Liikenneympyrässä pyöritään, tarkoitus ei kai ole

Joka_päivä_pyöritään

tappaa lapsia?
Tätä pyörimistä on harjoiteltu useampi vuosi, mutta yhä vielä tulee kai tuolta"kyliltä" kortillisia ajotaidottomia, jotka eivät ymmärrä, mitä tarkoittaa kärjellään oleva varoituskolmio ympyrään liityttäessä?
Tänäänkin yksi "emäntä " lapsijoukko kyydissään tuuppasi kolmion takaa koslallaan autoni eteen vauhdilla. Näin jo sen naamanilmeestä, ettei olla paljon ihmisten ilmoilla ajeltu.
Kun huomautin äänimerkillä virheestään, niin tämä ämmä kehtasi näyttää "kesaria"!
Olisi ollut tyytyväinen kun ehdin jarruttaa, eikä takaa tullut ketään.

Onkohan kunnan osaavat "piirustajat" piirtäneet sen uuden liikenneympyrän tarpeeksi suureksi, että se täyttää uuden tieliikennnelain vaitimukset?
Epäilen, että ovat ottaneet mallin sieltä typerästä Unnukan ympyrästä: Ehdotus: Viekää se typerä "lootapatsas" ympyrän keskeltä, jonnekin korpeen ... vaikka merimerkiksi järviliikenteelle:

3

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikennepylpyrä

      Tieliikennelaki ei määritä liikenneympyrän kokoa. Se määritetään liikennemäärien perusteella. Tähän on olemassa suunnitteluohjeet.

      • Uusi_täällä

        Uutta tieliikennelakia sorvataan parast` aikaa. Saamieni tietojen mukaan liikenneympyrälle tullaan määrittelemään minimikoko ... ja syytä onkin. Näin Espossa tehdään KOULUJA:
        Niipperi on rauhallista pientaloaluetta, jossa koulun vieressä oli ulkoilualue, hiljainen tontti. Tiheästi asutuista keskuksista samaa ei helposti löydy. Monet koulurakennukset ovat suojeltuja. Koulujen tai niiden kanssa tilat jakavien muiden kaupungin palvelujen tarpeet voivat olla liian monimutkaisia taipumaan tällaiseen yksinkertaiseen malliin. Espoo ei tehnyt mitään isoa periaatepäätöstä siitä, että se haluaisi ennemmin vuokrata kuin omistaa kouluja.

        Siis koululle hiljainen tontti! Voisiko joku osittaa Leppäkirkolla vielä vilkkaampaan tonttia, kuin mille Se typerä koulu nyt ollaan rakentamassa? Kaikki hotelliin tulevat Ryssätkin ryhtyvät maasureineen pyörimään alimitoitetussa ympyrässä. Ja mehän tiedetään, miten sillä itämaassa suhtaudutaan suojateihin!

        Ketkä ovat olleet suunnittelemassa? Kehtaako joku ilmottautua ja paljastaa koko koplan?


    • fuckin_klahti

      Se on se helvetin konklaavi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4988
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2781
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2544
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1953
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1862
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1709
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      90
      1703
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1583
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1210
    Aihe