Moottoripyöräilijöiden keskuudessa on ilmennyt erittäin vakava ongelma selvinneenä, että motoristit eivät osaa oikeaoppista suomenkieltä antaen ihmisille motoristeista huolestuttavan kuvan itsensä koulutustason ala-arvoisuudesta.
Tämänjohdosta pyydän, että kun tälle palstalle motoristit kirjoittavat, on syytä muistaa yhdyssanat, pilkkujen ja pisteiden sijoittelu, sekä eritoten sanavalintojen mukaisten sanojen oikeinkirjoitus myöskään isojen ja pienten kirjainten vähättely ei ole hyväksi.
Lyhennyksiä ei tulisi myöskään käyttää.
Minä olen huomioinut muun ohella, että HarleyTyttöPoikuli ei ole Suomen kieltä oikeaoppisesti, sekä vammakko, jakis, laru, leidari, killisilmä, ym. ym. ja jne. ei ole oikeaoppista äidinkieltä.
Myös pitää huomioida eniten käytetyn sanan osalta, että Homo tulee kirjoittaa jo yksinomaan kunnioituksen vuoksi kuten Lentokapteeni, isolla kirjaimella koska ne tarkoittavat samaa asiaa.
Pyydän tason nostamista kaikilta kirjoittajilta, että IHMISET eivät saisi väärää kuvaa meistä FATTAMOTORISTEISTA.
SUOMENKIELI JA MOOTTORIPYÖRÄILY.
17
327
Vastaukset
- HondaKurkonAkseli
Jutustelija1, mites peruskoulusi kanssa on? Pärjäämmekö Suomella vai suomella? Vai Suomenkielisellä? Kuinka vitun moukkia te olette, kun ette edes äidinkieltänne osaa? Huh huh.
Muuttakaas nyt sinne Taimaaseenne Jakiksen hoitolaan koko pellelauma, tai älkää kuitenkaan tehkö itseänne akuankoiksi kirjoittamalla kehitysvammatasoista suomenkieltä tänne. Siinä teille fiksun motoristin koko kuva; vanhoja moponraatoja, imporunkkareita, miesten polkupyörän satuloiden nuuhkijoita, transvestiitteja, ja vammakkotasoista äidinkieltä.
Haluatteko todella antaa motoristeista tällaisen kuvan ihmisille? Jos, niin miksi?
Ostakaa vaikka Lada, siinäkin on vitusti enemmän tyyliä kuin teissä. - HondaKurkonAkseli
Muokkamaisuus paistaa teistä läpi jopa netissä. Nuija on nuija. Eikä se selittelemällä muutu mihinkään.
- NeitsytHinttiKääpiöKurko
Osta Lada, sopii tyyliis moukka, se korostaa muokkamaisuuttaas.
Mikä on suomenlielen sana MUOKKAMAISUUS ?
- Otan_osaa_puolestanne
HondaKurkonAkseli
Raamatussa on paljon viisautta, kuten seuraava lainaus ajatuksena.
Tyhmillä on taipumus tuoda itse tyhmyytensä esille.
No, mainitun nimimerkki itsekin hyvin tietää.
Aloittajaa en halua morkata sen enempää. - Jutustelija1
Joo kyllä se näin on että hyvä suomenkieli on SE juttu nykypäivänä motoillessa, ajokortin saamisen edellytykseksi voisikin hyvin asettaa vähintään Laudaturin äidinkielestä ja jos ei ajot suju ja pyörä pysy hanskassa niin sen puutteen voisi korvata syventävillä yli-opisto opinnoilla soumenkieleen liittyen jotta kortti voitaisiin myöntää.
- ThaiHdSiam
Minä olen sitä mieltä vakaasti, että myös motoristien tervepäisyys tulisi puolivuosittain tarkistaa ilmailulääketieteellisesti pyöryvällä tuolilla, kuten lentokapteenimme Kurkon.
Siis konttorituoliin remmeillä ja lehtipuhallin syliin, sata kierrosta ja äidinkielenkokeeseen vastaamisaikaa jokin sopiva aika esim. 5 minuuttia.
Kaikille tervepäisiksi todetuille lentolupakirja, isopyöräkortti ja otsaan tatuointi SA joka tarkoittaa Sotkamon Apina.
- HarleyTyttö
Olkaa nyt tarkkoja arvon motoristit miten tänään lauserakenteita kieliopillisesti oikein rakennatte, että annamme IHMISILLE meistä paremman kuvan.
- AlfaRomeollaOnneen
Varoituksen sananen fattamotoristit.
Älkää olko muokkamaisia ihmisiä kohtaan, tai saatte pissapoikaa visiiriin, sekä pahimmassa tapauksessa keskareita. - HondaKurkonAkseli
Siinähän, vammakot, vingutte. Ja vielä ihmettelette, miksi teille nauretaan. Huh huh.
- NeitsytHinttiKääpiöKurko
Kuka nauraa ?
- HondaKurkonAkseli
Minä nauran. Ja moni muukin homoporukoidenne ulkopuolella olevat normi-ihmiset.
HarleyLeikkoTytteli, lopeta se yösoittelusi Laruun. En tule poraamaan sinun arpista leikkopimppaasi. En mistään rahasta. Kysy euromanneilta.
Leikkopimppaneitsyys odottaa. - HarleyTyttö
HondaKurkonAkseli kirjoitti:
Minä nauran. Ja moni muukin homoporukoidenne ulkopuolella olevat normi-ihmiset.
HarleyLeikkoTytteli, lopeta se yösoittelusi Laruun. En tule poraamaan sinun arpista leikkopimppaasi. En mistään rahasta. Kysy euromanneilta.
Leikkopimppaneitsyys odottaa.No siinäpä sitä taas tuli normi-ihmisen oksennusta.
Kukin elää niin positiivisesti kuin kykenee luonnollisesti.
- KansanKynttiläKurko
Tämä on niin tärkeää motorismia, että aivan pakko pitää otsikoissa syystä että motoristit sivistyvät.
- KansanKynttiläKurko
Muistakaa.
Leikkopimppaneitsyys on yhdyssana ainakin meillä täällä Sotkamossa ja Lauttasaaressa. - HondaKurkonAkseli
Niinkö? Hienoa, wannabethaiapina
voi voi säälin kaikkia tämän keskustutuleen osiliustuneitä hommaa PRÄTKÄ ja aja
- Solifer94v
Jori, laita nyt se ränni poikki. AA auttaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun705005KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1903923- 2033838
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?803377Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo503039- 252024
- 252014
- 1941909
- 301716
HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ
Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus991457