Mistä A-P-U-A?Minne voin kävellä ongelmani kanssa?

KymmenenVuottaPelejä

Asun pääkaupunkiseudulla, tahdon eroon peleistä, en jaksa enää!

6

226

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama_juttu

      Täällä, ilmeisesti vastaus on tässä, älä pidä mukanasi ylimääräistä rahaa. Aina kun tekee mieli pelata, mieti niitä katkeria tunteita, kun olet hävinnyt rahaa pelaamiseen ja päättänyt lopettaa sen.
      Inhoa pelikoneita ja häviämistä niin paljon, ettei mieli tee enää pelata.
      Osta rahoilla jotain muuta.
      Ei se helppoa ole, mutta ei mahdotontakaan.
      Älä noteeraa koko peliautomaatteja, äläkä pelaa.
      Vähitellen pääset eroon niistä kokonaan.

    • huijaripelit

      pankkikortin nostoraja nollaan, ei käteistä mukana. Veikkauksen peleistä voi voittaa vaan jos pelaat suuremmilla panoksilla. Ohjelmoitua rahastusta ja huijausta.

    • Hei nimimerkki, KymmenenVuottaPelejä

      Olen pahoillani tilanteesta, mutta hyvä asia on se, että tahdot irti peleistä, et jaksa enää ja toteat tarvitsevasi apua. Olet oikeaan suuntaan menossa. Kysyt minne voit mennä. Etsi netistä Tiltti-niminen paikka, se on Helsingin keskustassa. Mene sinne, mene mahdollisimman pian. Pysy avun piirissä pitkään, riittävän pitkään.

      Tsemppiä sinulle,
      Pirkko-pappi

      • Hdkvcg

        Ja seurakunnasta ei tosiaan apua saa, älä mene sinne.


    • toivottavastisaatapua

      Katso sivu:

      www.pelaamaltilla.fi

      Paljon tietoa pelaamisen hallintaan ja peliongelmaan ja sen hoitoon liittyen.

    • huumeet_on_elämää

      Usein ongelma ei ole pelaaminen, vaan se ettei ole varaa hävitä sellaisia summia mitä niihin uppoaa. Pelit ovat bisnestä peliyhtiölle, ne suunnitellaan ja toteutetaan niin että yritys jää AINA voitolle. Oletko joskus kuullut että joku pelejä pyörittävä yritys olisi tehnyt negatiivisen tuloksen? En minäkään.

      Vaihda harrastusta, jos tykkäät jännityksestä tai voitontunteesta, niin aloita nyrkkeily ja opettele siinä hyväksi. Tai jos pelaaminen on sulle vain ajankulua, niin ala kutomaan villasukkia. Saat rahaa kun myyt niitä turuilla ja toreilla, ja rahalla voit ostaa karkkia tai tupakkia lapsillesi/lapsenlapsillesi/sukulaislapsille/kummilapsille.

      Elämä on ihanaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      92
      3904
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      2009
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1813
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1692
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1541
    6. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      106
      1539
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1488
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1452
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1354
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1307
    Aihe