Miten menee verotus, jos myyn kesämökkini ja myyntitulot annan aikuiselle lapselleni, jotta hän saisi sillä rahalla ostettua omaa asuntoa.
Käytännön hyviä vinkkejä toivoisin .
Mökin myynti
1
225
Vastaukset
- Pari_pientä_neuvoa
Ensiksi maksat veroa mökin myyntivoitosta, jos sellaista tulee. Sitten lapsesi maksaa lahjaveron saamastaan rahasummasta. Tuplaverotus voi tulla kalliiksi.
Verojen vähentämiseksi on kuitenkin olemassa keinoja. Selvää rahaa voit lahjoittaa 4999 euroa aina kolmen vuoden aikana verottomasti. Asunnon ostamiseen tuollainen summa on toki pieni, mutta esimerkiksi 25000 euron lahjastakaan vero ei ole enempää kuin 1700 euroa.
Ehkä parempi keino tässä tapauksessa on maksaa lapsen elantokustannuksia. Voit esimerkiksi maksaa ostettavan asunnon vastikkeen, vesimaksut ja sähkölaskun eikä tästä ole veroseuraamuksia. Tärkein ehto on se, että todella maksat laskut itse etkä anna lahjaksi rahaa niiden maksamiseen, jolloin rahan voisi käyttää johonkin muuhun. Tällä tavalla voit siirtää lapsellesi laillisesti ja verottomasti useita tuhansia euroja vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824464Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2053595Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1373415Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2292703"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212331Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432318Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös782170- 482083
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112076Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01973