välillä käyn pääni sisällä keskusteluita muiden ihmisten kanssa ja kuvittelen seuraavia kertoja kun näemme että mistä juttelisimme ja välillä tietenkin niitä menneitäkin keskusteluja , onkohan tämä normaalia ?
olenkohan outolintu ?
vai_mielikuvitusta
18432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos jännittää jotakin tulevaa tapaamista esim. työpaikkahaastattelua niin itse saatan valmistautua siihen mielessäni miettien keskustelua valmiiksi.Et mielestäni ole kauhean outo.
Mun ajatukset taas puuroutuu helposti. Joitain asioita aivot ei voi vain ajatella, sanat ajatuksista häviää jonnekin aivojen syövereihin. Mutta annoinkin tehdä itselleni tavallaan lobotomian niin ehkä johtuu siitä. Joskus päähän tulee väkisin sanoja ja vartalo tärisee ja vapisee. Jos saisin kiinni siitä mistä olen traumatisoitunut ehkä voisin parantua. Mut luulen että mulla on paranoidisen skitsofrenian lisäksi jakautunut peesoonallisuus. Ja siitä ei voi parantua
Kannattaakohan käydä täällä palstalla? Tämä palstahan voi luoda harhoja. Samaa kysyn itseltänikin.
Ei kannata muttei oikein ole muutakaan sisältöä elämään. Enkä pydty olla yksin koska 3vuotias toinen lapsi sisälläni pyrkii esiin enkä saa sitä esiin. Eikä jakomielitautisia ole maaiomassa kuin 200 niin hoitokeinot on heikot. Psykiatrin pakeille ei pääse ilman lääkkeitä. Mitähän mulle on lapsena käynyt että oon luonut toisen mielen itselleni. Ilman että se asia selviää en voi jatkaa elämääni.
Jakomielitauti+=+skitsofrenia.+Skitsofreniaa+sairastaa+suomessa+n.+1%,+eli+sairastavien+määrä+on+kymmeniätuhansia.
Jakautunut+persoona+(monipersoonahäiriö)+on+sitten+eri+asia;+dissosiatiivinen+identiteettihäiriö.
Minä ainakin käyn tuollaisia keskusteluja pääni sisällä, vieläpä todella usein. Tiedä sitten kuinka yleistä on, mutta eipä siitä ainakaan haittaa ole :)
Ikävöitkö siis itseäsi? Aika kätevää. Mäkin kai joskus ikävöin jtn miestä nii et loin sen osaksi mua. Hauskaa vai mitä. No oli pakko päästää siitä irti nii itku tuli heh true love siis :D mutta en tajunnut tota kolmatta kohtaa että pitäs jtnkin käsitellä se trauma mikä sen on aiheuttanut. Koko ajan tuntuu että suusta tulis ulos sanoja mutta kun en tiedä mitä ne sanat on. Lisäksi en ole sen niminen kuin olen. Mikähän mun nimi sit on..harmi kun ei tiedä nimeään.
Viestini koski keskusteluja ylipäätään muiden ihmisten kanssa, ei pelkästään ihastuksen kanssa. Olen siis tehnyt tuota lapsesta saakka eikä se liity mitenkään ikävään tai rakkauteen.
Miks käytät outoja sanoja kuten koski ylipäätään. Tavailetko vielä viestejä.
:D kunhan kirjotan kiinnittämättä huomiota tollasiin seikkoihin. Tää on anonyymi paskapalsta, ei äikän koe
Ainiin, kysymyslause päättyy kysymysmerkkiin eikä pisteeseen...:)
Tutulta kuulostaa. Tuon lisäksi saatan joskus puhua ääneen omat vastaukseni tai toisen kysymykset.
Sanoa muiden ajatukseni ääneen. Vastaukset ja kysymykset kuulostaa tutuilta. Toistanko vaa itseäni.
Usein toisten kuviteltut vastaukset ovat vaan toiveajattelua. Toivoo, että toinen vastaisi tai kysyisi itseltään tiettyjä asioita, mutta todellisuus on eri.
Tässä on yksi outo., joka ei ollut tunteihin palstalla. Mutta nyt en enää jatka tälle illalle, joten hyvää yötä. Lopettaa vielä palstailun.
Ymmärtääkseni ihan normaalia tuo.
Sehän on todistettu asia, että kahden viikon yksinolon jälkeen alkaa puhella ääneen. No minulta sujuu sekin erittäin sujuvasti:)
Pää sisäpuolikin käy koko ajan niin kovalla puheripulilla, että korvallisetkin alkaa olla ripulin polttaessa ruvella :D Eiköhän ihan normaaleja kuitenkin olla ;D
Mä puhelen mun kissoille, ihan kuin ne ymmärtäisivät 😂 on mulla ihmisiäkin joille jutella, mutta he tahtovat sanoa aina mielipiteensä mikä ei aina kiinnosta.