Sammakoista....

Iitu

Haluaisin nuolimyrkkysammakoita lemmikeiksi... laji olisi: Dendrobates Auratus. ja mulla olis niihin liittyen pari kyssää... ois kiva,jos joku vaik osais vastata... :)
1. Saako nuolimyrkkysammakoita terraarioihin?
2. jos saa,monta olisi hyvä ottaa ja minkä kokoinen terraario olisi hyvä?
3. onko omia kokemuksia??

vaihtoehtoinen sammakko olis limettiruokosammakko..
1. saako niitä terraarioihin?
2. onko omia kokemuksia??



Tai Euroopanlehtisammakko.
1.saako niitä terraarioihin?
2.omia kokemuksia?


olisin kiitollinen vastauksistanne... :)

3

1358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zuuls

      Kyllä esim. Nuolimyrkkyä saa lemmikiksi.

      En ala neuvomaan, koska näistä en tietoa paljoakaan omaa, mutta tietoa näistä löytyy
      http://www.herppi.net
      Ja sielläkin voit aluksi käyttää hakutoimintoa eli laitat hakusanaksi sammakon nimen tai latinankielisen nimen.

      Samaten google on tässä hyvä hakukone, mutta herppi.netissä on sitten ihan esim. nuolimyrkkyjen omistajia niin tiedot ovat paljon kattavampia, kuin esim. minun tietopohjani näistä. :)

      • Iitu

        Kiitos kovasti.


    • Niina

      Mielenkiintoiset lajit ole valinnut. Noh, tässä mitä minä osaan asiasta kertoa.

      Nuolimyrkkysammakot (Dendrobatidae)

      Pikku hiljaa on näitä erittäin kauniita sammakoita alkanut Suomeenkin ilmaantumaan. Lisääntymäänkin niitä on saatu mutta ei missään nimessä suuressa määrin. Meidän omat Dendrobates auratus -sammakot ovat munineet kerran mutta munista ei kehittynyt toukkia. Odotellemme maltillisina uusien munien ilmestymistä.

      Terraarion koko riippuu lajista joka siihen halutaan asuttaa. Yleensä muutamalle eläimelle 40x60x40cm kokoinen terraario on sopiva. Meillä neljä (4) D. auratus -sammakkoa asuu 40x60x40cm (pituus/leveys/korkeus) kokoisessa terraariossa. Isommille lajeille, kuten esimerkiksi Dendrobates azureus, tarvitaan jo huomattavasti suuremman terraarion kuin D. auratus -lajilla.

      En suosittelisi mitään nuolimyrkkysammakkoa ensimäiseksi sammakoksi. Nuolimyrkkyjen itsensä hoito ei ole vaikeaa mutta niiden ruoan kasvattaminen on miltein hermoja raastavaa puuhaa. Jos on valmis kärsimään banaanikärpästen alituisesta viljelemisestä tuottavasta stressistä saa nuolimyrkkysammakoista oivallisia terraarioasukkeja.

      Nuolimyrkkyjen ääntely on kaunista ja päiväaktiivisina niitä voi jopa nähdä päivisin.

      Ruokosammakko (Hyperolidae)

      Limettiruokosammakolla tarkoittanet lajia Hyperolius fusciventris. Näitäkin, tai muita ruokosammakoiden heimoon kuuluvia lajeja, on Suomeen ajautunut. Meidän H. fusciventris -sammakot tulivat ulkomaan messujen tulijaisina.

      Nämä pienen pienet (ruumiin pituus 2-3cm) sammakot (kuten mielestäni kaikki sammakot) ovat kauniita. Hämäräaktiivisina niitä ei juuri koskaan pääse näkemään. Olosuhteiden ja sammakoiden iän ollessa kohdillaan alkaa koiras kurnuttamaan, kutsumaan naaraita. Kurnutus muodostui meillä ongelmaksi. Koiras nimittäin kurnutti koko yön läpensä ja niin lujaa että se piti koko talon väen hereillä. Nyt sammakot ovatkin siirtyneet meiltä eteenpäin tiloihin jossa koiras saa kurnuttaa täysin rinnoin naapureita häiritsemättä.

      Näitäkään en suosittelisi ensimmäiseksi sammakoksi kovan äänensä sekä ruokavaatimustensa takia. Ruokosammakot nimittäin syövät pääosin banaanikärpäsiä joiden kasvattamista manasin jo tuossa aiemmin.

      Lehtisammakot (Hylidae)

      Euroopanlehtisammakolla tarkoittanet Hyla arborea -lajia. Näitä tiedetään pidettäneen Suomessakin terraarioissa.

      Ehdottomasti yleisin lehtisammakko on "viherlehtisammakko" -Hyla cinerea joka on sammakoista helppohoitoisimmasta päästä.

      Lehtisammakot kuten monet muutkin sammakot ovat hämäräaktiivisia eli ne eivät päivisin tee mitään. Olenkin kuullut lehtisammakoita kutsuttavan jääkaappimagneeteiksi ;) Jos kuitenkin hyväksyy sen tosiasian ettei sammakko tee juuri koskaan mitään on "viherlehtisammakko" oivallinen laji ensimmäiseksi sammakoksi.

      Kaikissa nyt puhutuista lajeista löytyy omat erikoispiirteensä, viehätyksensä sekä hankaluutensa. Monilla pienillä sammakoilla hankalinta on tarpeeksi pienen ja monipuolisen ravinnon tarjoaminen. Kun taas lehtisammakoilla "tekemättömyys" ja piiloittelu voivat koitua ongelmaksi innokkaalle harrastajalle joka haluaisi seurata sammakkonsa touhuja.

      En kumminkaan suoralta kädeltä kiellä ketään ottamista tietyn lajisia sammakoita vain koska niitä voi olla vaikea hoitaa. Kaiken A ja O on tiedon kerääminen. Tulee myös miettiä jaksaako hoitaa jopa 20 vuotiaaksi elävää sammakkoa hyvin sen koko elämän ajan.

      Lisää tietoa löydät sivuiltamme http://www.sammakkolampi.net . Erityisesti nuolimyrkkysammakoista löytyy tietoa http://www.sammakkolampi.net/nuolimyrkkysammakot .

      Niina
      www.sammakolampi.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3161
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe