Pitäs merkitä taulukkoon minkä mukaan viestit on järjestetty laskevasti tai nousevasti, löysin jostain html erikoismerkkejä käsittelevän jutun siinä on nuolia ylös ja alas, nämä kelpaisivat tarkoitukseeni hyvin, mutta mites on näkyykö noi nuolet kaikilla, jos merkitsee ne html-entiteettinä?
??
↑ ↓
Teksti vaiko kuvana???
3
201
Vastaukset
- Tyhmeliini
Näytti ne nuolet näkyvän, vaik tarkoitus oli pistää nuolet ja koodi näkyville. Kokeillaan uudestaan
↑ = &--uarr;
↓ = &--darr; Entiteettien ↑ ja ↓ toimivuus riippuu nykyisin ennen muuta siitä, mikä fontti on käytössä selaimessa. Yleensä ne toimivat, mutta takeita ei ole, varsinkaan Internet Explorerissa (joka ei yleensä osaa esittää merkkiä, ellei sitä ole juuri siinä fontissa, joka sattuu olemaan käytössä).
Himpun verran paremmin toimivat vastaavat merkkiviittaukset ↑ ja ↓, joskin ero koskee lähinnä Netscape 4:ää, jonka käyttö on onneksi jo varsin vähäistä.
Mutta käytännöllisin ratkaisu lienee tehdä pienet kuvakkeet ja käyttää niitä. Niille luonnollisestikin on syytä kirjoittaa sopivat alt-tekstit, esimerkiksi
(Joku ehkä keksii käyttää rakennetta
joka on periaatteessa täysin korrekti. Tosin esimerkiksi Lynx esittää ↑:n ja ↓:n vähän kyseenalaisesti, jos se ei pysty itse merkkejä näyttämään: "-^" ja "-v".)- Tyhmeliini
Kiitoksia, laitan siis pienet kuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032143
- 1341178
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34751ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 10540