Suomi hukkuu kakkaan, erityisesti Helsinki. Suurten kaupunkien likaantuminen alkoi monikansallisten siivousyritysten vallattua Suomen. Myös suomalaiset yritykset syyllistyvät likaisuuden lisäämiseen, sillä kilpailu on kovaa.
Työntekijöillä on liian paljon siivottavaa aluetta ja palkat ovat liian pienet, työn raskauteen verrattuna.
Kun siivottomuus lisääntyy, bakteerit lisääntyvät ja sitä tietä sairastavuus lisääntyy. Kierre on valmis myös kustannusten kasvulle, puhumattakaan yleisestä viihtyvyydestä.
Miksi Suomi ei pysty enää pitämään huolta kaupunkiensa siisteydestä, kun esim. monimiljoonainen Berliini ja Tokio pystyvät sen tekemään? Saksalaiset turistit ovat jo kiinnittäneet siihen huomiota.
Vapaavuorelle haastetta!
Haastetta
1
134
Vastaukset
- vastuuta
Eikös se puhtaanapito kuulu Bernerin osa-alueeseen? Häntä vain ei taida niin "mitätön" asia kuin ympäristön siisteys kiinnostaa? Sen asian korjaamisesta kun ei saa "sulkaa hattuun".
Siivousala on jo valmiiksi yksityistetty ja siinä näkyy tulos , kaupungeissa joka askeleella.
Ehkäpä haaste pitäisikin osoittaa Bernerille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563352Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1332487
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 381293