hallitus kusettaa

Orpo hehkutti ,että hallitus ottaa ensi vuonna enään 3,5 miljardia lisävelkaa. Ylen uutisissa tämä mm. tuotiin esille .Kukaan toimittaja ei viitsinyt tarkentaa kysymyksellään, mitä valtion omaisuutta/yhtiöitä ensi vuonna on tarkoitus myydä .Tämä on erittäin tärkeää, koska myyntituloilla voidaan vähentää valtion velan tarvetta. Sipilähän on ollut valmis myymään lähes mitä vain. Tällä uutisoinnilla johdetaan ihmisiä tietoisesti harhaan. Ylen toimittajat tietävät tämän, mutta kuka heille laittaa sanat suuhun. Hallitus myös pystyy nostamaan arvostustaan , vaikka toden-näköisesti ilman valtion omaisuuden reaalisointia ,ensi vuonna lisävelkaa otettaisiin 5,5 miljardia. Näin tärkeä seikka jäi uutisissa kysymättä. En luota Suomen "riippumattomiin" tiedotusvälineihin.

10

1217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aattelia

      Ja näinhän siinä käy. Altia lihoiksi, ja näilläkin sadoilla miljoonilla myyntituloilla voidaan pienentää valtion velan tarvetta . Mitä muuta Sipilä kerkee vielä myymään , eli laittamaan "taseet töihin " . Ilman Altian kaavailtua myyntivoittoa ensi vuomma otettaisiin 4miljardia lisävelkaa . Nyt otettu 5 miljardia , eli Sipilän pitää myydä valtion omaisuutta vielä noin miljardin edestä , jotta ensi vuonna uusi velka jäisi 3,5 miljardiin. Nykyinen talousnousu on täysin velkavetoinen. Kaikki mitä tässä maassa korjataan ja rakennetaan tapahtuu velalla .Yritys tuistakaan ei voi leikata , koska saajat tottuneet valtiorahoitukseen tältä osin.Eli ilman valtion omaisuuden reaalisoimista Suomi ottaisi ensivuonnakin 5miljardia lisävelkaa . Tämä on tietoinen huijaus Sipilän hallitukselta. Hehän voisivat tällä hetkellä poistaa uuden velanoton tarpeen täysin , jos myisivät valtion omaisuutta. Sipilä voisi kehua :poistin velanoton . Hän ei vain ymmärrä , että tulevina vuosina velanotto taas jatkuu . Mutta tämähän on politiikkaa. Eletään vain tämän päivän kannatusluvuilla .

    • Pian.päästiin.kuiville

      Vaalivuonna -19 voi jo olla ulkomanavelka plus miinus nolla.
      Hallitus hoitanut niin hyvin maan asioita.

    • Pian.päästiin.kuiville

      Vaalivuonna -19 voi jo olla ulkomanavelka plus miinus nolla.
      Hallitus hoitanut niin hyvin maan asioita.

      • Totuuskomissio1

        No tuskinpa vaan ja eikä olekkaan! Mutta nämä nykyiset petosjytky ministerit sujuttaa kansakunnan yhteistä omaisuutta yksityisten tahojen haltuun.

        Tuokin Altian pilkkominen ja pörssiin vienti on osa petos politiikkaa. Valtion Rautatiet saanevat kyytiä myös, onhan rataverkolla jo yksi yksityinen operoija, eilisten uutisien mukaan puutavara kuljetuksissa.

        Tämä kepulipoppoo hävittää hiljaksiin kaiken mikä on tuonut tuloja valtion kassaan tasaisena virtana.

        Voi olla jotta koittaa kovat ajat, jos näitä petostelijoita ei saada pois päättäjien palleilta?


      • nyt_tarkkana---

        Hyvä jos päästään tilanteeseen ettei valtionvelka lisäänny

        Itse valtionvelkahan ei katoa mihinkään sitä on kymmeniä ellei satoja vuosia maksettavana tätä tahtia


    • Jäiköhuomioimatta

      Kaikkein eniten myytiin valtion omaisuutta viime vaalikaudella mutta siitä huolimatta valtio otti yli 5 miljardia lisää velkaa 110 miljardin vanhan velan päälle.

    • S24uomlaineN

      Mistä johtuu, että suurimmat valtionaisuuden myynnit on toteudettu, kun SDP on hallituksessa esim. Lipposen hallituksen toimesta?

    • aattelia

      Kylläpä osui ennustukseni oikeaan ja keputrollit näkivät parhaammaksi ilmiantaa kirjoitukseni siinä toivossa että se poistetaan . Ja sehän poistettiin . Joten uusin kirjoituksen vaikka joka päivä , jos se vielä poistetaan. Kepupaskat saivat minusta äkäisen patin perseeseensä . Hallitus myy kaikki Valtion Teliaosakkeet . Euroja myynnistä tulee n. 530 miljoonaa .Tälläkin valtion omaisuuden realisoimisella on vain yksi tarkoitus :Lunastaa Sipilän vaalilupausta laskea valtion velanoton 3,5 miljardiin .Sipilähän siirsi valtionyritykset VAKEen , jota hän ensin ja Lintilä nyt suhmuroi diktaattorin oikeuksin . Ajatelkaa , Sipilä myy seuraavaksi Altian . Eihän valtionvelka pienenisi yhtään ilman myyntejä . Suomen kansalta reaalisoidaan omaisuutta omien poliittisten lupausten kattamiseksi . Sipilä kehuu seuraavissa eduskuntavaalien tenteissä , että hän pystyi pienentämään valtionvelan 3,5 miljardiin .VOI VITTU mikä tollo Sipilä on . Vielä tollompia on tiedotusvälineet jotka eivät tarkenna , että omaisuuden myynneillä velka pienennettiin. Valtion kruununjalokiviyrityksiä on jo liikaa myyty edellisten hallitusten aikana . Miksi hyväksytään "maan tapa " , omien etujen ajaminen myymällä valtion omaisuutta !

    • aattelia

      Ja jatkoa seuraa ! Altia viedään pörssiin . VAKE eli Sipilä ja Lintilä myy n. 70% yhtiöstä . Tämäkin myynti pienentää kertaluontoisesti valtion velan määrää . JA ENSI VUONNA ON SOPIVASTI VAALIT . Toisin valtion saamat vuosittaiset vakio-osingot vain pienenevät , joka taasen nostaa TASAVEROJA .Kallista ja idioottimaista tämä Sipilän vaalilupauksen täyttäminen . Vaaleissa hän hehkuttaa: pienensin velanottoa . Kukaan ei vain totea , että valtoin omaisuuden myynnillä . VOI VITTU .

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1718
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      17
      1653
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1403
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      307
      1337
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1288
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      985
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      933
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      854
    Aihe