Chevrolet Nubira 1.8i CDX automaatti - jarruvika

NewChevyOwner

Ongelman kuvaus:
ABS-pumppu lyö päälle sekä kylmänä liikkeelle lähtiessä että kävelyvauhdissa jarruttaessa, lisäksi se pahempi ongelma: ristikkäiset pyörät eli kuskin etupyörä ja apparin takapyörä laahaavat koko ajan ajossa.
Mitä on tehty:
Auto oli ollut 2,5v seisomassa, jonka seurauksena jarrut olivat jumineet täysin kiinni. Vaihdettu kaikkiiin nurkkiin uudet palat ja levyt sekä yksi jarruletku nesteet, lisäksi sylinterien herkistys ja mäntien liikkuvuustarkastus - kaikki ok. Lisäksi vaihdettu uusi ja alkuperäinen jarrujen pääsylinteri. Ei vaikutusta.
Testeri ei näytä mitään vikaa eikä abs-valo pala. Testattu abs-sulakkeiden irroitus: pumppu luonnollisesti tippuu pelistä ja rohinat loppuvat siihen, mutta jarrujen laahaus vain paheni, takanurkka rupesi savuamaan jo 5km testilenkillä.
Jotta olisiko ammattilaisilla tai aktiiviharrastajilla heittää ideaa, jotta missä se todellinen vika voisi olla? Jarruosat ovat Motonetin tarvikkeita.

5

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokke4565

      Vm. 2006 Chevrolet Evandassa olen joutunut vaihtamaan vuosien saatossa kaikki jarrusatulat, eteen ja taakse. Ne oireilevat juuri noin, että koko vanne on ajon jälkeen niin kuuma, että höyryää ja sormilla ei voi koskea edes pyöränmuttereihin. Kannattaa aina vaihtaa koko satula eikä yrittää korjata tiivistesarjalla. ABS-jarrut ovat toimineet kyllä moitteetta vaikka olisi kuvailemani vika. Tosin jarrusatulavika on ilmennyt aina yhdessä jarrussa kerrallaan, joten sinun tapauksessasi pitkään seisoneessa autossa ne voivat olla niin jumissa, että ABS puuttuu niihin.

      • NewChevyOwner

        Samaa veikkasi pari kaveriakin, että satulat ovat niin jumissa, että eivät enää herkistämällä toimi. Joten, pitääpä seuraavaksi ruveta metsästämään satuloita. Kiitoksia kokemuksista!


      • NewChevyOwner

        Ja lopulta syyksi paljastui kuskin eupyörän rikkoontunut ABS-kehä - tästä syystä jumitti ristikkäiset piirit. Lisäksi saman nurkan satula meni vaihtoon, koska toistuva lämpeneminen oli vioittanut männän, ei enää palautunut.


      • omituistaa

        Vetoniveleen sulatettu hammastus, miten sen saa irti wokkipannusta?


      • Jokke4565
        NewChevyOwner kirjoitti:

        Ja lopulta syyksi paljastui kuskin eupyörän rikkoontunut ABS-kehä - tästä syystä jumitti ristikkäiset piirit. Lisäksi saman nurkan satula meni vaihtoon, koska toistuva lämpeneminen oli vioittanut männän, ei enää palautunut.

        Jahas, hyvä että vika selvisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3161
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1760
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1285
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1228
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe