehen painajainen istuinergonomialtaan ja multimediavehkeet on valmiiksi vanhaa mallia. Kone vetää kyllä hyvin ja vääntöä riittää kivasti. Miksi autoon ei saa pehmeitä ja tukevia penkkejä joissa ei tule selkä heti kipeeksi? Jaguaria huonompia penkkejä saa tosiaan hakea ja taitaa ainoa jolla yhtä huonot löytyy olla alfa romeo ja uusi giulia..siinä vasta paskat penkit myös. Jaguari ei enää ole se mitä se oli vielä S-typen aikaan ja laatu on laskenut todella hälyttävästi myös muun kun penkkejen osalta. Sisustat on todella halvalla tehtyjä kuten alfassakin.
Ootteko istunu uusissa jaguareissa?
9
456
Vastaukset
- Parempi-palli
Aina voi vaihtaa Recaron penkit.
- outojuttu
Hassua että Alfa pesi kuitenkin Bemarin 6-0 uuden Moottori-lehden testissä.
- ARGQ
Hinnat alkaen Alfa Giulian penkkejä on tosiaan moitittu huonosta sivuttaistuesta, niiden ergonomiassa ei sinänsä ole mitään vikaa. Hinnat alkaen mallia ei kuitenkaan ole suunnattu mihinkään ratakäyttöön. Rahalla saa Alfaan sitten vaikka miten hyvät penkit haluaa.
"The front row sports seats are quite wide, adjustable and broadly comfortable, and both shoulder room and elbow room are good.
The Giulia’s seating position is straight and can be near or far and low or high. It has a perfectly sited steering wheel of brilliant size and girth, and which extends further than that of any rival. It’s even pretty round, by the standards of the class."
Quadrfoglioon saa mm. Sparcon hiilikuitupenkit.
- Bemari_kuski
Syynä saataa olla ylipaino tai huono ryhti.
- jaggekuski
Noissa uusissa Jaguaareissa on hinnat pyritty laskemaan niin houkuttelevalle tasolle kuin vain mahdollista. Se tarkoittaa, että kaikesta on tingitty, erityisesti varustelutasosta.
Kaikki varusteet toki edelleen saa, mutta jokainen polttimokin maksaa erikseen.
Kunnon penkitkin saa, mutta ne on sitten ne kaikkein kalleimmat, jossa 14suuntaan sähkösäädöt. Noista saa maksaa sitten jo todella paljon, koska noiden yhteydessä on sitten kaikki muistitoiminnot ja nahkat ja muutkin systeemit.
Eli, jos ostat sen hinnatalkaenmallin, niin se on todella raakile ilman mitään.
Kun ostat siihen sitten ne "pakolliset" härpättimet (kuten esimerkiksi hansikaslokeron valon), niin se maksaa saman verran kun Jaguaarit on aina ennenkin maksaneet. - Jaguareitätäpäivää
Jaguariin ei edes saa yhtä hienoa nahkaa kun uuteen volvo S90 agnes nappanahat eikö volvon tasoisia B&W soittimia. Jaguar ei ole volvon uutuuteen verrattuna premiumia muutakun ulkoa ja hinnaltaan. Sisusta on vanha ja vajaavainen sekä materiaalit lisävarusteillakin halpoja/huonolaatuisia. Windsor nahkaverhoilu on todella huonolaatuinen tekele.
- En_ottais_ilmaiseksikaan
tuo volvo s90 se vasta tyylitön onkin, ohjaamo jostakin 60 luvulta ja ulkonäkö kuin Volgasta, Täysin epäonnistunut kottero.
- Sillälaillajjj
No on uusi S90 kyllä aika paljon edellä ihan uusinta XJ jaguariakin. Sisusta on volvossa ihan onaa luokkaansa.
- JunttiJaggis
Öö, missä se Jaguar taas olikaan? Mersut ja Bemarit menee kaukana edellä!
https://nurburgringlaptimes.com/lap-times-top-100/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743477Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1291859Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001619- 771462
- 771436
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531156Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001140- 631021
- 22997
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois64980