Jakohihnan kiristys

Ihan mielenkiinnolla luin näitä kiristys juttuja, eli omatoimisesta ja pienkormaamojen toimesta.

Moni epäili että ilman kireysmittareita ja lasereita ei edes vanha asenta saa hihnaa oikeaan kireyteen:) tässä kohtaa ajattelin että taitaa olla 30-vuotta ainakin tehty siis vääriä asennuksia, uskon että asentajalle tulee sellainen tatsi siihen hommaaan ja onhan niitäkin jotka saa laitteillakin sen päin peetä:)
4413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Automaatti kiristys on jo monessa mallis, mutta ei kaikes ne joutuu laittaa pers tuntumalla!

Äänestä
  • Toi on kans aika hyvä toi automaatti kiristin, jos mä käsitin oikein sen ohjeen että ensin ylikireyteen ja pyöritellään konetta kampiakselista avaimella jonkin aikaa ja sitten löysätään ja asetetaan oikeaan kohtaan ja taas pyöräytetään ja katsotaan että hihna jää siihen kohtaan... ja silti pitäisi ohjeen mukaan katsoa vielä mittarilla että on Ok.....
    Minäpä kokeilin tätä 90 asteen temppua ja hihna on samassa kireydessä mitä suunnilleen oli vanhakin... moni varoittaa tästä ylikiristämisestä

    Äänestä

Ne jutut nokkahihnan asentamisen vaikeudesta on merkkihuoltojen propagandaa. Usein vaikeusastetta on vielä lisätty kampiakselin ja nokka-akselien kertakäyttöpulteilla ja astekiristyksillä. Moottori tietenkin putoaa alas, kun remmikotelon kansi on samalla kantava moottorin kiinnike. Uusin villitys on alimitoitettu nokkaketju, joka kestää hädin tuskin 150 000 km. Ja turbo on pakollinen varuste, joka poikii suurin piirtein samaan aikaan kuin se "ikuinen" nokkaketju.

Äänestä
  • Ei nykyautoa ole tarkoitettukaan ajettavaksi 150 000 km. Autosta on tullut johonkin pesukoneeseen verrattava käyttöhyödyke jonka odotettavissa oleva elinikä on 2-5 vuotta jo suunnittelupöydältä lähtien.

    Toinen asia on että nokkahihna- ja kiristinratkaisuja on sen verran useita että yleispätevää kaikkiin autoihin sopivaa ohjetta ei kukaan pysty antamaan, saati sitten julistamaan työohjeita yleisesti "propagandaksi".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mielipiteitäkiitos kirjoitti:

Ihan mielenkiinnolla luin näitä kiristys juttuja, eli omatoimisesta ja pienkormaamojen toimesta.

Moni epäili että ilman kireysmittareita ja lasereita ei edes vanha asenta saa hihnaa oikeaan kireyteen:) tässä kohtaa ajattelin että taitaa olla 30-vuotta ainakin tehty siis vääriä asennuksia, uskon että asentajalle tulee sellainen tatsi siihen hommaaan ja onhan niitäkin jotka saa laitteillakin sen päin peetä:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu