Onko tämä mahdollista?
Kuinka paljon huomioidaan vanhuksen juominen?
Vanhuksen kuivuminen palvelutalossa.
7
1633
Vastaukset
Oletan että yleisesti ottaen vanhusten kuivuminen on tavallista palvelutaloissa, kotona jopa sairaalassa. Itse aiemmin kun työskentelin palvelutaloissa, muistutettiin vanhuksia juomisesta, mennen, tullen ja palatessa, Varsinkin kesäisin.
Jokainen joi sen minkä joi, ei sitä väkisinkään kurkkuun kaadettu. Tarjolla olevat juomat juotiin tai ei. Eipä tule itselläkään juotua tarpeeksi.
Sairaalassa voidaan laittaa nestetippaan, mutta ei sekään takaa että neste menee aina elimistöön.- Opetteleaikanaan
Muistisairaille ja monille muillekin muistuttelu lienee turhaakin turhempaa puuhaa. Kyllä se juoma pitää viedä ihan huulille eli antaa ja tuputtaa. Aina eivät ota sittenkään. Iäkäs väestö kun ei ole oppinut juomaan ennen kuin on jano ja janon tunne häviää siinä missä kaikki muutkin toiminnot.
Iäkkään sairaan ja vaivaisen ihmisen lähdön aikaistaminen ei olisi mitenkään paha asia paitsi kaikille niille, jotka eivät tajua eivätkä käsitä mistä on kyse. Suuri joukko laitospaikoilla olevista ei panisi aikaistusta lainkaan pahakseen. - Vierestäseurannut
Ei muistisairas vanhus tosiaan itse pysty enää juomisesta huolehtimaan. Omaishoitajana huolehdin, ett hoidettava juo tarpeeksi vettä ja kun lääkkeet ottaa, niin silloinkin huolehdin, ett juo reilusti vettä. Ei voi antaa läheisen kuivua, jos pystyy siihen vaikuttamaan. Mutt muistisairaus etenee ja nieleminen vaikeutuu ja silloin alkaa olla vaikeaa edes saada vanhusta juomaan tarpeeksi ja nesteyttämistä tarvitaan. Mutt harva on niin kovaluontoinen ett antais vanhuksen kuivua vaan yrittää häntä juomaan edes jotain, mutt jos vanhus ei halua juoda, niin eipä häntä väkisten voi juottaa eikä syöttää.
- Kikkakeinokonsti
On sellaista ainetta, valkoista jauhelmaa, jota nesteeseen sekoittamalla saadaan juomasta kiisselimäistä eli paksumpaa ja sitä on helpompi niellä jos nielemisvaikeuksia jo on.
- Mitämuutajäänytväliin
Minkähän laisella ajatuksella tällainen(kin) aloitus tehdään?
- käytäjärkeä
Ketään ei voi väkisin juottaa.Eikä hoitajilla ole aikaa tarjota juotavaa ja vahtia että lasit tyhjenee.Sama juttu mun äidillä,aina on monta täyttä lasia edessä,ja asuu palvelutalossa.
- Jospakäyttäisititse
Juuu, hoitsuilla on paljon turhia kiireitä mutta juottaminen ei ole lainkaan sellainen. Sillä voidaan estää monta muuta härdelliä, pissiittiä yms. sekavuutta ja lääkkeellistä sotkua. Jos tahdotaan ja osataan. Jos hoitaja ei juomaa ehdi tarjota, hän on ymmärtänyt työnsä sisällön väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?712571Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892456Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut202181Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä451854Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai941820Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1181735Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591689Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111168Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287291120Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251050