Tuli nieleen, että pitäisikö Suomeen tulleille turvapaikanhakijoille löytää töitä. Systeemiä voisi muuttaa siten, että odotusajasta tehtätsiin vastikkeellista. Harmittaa heidän puolestaan, kun nyt joutuvat oleilemaan koko päivän Prisman käytävillä ainoana tehtävänään tarkkailla ja arvostella pöljiä, jotka asuttavat heidät. Kadunvarsityöt on kiellettyjä, kun vaaditaan työturvakortti. Kesäaikaan vastaan tulee iloisesti hymyileviä Thaimaalaisia poimijoita, joten varmaan hyvää hommaa. Oleskelu voitaisiin tehdä vastikkeellista, joten ämpäri mukaan ja metsään. Palkka nykyisen lisäksi 9 euroa päivälle. Tilanne olisi WinWin.
Ainoa näkemäni ongelma on rukoushetki, mutta kompassi on keksitty, joten eiköhän oikea suunta rukouksellekin löydy.
Ainoa näkemäni ongelma on rukoushetki, mutta kompassi on keksitty, joten eiköhän oikea suunta rukouksellekin löydy.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Korjaan heti kirjoitusvirheen jonka tein. Viides kirjain piti olla m, eikä n. Anteeksi kielipoliisit.
Ei ne töitä tullut hakemaan vaan turvapaikkaa. Ettekö te pöljät tajua?
Ei ne turvapaikkaa tullut hakemaan vaan ilmaisen olemisen loppuiäksi. Ettekö te pöljät tajua?
On silkkaa vihapuhetta ja rasismia ehdottaa töitä näille kunniakansalaisille. Siinä eliitin bisnekset kusee heti jos ne töihin laitetaan.
Monella on työttömyyttä /
pesula apulainen
siivooja
ilmaislehdenjakaja
lehdenjakaja
kotiapulainen
vanhusten ulkoiluttaja
varastoapulainen
noita olisi tarjolla. ym.
No eihän noita töitä riitä alkuasukkaillekkaan, ja enpä usko että nuo juhlapaikanhakijat rientävät ämpärit kädessä metsään marjoja poimimaan, toinen käsi kun on varattuna puhelintelineeksi, millä niitä marjoja noukit?
Ja pitäähän ne selfietkin saada välillä otettua..
18-23v naisten tulisi käydä pitämässä seuraa nuorukaisille aina välillä, niillä on ihan uskomattoman tylsää kun ei ole töitä tai viihdykettä. Imatran kaupunki voisi tulla asiassa vastaan ja alkaa järjestämään ilmaisia bussikuljetuksia nuorille naisille vastaanottokeskuksiin.
Täys ylläpidossa, 4 ateriaa päivä, hotelli majoitus,, - vuosikausia lomalla jouten !!!
Ja lomat jatkuu, seuraa ilmainen kotoutus ja terveydenhoito, koulutus, jne jne... kela lomilla ilmaiseksi - nämä ulkomaalaiset !! siis verovaroin täydet sosiaaliedut,,,, jos saavat paperit !!!
Jopa harraste rahaa maksetaan !!! ------vuosikausia kokonaisille perheille ja suvuille !!!
Tyhmääkin tyhmempi veronmaksaja maksaa nämä pakolais turistien lepo lomat !!!
Ahne kavala kokoomus keppuli sdp vihreä tekee sitten vielä bisnestä tällä pakolais turismilla !! Valtava tulonsiirto keinotteluun, asuntokeinottelu, hotelli keinottelu,,, koko show maksaa 3-4 mijajrdia e/ vuosi
AASI maksa veroa !!!