Vapaavuorelle haastetta!

Haastetta

Suomi hukkuu kakkaan, erityisesti Helsinki. Suurten kaupunkien likaantuminen alkoi monikansallisten siivousyritysten vallattua Suomen. Myös suomalaiset yritykset syyllistyvät likaisuuden lisäämiseen, sillä kilpailu on kovaa.
Työntekijöillä on liian paljon siivottavaa aluetta ja palkat ovat liian pienet, työn raskauteen verrattuna.

Kun siivottomuus lisääntyy, bakteerit lisääntyvät ja sitä tietä sairastavuus lisääntyy. Kierre on valmis myös kustannusten kasvulle, puhumattakaan yleisestä viihtyvyydestä.

Miksi Suomi ei pysty enää pitämään huolta kaupunkiensa siisteydestä, kun esim. monimiljoonainen Berliini ja Tokio pystyvät sen tekemään? Saksalaiset turistit ovat jo kiinnittäneet siihen huomiota.

1

178

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastuuta

      Eikös se puhtaanapito kuulu Bernerin osa-alueeseen? Häntä vain ei taida niin "mitätön" asia kuin ympäristön siisteys kiinnostaa? Sen asian korjaamisesta kun ei saa "sulkaa hattuun".
      Siivousala on jo valmiiksi yksityistetty ja siinä näkyy tulos , kaupungeissa joka askeleella.
      Ehkäpä haaste pitäisikin osoittaa Bernerille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      711
      1312
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1067
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      532
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      528
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe